Rak dojke

Molim Vas za pojašnjenje

Maike

Što je dnevna bolnica i kada treba doći prijaviti se?
Što znači AC+TH+H, te hormonoth.
Naime u 2mj. otkrila sam kvržicu na dojci koju sam odstranila op. zahvatom u 5mj. Pokazalo se da je in situ duktalnog karcinoma - tipa komedokarcinom.
CA15-3 28/kl, ER+++, PGR++, Ki67 50%, HER 2 +++, bila kod onkologa naručena za kemoterapiju 17.06.2014.,
Hvala ma odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
dnevna bolnica znači da će te kemoterapiju primati ambulantno: ujutro dođete, izvadi se krv te kad stignu nalazi, ukoliko isti dozvoljavaju, primite kemoterapiju i isti dan idete kući. Počinjete, dakle 17.06., za informaciju kad točno trebate doći najbolje pitajte medicinsku sestru koja u toj dnevnoj bolnici radi.
AC je kombinacija doksorubicina i ciklofosfamida, dakle 2 citostatika, trebali bi ju primiti 4 puta u razmaku od 3 tjedna. TH je kombinacija citostatika paklitaksela te imunoterapije- trastuzumab koju ćete primiti nakon AC-a ili 4 puta u razmaku od 3 tjedna ili 12x svaki tjedan. Nakon toga nastavljate s trastuzumabom (to je H) svaka 3 tjedna do ukupno godine dana te s hormonskom terapijom do ukupno 5 godina.
S obzirom da Vam je ordinirana navedena terapija mislim da u nalazu kojeg ste mi poslali nešto nedostaje, nije samo in situ duktalni karcinom nego ima i invazivnu komponentu.

Adisa75

Poštovani,
pregledom UZV dojki ,utvrđeno je da nema patoloških promjena, ali da su dojke tvrđe i kvrgavije, te osobito desna preaxilarno uz pektoralni mišić na 12 sati kranijlano od areole. UZV pregledom u toj zoni se vidi hipoehogena are avel. cca.8 x6 mm. Nepravilne je rubne konture.Smještena je uz pektoralni mišić i ima karakteristike solidne exp. tvorbe. Struktura parenhima u ostalom dijelu obe dojke ukazuje na fibrograndularni tip dojki uz prisutni FCM. Cistične tvorbe dominiraju desno. Mikrokalcifikate UZV pregledom ne možemo vidjeti. Axilarno obostrano po koji manji reaktivni l.č. Axilarno supra i infraklavikularno nema pat.uvećanih l.č.
Predložena je mamografija i citološka punkcija.
Na standardnoj mamografiji koža, potkožno tkivo i mamile su trg. uredni. Struktura paraenhima dojki je fibroglanduralnog tipa uz izražene FC promjene. Desmo (ML projekcja), na granici gornjih kvadranata,supraareolno,intenzivnije,prema ventro oštro ograničeno,dok se dorzalna kontura ne može jasno izdifencirati (može biti posljedica superpozicije sa žljezdanim parenhimom), zasjenjenje sa dva sitna kalcifikata unutar istog-otvorene je etiologije te zahtjeva komparaciju sa UZV nalazom i pregled kirurga. Pektoralna muskulatura primjerenog izgleda. Lijevo preaksilarno dijelom prikazano prstenasto zasjenjenje prvenstveno odgovara reaktivnom limfonodu. Desna preaksilarna regija slobodna.
Citološka punkcija: U razmacima punktata prisutno oskudno tek pokoja stanica duktalnog epitela morfološki uredna te sekret. Mišljenje:Citološki nalaz odgovara fibrocističnoj proliferaciji. Unaprijed se mnogo zahvaljuje, Lijep pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u materijalu dobivenom punkcijom opisane sumnjive tvorbe nije nađeno malignih stanica te zasad nemate razloga za brigu, ali svakako nastavite s redovnim kontrolama, sukladno dogovoru s Vašim liječnikom.

Maike

Zavrsila sam sa taxolom +herceptinom te sam napravila sve potrebne pretrage u kojima mi je CA15-3 36.2 , a u 8 mjesecu mi je CA15-3 bio 23.

Maike

Uz povišeni CA15-3 povisena mi je sedimentacija eritrocita 33, AST 54, ALT 86, LD 259 i fosfati 1,59.
Hvala na odgovoru.

Maike

Nisam napisala da mi je povišena sedimentacija eritrocita na 33,AST 54,ALT 86,LD 259 i fosfati 1,59
Hvala na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
porast markera sam po sebi ne znači ništa te ga treba promatrati u kontekstu ukupne kliničke slike. Sigurna sam da će ga onkolog koji je tražio pretragu znati točno interpretirati. Isto vrijedi i za sedimentaciju.
Transaminaze su nešto povišene, ne znam jeste li ranije imali kakvih problema s jetrom ili je to novonastalo? U svakom slučaju preporučila bih UZV abdomena.