Rak dojke

Karcinom dojke

srasica

Poštovani,
moja majka (ima 73 godine) je imala operaciju dojke pre mesec dana, sa sledećim nalazima:
C50.4

Nalaz odeljenja patohistološke i citološke dijagnostike:
Mikroskopski opis:
-najveći prečnik tumora: 22 mm
-stepen diferencijacije: G1; Nottingham score 5 (tubuli 2, jedami pleomorfizam 2, mitoze1)
-in situ komponenta: nema vidljive
-limfovaskularna invazija prisutna
-rubovi najmanje 5 mm
Ex pempore nalaz : infiltrativni karcinom 22 mm, rubovi najmanje 5 mm
Definitivan PH nalaz: CARClNOMA DUCTALE INFILTRATIVUM MAMMAE ( G1, pT2).

Makroskopski opis:
Masno tkivo aksile mase 70 g čijim je uskim serijskim presecima i detaljnim makroskopskim pregledom nađeno 16 čvorića najvećeg dijametra 5 do 30 mm, izgleda limfnih nodusa. Manji nodusi su uzeti u rad u celini u jedan kalup, dok je naveći podeljen I uzet u celini u 3 kalupa. Ukupno je uzeto u rad 18 kalupa.

Patohistološka dijagnoza:
METASTASIS CARCINOMATIS INVASIVUM GLANDULAE MAMMAE IN LYMPHONODIS (7/14) –pN2a
Priroda: maligno

Patohistološka dijagnoza:

Estrogen receptor: Allred score 8 (5+3), jako pozitivan;
Progesteron receptor: Allred score 8 (5+3), jako pozitivan;
Her2/Neu: Score 0 (obojeno je manje od 10% tumorskih ćelija).
Ki67 proliferativni indeks: oko 8% jedra tumorskih ćelija pokazuje pozitivnu reakciju.

Možete li mi dati komentar i procenu daljih aktivnosti?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke je operacijom odstranjen tumor dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha. Pretpostavljam da je prije operativnog zahvata učinjena dijagnostika kojom je isključeno širenje tumora u druge organe. Tumor je hormonski pozitivan a Her2 negativan što znači da će majka primati hormonsku terapiju a neće primati terapiju Herceptinom. Ovisno o njenom općem stanju te drugim bolestima od kojih eventualno boluje, onkolog će se možda odlučiti i za primjenu kemoterapije. Svakako će trebati provesti zračenje dojke (ili prsne stijenke, ne navodite da li je odstranjena cijela dojka ili samo dio u kojem je bio tumor) te limfne drenaže.

srasica

Hvala doktroka, nije joj odstranjena cijela dojka, a prije operacije nisu rađene eventualne analize o proširenju. Ona se inače sad osjeća dobro, odlično koristi ruku na strani na kojoj je rađena operacija, fino jede i spava.

Smoki

Poštovani,

imam 28 godina, majka sam jednoga djeteta i već godinu dana imam problem sa desnom dojkom. Naime, donji dio bradavice se malo uvukao i cijela me dojka neprestano jako svrbi. Nikakve druge promjene na dojci ne uočavam. Radila sam UZV dojki prije pola godine i sve je bilo u redu. Također, nemam nikakvu alergiju. Međutim, u posljednje vrijeme počela su me jako boljeti i leđa (točnije desni dio leđa). Bol je ponekad jaka i jako ometajuća. Planiram obaviti i MR. Međutim, voljela bih čuti i mišljenje Vas kao stručnjaka. O čemu bi mogla biti riječ?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i srdačno Vas pozdravljam.

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
Svakako se javite lijecniku prije svega rad pregleda dojki. Dobro bi bilo ponoviti UZV s obzirom da je proslo 6 mjeseci. Nisam shvatila planira li se MR dojki ili bolnog mjesta kraljeznice ali bilo bi dobrk napravit i jedno i drugo