Rak dojke

Molim odgovore -punkcija...

veselka1939

zaboravila sam navesti da imam 38 godina. pozdrav

ivanam2011

Molim Vas da mi odgovorite i pomognete. Imam 56 godina i mamografijom su mi pre dvadeset dana na desnoj dojci ustanovili promenu velicine 11 mm. Na drugoj dojci je zasencenje. Po nalogu radiologa i onkologa(posle konzilijuma), upucena sam na snimanje magnetnom rezonancom, koja je zakazana tek 27.oktobra ove godine. Ponovnim pregledom hirurga onkologa zakljucio je da je najbolje odraditi operaciju i dao mi je uput za obavljanje predoperativnih analiza, i tako ustanovio o kakvoj vrsti promene se radi. Molim Vas da mi kazete da li je to najsigurniji nacin da se utvrdi o kakvoj je promeni rec i da li to moze imati neke posledice (patim od povisenog krvnog pritiska)? Moram da napomenem da sam redovne preglede obavljala svakih 6 meseci, jer se 2005. godine na desnoj dojci pojavio cvoric od 3 mm, pa 2007. godine od 7 mm, ali me do danas niko nije slao na detaljnija ispitivanja. Veoma sam zabrinuta da nisam propustila vremenski period sto se tice neke terapije, ili jos ranijeg utvrdjivanja neke moguce bolesti. Molim Vas da mi odgovorite i usmerite na pravu odluku.
S postovanjem
V.V.

vskrapec

imam 23 godine, prije 2.godine sam napipala na desnoj dojci poveću kvržicu, doktori su mi rekli da imam cistu promjera oko 2 cm, obavila sam sve preglede i nakon citopunkcije su ustanovili da je to fibroadenom. kako su prošle dvije godine meni ta kvržica nije nestala, doduše malo se smanjila. na pregled nakon 6 mjeseci nisam isla jer sam u međuvremenu ostala trudna, dijete mi ima 2 godine i još uvijek ga dojim pa sam dobila informaciju da nemogu na pregled jer su mi mliječne žlijezde pojačane i da se nebi ništa vidjelo. mene sada zanima zašto ta kvržca nije nestala i da li je to nešto opasno? UNAPRIJED HVALA

orascic

Moja majka je 1950 godiste i ima sledecu dijagnozu raka dojke koju nemogu da odgonetnem iako sam sve clanke na internetu procitala.
1. 10618/11 Ca Labulare infiltravium mamae G2,N62 dimenzije 18 x 11 cm. Prisutne kalcifikacije.
2. 10651/11 involutio actiposa mammae
3. 10652/11 Ca mammae meta lymphonodi 1/14
4. GSK ER 7( 90%) PR 8 (90%)
Klinicka dijagnoza; 0-potpuno aktivan i pokretan Ca.gl.maae I . sin (GSK BI RADS LD 4)
Danas je bila na konzilijumo posle operacije i prepisane su joj tablete Nolvadex kao i 6 Hemoterapija a od maja 2012 i zracenje.
Molim Vas odgovorite mi iskreno kakve su vase prognoze i koju vrstu raka dojke predstavlja gore navedena dijagnoza
Unapred zahvalna , zabrinuta cerka

kastelanka

dobila sam CITOLOŠKI NALAZ:
U umjereno celularnim razmacima nađena je pokoja nakupina stanica duktalnog epitela uz gomilanje jezgara te dosta bipolarnih golih jezgri.
Uz to piše MIŠLJENJE: Nalaz proliferacije duktalnog epitela bez atipije.
*****
Preporučeno mi je da napravim punkciju.
*****
Molim Vas, možete li mi malo detaljnije objasniti o cemu se radi?
Hvala.

zubicvila

Moja majka ima 62 godine i 14.2.2012. je izvršena mastectomia cum ev axillae PHD-CDI multicenticum T2N1 G2
Er i Pr poz
Her 2++
PHD tri tum. čvora vel do 2.5 com.Prisutna je in situ komponenta. 1 od 10 l.č.u axilli je prožet tm stanicama.
Ct toraxa, mozga, abdomena - uredan nalaz
MR skeleta uredan
Potrebna je analiza Her 2 CISH metodom

Mami je ordinira na do sada 2 ciklusa kemoterapije od preporučenih 6, a nakon 4 ciklusa se preporuča dogovor za iradijaciju. FEC: 5 FU 750 mg,Epirubicin 110 mg,Endoxan 800 mg uz premedikaciju Zofran 1 amp,Dexamethason 1 ampula,Normabel 1 ampula.
Ovaj tjedan slijedi 3 kempterapija, a 13.4. je učinjena operacija sa ekcizijom susp.promjene u op.ožiljku, PHD nalaz - pseudocista, bez tm.stanica.

