Rak dojke

Medularni karcinom dojke

nadia

Poštovani doktore,

moja majka (1949.) je 31. srpnja operirala lijevu dojku. Nalaz je pokazao da se radi o medularnom karcinomu dojke, pT 3,2 cm. Niti jedan od 15 limfnih čvorova nije zahvaćen. ER i PR su 0, a HER 2 neg. Određeno joj je 6 ciklusa kemoterapije po shemi AC, s tim da se nakon 4. ciklusa mora javiti u radioterapijsku ambulantu.
Zanima me Vaše mišljenje o prognozi te da li će nakon kemoterapije biti određeno i zračenje.

Unaprijed zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Izgledi vaše majke su oko 60% da preživi 10 godina bez ikakvog liječenja. Uz provedenu, određenu joj kemoterapiju, 6 ciklusa po shemi AC, izgledi da preživi 10 godina joj se povećavaju na oko 71%. Zbog veličine tumora najvjerojatnije će joj biti određeno i zračenje.

nadia

Poštovani,

moja je majka 31.12.2007. godine primila posljednji ciklus kemoterapije. Liječnički konzilij je odlučio da zračenje nije indicirano. Mama je u petak, zbog drugih pretraga, išla vaditi krv, pa je svog liječnika zamolila i pretragu na marker CA15-3. Nalaz je pokazao da on iznosi 25.98 U/mol (referentne vrijednosti 0-25). Znam da je marker samo neznatno povišen, međutim postoji li ipak razlog za zabrinutost? Je li normalno da tako brzo nakon kemoterapije marker nije u okviru referentnih vrijednosti?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Nemate razloga za zabrinutost. Nalaz markera je potpuno u redu. Normalno je da marker u serumu varira i varijacije unutar 10%-20% iznad gornje granice(koja je i inače potpuno aribtrarno određena i nije apsolutna) su uobičajene i ne zače ponovnu aktivnost bolesti.

nadia

Poštovani,

javljam se opet nakon podosta vremena. Mojoj majci su od operacije svi nalazi bili u redu. Svakih 6 mjeseci je na kontroli i nalazi markera CA 15-3 su uvijek bili do 25. Jučer je ponovno vadila krv i nalaz markera CA 15-3 je 35. Nalaz ultarzvuka dojke i mamografije još nije gotov, iako je liječnik rekao da se čini da je sve u redu. Jako smo zabrinuti pa Vas molim da mi, iz ovo malo informacija koje sam Vas dala, ukoliko je moguće, kažete postoji li razlog za zabrinutost?
Unaprijed zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Najvjerojatnije je sve u redu. Tako mali porast markera najčešće ne znači recidiv bolesti. Zapravo tek kad je marker izna 50 postoji neka sumnja na recidiv bolesti. Također koncentracija markera u krvi nije stalna nego varira tijekom vremena. Marker treba ponoviti za 2-3 mjeseca i tek ako se i tada bude nastavio povećavati treba se zabrinuti.