Rak dojke

Kud sad dalje i što napraviti rak dojke ili ne?

Jasmina1972

Pozdrav,
molim Vas za mišljenje...prije tri mjeseca osjetila sam žarenje i bol u lijevoj dojci i tako otkrila cistu, koja je odmah bila velika, i nije ju bilo teško napipati. Otišla sam na mamografiju koji su me uputili na daljnju analizu, ultrazvuk s punkcijom. Ultrazvuk najvjerojatnije cista, a punkcija ciste vel. 4 cm dobiveno 14ml zamućenog žučkastog sadržaja.
U sedimentu brojni makrofazi uz nešto fagocita, po koja nakupina apokrilnih stanica.
Da bi za dva tjedna opet osjetila cistu, koja je boljela i opet otišla na punkciju i nalaz;
U sedimentu brojne monofagocitne stanice, neke multinuklearne, dosta pigmentofaga, brojne manje i veće nakupine apokrilnih stanica.
Molim za mišljenje jer mi se drugi nalaz čini lošiji, inače zašto sam tako uporna, zato što sam imala folikularni karcinom štitnjače i znam što znači doći na vrijeme doktoru, te Vas molim što mi je dalje za činiti, i kako Vi tumačite ovaj nalaz. Napisali su mi samo kontrola za 3 mjeseca, u slučaju promjene.
Hvala!

valentina m

Zdravo . Imam 49 godina i kod mene je otstranjen mali fibroadeno i vise cicta na obe dojke. dobila sam rezultate biopsije i su sledece:
Dg. Tu mammae dex / tu mammae sin.
evo histopatoloske dijagnoze
Mastopatija chronica fibroza cystica bill.
Hiperplazija epiteli ductale mammae bill.
Apokrina metaplazija epitelii ducatale mammae.
Moj hirurg mi je rekao da sam negde izmedzu benignog i malignog i da je dobro sto smo ih otstranili.
ali ne znam sta sada dali je ovo dovoljno i dale je potrebna druga terapija . Doktor mi je reakao da idem na kontrolu nakon mesec dana. Ja mislim da su otstranjeni samo ciste i tumor.
Dali i kolika je sansa da se ponovi i da se napreduje.
Hvala i izvinite ako ima nekih pravopisnih gresaka ja sam iz Makedonije

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Valentina,
baš kao što Vam je kirurg i rekao. Nije nađeno maligne bolesti ali promjene koje su nađene bi vjerojatno s vremenom postale maligne te je dobro što su odstranjene.
Iz navedenog smatram da je učinjeni zahvat zasad dovoljan, svakako nastavite s preporučenim kontrolama.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Jasmina,
nalaz druge punkcije nije ništa lošiji od nalaza prve punkcije, to Vas ne treba brinuti.
Malignih stanica nije nađeno.
Svakako nastavite s preporučenim kontrolama, u slučaju promjene odmah se javite liječniku.
S obzirom na Vašu zabrinutost, preporučila bih Vam MR dojki.