Molim vas odgovore na slijedeća pitanja
Što znači CDI multicenticum T2N1G2?
'Što je Er i Pr poz?
Her 2 ++?
Kakva je to analiza Her 2 Cish metodom i kad i gdje se može obaviti?
Od kuda pseudocista ako je učinjena radikalana mastectomia?

Hvala

Ana **

Poštovani,

Molim Vas možete mi pojasniti nalaz:

VRSTA UZORKA:
1.Oštrije ograničene hipozone u DLK lijeve dojke
2.Oštrije ograničene hipozone na granici LK lijeve dojke
1.Oštrije ograničene hipozone na granici GK lijeve dojke

CITOLOŠKI OPIS:
1.U razmazu se nalaze rijetke manje nakupine žljezdanog epitela od kojih neke u trodimenzionalnom rasporedu i s vidljivim preklapanem jezagara, nešto golih jezgara, oblinija ekstracelularna mast,
2.U razmazu se nalaze brojnije veće i razgranatne nakupine žljezdanog epitela blago uvećanih podraženih jezgara, gole jezgre, zrnati detritus, rijetki fagi te manji fragmenti miksoidne strome.
3.U razmazu se nalazi više nakupina žljezdanog epitela od kojih se neke uvećanih jezgara, gole jezgre, oskudan detritus.

MIŠLJENJE:
1.Proliferacija i blaža atipija epitela. Ponoviti za 3 mjeseca u prvom dijelu ciklusa.
2.Nalaz upućuje na fibroadenom (uz proliferaciju epitela komponente)
3.Jača prolieracija epitela (u obzir dolazi fa)

Nakon toga sa nalazom sam bila kod kirurga koji mi je rekao da ne moram dolaziti za 3 mjeseca, kako piše na nalazu već da dođem sa 6 mjeseci i da to nije ništa strašno.
Molim Vas voljela ako mi možete bolje objasniti nalaz i zašto je kirurg odlučio da dođem za 6.mjeseci, a ne za 3.mjeseca kako piše na nalazu?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Pozdrav,
A**

ilko88

Molim vas pojasnjenje ovog nalaza. Mama ima 61 godinu, i nakon uzv-a isla je punkciju lijeve dojke u bolnicu Merkur gdje je dobiven slijedeci nalaz:

VRSTA UZORKA: punkcija lijeve dojke - hipolobulirana tvorba vel 8mm na 10 sati pod kontrolom uzv-a

CITOLOŠKI OPIS: U razmacima brojne rahle manje i veće nakupine atipičnih relativno uniformnih stanica duktalnog epitela uz pojedinačne stanice i gole jezgre.

MISLJENJE: Prisutne dobro diferencirane neoplastične stanice žljezdanog epitela.

Molim vas pojasnjenje koliko je ovo opasno, koje su metode liječenja. Kontaktirali smo Kliniku za tumore, i tamo će nastaviti pretrage i liječenje.

Katarina Antunac, dr. med.

Kod bolesnice se radi o neoplastičnom procesu dojke. Potreban je pregled kirurškog onkologa koji će ordinirati prijeoperativnu obradu te učiniti biopsiju suspektne tvorbe. Daljnji postupak ovisi o patohistološkom nalazu biopsije te rezultatima pretraga.

Purple

Poštovani,
molim Vas da mi očitate nalaz s zadnjeg ultrazvuka od 28.09.2012. godine i predložite sljedeći korak. Prvenstveno iz razloga što imam konstantnu bol u desnoj dojci koja mi se širi ispod pazuha čak do desne lopatice.

