Rak dojke

Carcinoma metastaticum lymphonodi axillae (III/VI)

sandap

Poštovani,

molim vas tumačenje nalaza, o kojem se stadiju radi i kolika je mogućnost izliječenja ?
Prvi put operirana prije 15 godina, 1939.g. - učinjena lijevostrana mastektomija i provedena antihormonska terapija Nolvadexom 5g.
2/2016
St.post MRM I sin aa XV
Meta axillae I sin
Op/Redussectui axillae I.sin
PHD:Carcinoma metastaticum lymphonodorum axillae (III/VI)
Nalaz biopsije:
Uzorak: masno tkivo aksile
Veličina uzorka: 8,5x7x3 cm
Izolira se 6 limfnih čvorova promjera 0,8-3,3x1,8 cm.
Najveći limfni čvor se u cijelosti preuzme, 6 prereza, makroskopski infiltriran tumorkim tkivom bjelkaste boje, veličine 1,3x1cm.
Histološki se osim u najvećem limfnom čvoru u još 2 manja nalazi infilitracija tumorskim tkivom građenim od tubula, nakupina i tračaka atipičnih epitelnih stanica. U najvećem čvoru i jednom manjem tumorko tkivo probija kroz čahuru čvora i širi se u okolno masno tikivo. Vidljiva su žarišta perineuralne invazije.
ER:100% pozitivnih tumorskih stanica jakog inteziteta
PR: 80% pozitivnih tumorksih stanica jakog inteziteta
HER-2:1+(negativan)
Propisano zračenje ( nije još počelo) i liječenje anastrazolom. Nema znakova diseminacije bolesti.
Unaprijed zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
ako sam dobro shvatila. kod Vas je nakon 15 godina došlo do povrata bolesti u limfne čvorove pazuha. Obradom nije pokazano znakova bolesti u drugim organima a pazuh je operiran. Tumor je hormonski pozitivan, dakle uslijedit će hormonska terapija a kako niste zračeni nakon prve operacije, sada je moguće provesti i zračenje kojim će se uništiti eventualni ostaci tumora u pazuhu koje kirurg nije mogao izvaditi..
S obzirom da se bolest nije proširila izvan pazuha postoji šansa za izlječenje

sandap

Poštovana dr. Antunac,
operirana sam krajem 1. mj., a danas su mi rekli da će zračenje započeti tek za 3 -4 tjedna.
Da li se tako dugo čeka jer su gužve ili je to normalna procedura.? Da li to može utjecati da se bolest proširi?
Da li se može ići u neku drugu bolnicu na zračenje ako se negdje može prije doći na red, a ostati kod onkologa i doktora u postojećoj bolnici.
Zahvaljujem na odgovoru i nadam se da vas neću više gnjavitihappy

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
bilo bi idealno kad bi zračenje moglo započeti 4-6 tjedana po operativnom zahvatu. Nažalost, kako manjka aparata, nastaju liste čekanja.
Međutim, mislim da je kod Vas prošlo i dosta vremena od operacije (krajem 1. mjeseca) pa do kad ste uopće upućeni onkologu koji se bavi zračenjem. U svakom slučaju bolje je provesti zračenje za 3-4 tjedna nego ga uopće ne provesti.
Svakako pokušajte u drugoj ustanovi prije doći na red ali iskustvo mi govori da dok se naručite na pregled, dobijete termin za pripremu za zračenje te se izradi plan zračenja, otprilike ćete biti na istom.
Slobodno pitajte što god Vas zanima.

sandap

Poštovana dr., možete mi reci da li povećanje markera ca15 -3 Upućuje na to da je bolest i dalje prisutna? Mami je prije operacije kada je dijagnoza postavljena (11 mj/15) marker bio 24, operacija je bila u 2mj/16, a zračenje u 7mj/16. U 11/2016 marker je 30,5, a u 2/2017. 32 . Isto tako je u 12mj/16. dobila DVT noge, da li je i to povezano sa postojećim dijagnozom. Doktor kaže da je marker za njene godine u redu i da se ne brine. Zahvaljujem na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
suglasna sam s Vašim doktorom