Rak dojke

Carcinoma ductale invasivum

babykate

poštovani,
molim Vas za mišljenje i savjet.
ovo je nalaz biopsije dojke:

starost: 37 god.
spol: Ž
uputna dijagnoza: microcalcificationes mammae sin.

MAKROSKOPSKI OPIS:Isječak tkiva dojke veličine 5 x 3 x 4 cm

MIKROSKOPSKI OPIS:
Histološki tip invazivnog karcinoma: duktalni BDO
histološki gradus: G3 (3+3+2)
Histološki tip in situ karcinoma: duktalni kribriformni, solidni
nuklearni gradus: 2
opseg: 30%
Veličina cjelokupnog tumora: oko 3,5cm
proširenost invazivnog karcinoma: 3cm
Nekroza:
u invazivnoj komponenti: da
u in situ karcinomu: da
Kalcifikati:
u invazivnoj komponenti: ne
u in situ karcinomu: da
Limfovaskularna invazija: da
Perineuralna invazija: ne
Zahvaćenost kože: ne
Rubovi resekcije: pozitivni
invazivni karcinom na rubu resekcije
DCIS na rubu resekcije

ER (Allred skor/0-8): 7 (5+2) (6-8 se smatra snažno pozitivnim)
PR (Allred skor/0-8): 6 (4+2) (6-8 se smatra snažno pozitivnim)
HER-2: slabo pozitivan (<10% u intenzitetu od +3, oko 40% tumorskih stanica pokazuje membransko

bojenje u intenzitetu od 2+, oko 30% u intenzitetu 1+, a ostale su 0). FISH metodom treba utvrditi

genesu ekspresiju HER2.
Ki67: 22% (16-30% neoplazma je umjerene proliferacijske aktivnosti)
Okolina tumora: bez osobitosti

DG. CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE SINISTRAE (pT2)

Upućena sam na novu operaciju dojke sljedeći tjedan (sentinel + reexcizija).
Molim Vas za savjet i mišljenje, te mogu li napraviti kakve dodatne pretrage, analize itd. u očekivanju novog nalaza nakon operacije.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o visoko zloćudnom, visoko pročiferativnom i dosta velikom tumoru. Istovremeno tumor je snažno hormonski ovisan što je dobar pokazatelj. Da li je tumor HER-2-pozitivan, što znači i vrlo agresivan u svom ponašanju(to je već vidljivo i po postijanju limfovaskularne invazije), tek treba utvrditi naknadnim testiranjem tumora FISH ili CISH metodom. Ono što je važno je to da tumor nije u cjelosti odstranjen biopsijom i nije poznato da li su limfni čvorovi pazuha već zahvaćeni metastazama. To su vrlo važni podaci za određivanje prognoze i izbor daljnjeg liječenja i zato je potrebna dodatna operacija. Prije operacije ne možete napraviti nikakve pretrage koje bi dale odgovore na pitanja da li su limfni čvorovi pazuha već zahvaćeni metastazama i koliko je zapravo tumor velik.

Nenči123

Dg.Ca mammae.I. dex. multifocale
10.12.2010. Op. Ablatio mammae cum evacuatio axille
PHD Ca ductale invasivum multifocale gr.II

I ER 40% tm. stanica jakog intenziteta
PR 70% tm. stanica jakog intenziteta
HER 2 1 +Ki67 55%
II ER 30%tm.stanica slabog do umjerenog intenziteta
PR 80%tm.stanica jakog intenziteta
HER 2 1 +Ki 67 10%

Meta lymphonodi axillae 14/27

liječenje po FAC protokolu
25zračenja
TH.NOLVADEX 2X10mg tbl-5godina

MOLIM ZA VAŠE MIŠLJENJE I PROGNOZU IZLJEČENJA

HVALA!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o visoko zloćudnom i visoko proliferativnom tumoru koji je već metastazirao u limfne čvorove pazuh i zahvatio veliki broj njih. Bez ikakvog liječenja samo je 35-40% izgleda za preživljenje 10 i više godina bez ikakvog dodatnog liječenja. Uz dodatno-adjuvantno liječenje kakvo je navedenom slučaju provedeno, izgledi se povećavaju za još oko 32 %. Sve u svemu sad ima oko 67-72% izgleda za preživljenje 10 i više godina.