Nalaz:
Kod uzv pregleda dojki su simetrične žljezdanog tipa. Koža je pravilna, mamile su iznad razine kutisa.
U desnoj dojci u GLK oveća septirana cistična alezija promjera 33 x 25 x 12 mm.
U desnoj dojci još nekoliko manjih cisti promjera do 10mm, te jedna septirana periferno u GLK deblje stijenke.
Lijevo sitne cistične tvorbe dublje prepektoralnog smještaja promjera do 6mm.
Žarišnih promjena solidne građe ne izdvajam.
U aksilama bez uvećanih limfnih čvorova.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
Vaše smetnje mogu biti uzrokovane opisanim cistama- fibrocističnom bolešću ali i drugim razlozima. UZV pokazuje ciste, a ne pokazuje žarišnih promjena solidne građe koje bi zahtijevale daljnju obradu (citopunkciju, biopsiju). Također nije nađeno uvećanih limfnih čvorova u pazuhu. Kod Vas su nužne redovne kontrole UZV-a svakih 6 mjeseci ili češće, ovisno o preporuci radiologa koji je radio UZV. Preporučujem da kod svake kontrole donesete ranije nalaze UZV-a jer je osim same prirode promjena bitna i njihova dinamika. Preporučijem vam i samopregled dojki 1x mjesečno, u prvih 10-ak dana menstrualnog ciklusa (ako još imate menstruacije). Ukoliko sami napipate neke promjene ili primijetite da se postojeće mijenjaju (rastu, postaju tvrđe, nepomične), svakako otiđite na kontrolu i ranije.

keti g

Poštovani,
molim vas objašnjenje citološkog nalaza punkcije dojke koji glasi: U sedimentu punktata nađeno je obilno apokrinih stanica u većim i manjim tračcima, dosta golih jezgara apokrinih stanica, nešto eritrocita te stanični detritus.

Hvala vam na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prema dostupnim podacima ne radi se ni o čem ozbiljnom. Ali, naravno, bitan je i palpatorni te UZV nalaz dojke kao i razlog punkcije. To svakako morate raspraviti s liječnikom koji Vas je uputio na punkciju

maja222

Molila bih Vas da mi pojasnite nalaz punkcije. U razmacima punktata tone na 12 sati LD vise se manje nakupine žlijezdanog epitela , gole jezgre,nešto makorfaga i detritus. Hvala unaprijed

Maja

fabtom

Poštovani,
Imam 21 godinu i nedavno sam osjetila bolnu kvržicu na lijevoj dojci. Uskoro bih trebala dobiti menstruaciju, pa me zanima da li to može biti uzrok ?

Katarina Antunac, dr. med.

Štovana,
u nalazu punkcije nađene su stanice tkiva dojke. Prema dostupnim mi podacima nalaz nije zabrinjavajuć. Obavljajte daljnje kontrole sukladno dogovoru sa svojim liječnikom.

Katarina Antunac, dr. med.

Štovana,
prije menstruacije mogu se javiti bolne kvržice u dojkama, međutim uzrok Vašoj kvržici može biti i druge prirode. Nakon menstruacije ponovite samopregled dojki i ako kvržica bude i dalje prisutna javite se svom liječniku.

ifky

Poštovani, molila bih Vas da mi protumačite slijedeći nalaz punktata okruglaste hipoehogene zone ispod lijeve mamile. Citološki opis glasi: U razmazima se vide česte manje i veće nakupine atipičnih stanica duktalnog epitela, hiperkromatskih jezgara, mjestimično vidljivih nukleola, rijetki fibroblati, po koji fag, eritrociti.
Mišljenje: Nalaz upućuje na dobro dif ca. Ad PHD.

Izraslina je veličina jednog cm, i napomenut ću da se radi o muškoj osobi starosti 75 godina. U bolnici su mu rekli da se radi o raku i da treba idući tjedan dogovoriti sa anestezilogom operaciju, ništa drugo ne znam. Ni koliko je bolest ozbiljna, da li će biti potrebne kemoterapije.... Molim Vas pomozite nam svojim odgovorom.
Unaprijed zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u punktatu su nađene stanice koje uipućuju na karcinom dojke te je potrebna operacija. Više informacija će Vam dati vaš kirurg po učinjenom operativnom zahvatu te patohistološkom nalazu kao i nakon učinjenih pretraga kojima će se procijeniti proširenost bolesti.

Fringe1112

Poštovani,

Nakon neprestane boli u lijevoj dojci prema uputi liječnika učinjena mi je punkcija. Prema mišljenju liječnika specijalista citologa preporučeno mi je da ponovim pretragu u prvom dijelu ciklusa. Možete li mi pojasniti zašto moram ponoviti pretragu. U nalazu je navedeno:

"Citološki opis: U razmazu punktata nalaze se nakupine stanica žljezanog epitela uz umjerenu anizonukleozu, rijetke gole jezgre, eozinofilni ekstracelularni materijal, elementi periferne krvi.
Mišljenje; Preporuča se ponoviti pretragu u prvom dijelu ciklusa."

Puno hvala unaprijed!