Rak dojke

Mamografija-pojašnjenje nalaza

Ljubicica988

Poštovani, molim vas pojašnjenje nalaza.
Na priloženim snimkama analogne mamografije u prikazanomanalizi dostupnom dijelu dojke srednje velike, fibroglandularne - ACR c kategorija zasjenosti. Zljezdani parahim obostrano raspoređen, retroarealorno i GVK gust,inhomogen,mastopatično izmijenjen, lijevo u GVK krupnodularno formian. Utonule u fibroglandularnu komponentu sjene dimenzija oko 1 cm, lijevo retroarealorno u konglomeratu-dlif.dg.promjene u sklopu fibrocistične displazije. Desno u DUK distorzija arhitektonike fibroglandularne komponente. Retroaleoralno lijevo radiolucentni mikrokalcifikat. Umnoženo vezivno tkivo.Signifikantnih nakupina mikrokalcifikata na načinjenim snmkama sa sigurnošcu danas ne vidim.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
Vaš nalaz je dosta kompliciran te ćete pojašnjenje morati potražiti od liječnika koji je radio pregled ili od liječnika koji Vas je na pregled uputio

Nataly41

Postovana dr.

Imam 41 god.Prije 10 god.sam imala hirurski zahvat(otstranili su mi benigni fibroadenom na leva dojka).
Sad sam uradila eho tomografija na dojki, i ovo je izvestaj:
U dojkama su vidlivi vise na broj,razliciti golemina cisticni promeni.Najveca inflamatorno levo sa dijametar oko 2 cm.Aksilarni,infra i supraklavikularni lozi slobodni.
Birads 2.
I onda sam uradila mamografija, koja glasi:
Razvijen fibroglandularen crtez u dojkama bilateralno.Acr 3-4.
U obe dve dojke slijede se benigni kalcifikati.
Ne slijede se patoloski promeni u obe dve dojke.
Bi rads 1.
Molim vas pojasnite mi sta sve znaci??

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
učinjene pretrage nisu pokazale nikakvih promjena radi kojih biste trebali biti zabrinuti.
Nastavite s redovnim kontrolama

mamita89

Poštovanje,

molim Vas za pojasnjenje nalaza mamografije:

kondenzacija parenhima vjerovatno na prelazu donjih kvadranata desne dojke-oznake, zahtjeva dodatnu obradu i praćenje.
Ostali mamografski nalaz obostrano u fiziološkim granicama.
preporučuje se uraditi uz. pregled.
mamografska kontrola za 6mj.

molim Vas za odgovor, da li ovo može značiti nesto loše? Pacijentkinja ima 55 godina.

hvala unaprijed, lijep pozdrav

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
zasad se samo može reći da treba napraviti preporučeni UZV pregled nakon čega će se razjasniti o čemu se radi