Rak dojke

MRI dojke

Bllu

Postovana
Zadnji mjesec dana imam bol u lijevoj dojci koja se siri ka pazusnoj jami i ruci.
Melanom sam odstranila prosle godine.
Radila sam mamografiju i ultrazvuk dojke :

Inspekcija:nalaz uredan
Paplacija: plocaste konzistencije obje dojke
DOPPLER EHOSONOGRAFIJA DOJKI I PAZUSNIH JAMA
Obilna glanduralna komponenta(ACR4),fibroplasticni,matopaticno izmjenjena.
Na prelazu DLK u DLM lijevo anehogena,jasno ogranicena,avaskularna sjena promjera 0,44cm.
Ispod desne areoole cisticno deformisan kanalic promjera 0,35cm.
Retroareolarni konusi uredni.
Prokrvljenost svih djelova dojki uredna
Pazusne jame uredne.
Neophodna je i mamografija.

MAMOGRAFIJA:
Obilna glandularna komponenta 8ACR49 ,mastopasticno izmjenjena.
Transparenta zona promjera 2cm na MLO projekciji lijeve dojke.
Ostrvce zljezdanog parenhima lijevo koje se izdvaja i evidentno je na obje projekcije.
Arhitektonske distozije nema.

Mikrokalcifikati difuzno prisutni u pomenutom djelu lijeve dojke,bez patoloske rasporedjenosti.
S obzirom na opisanu lijevu dojku u kojoj perzistira bola zbog izrazene gustoce tkiva u obje dojke obavezna MRI dijagnostika.
Molim vas recite mi jeli imam razloga za zabrinutost

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
učinjenim pretragama nije nađeno jasnih znakova maligne bolesti ali ju nije moguće ni u potpunosti isključiti radi gustoće žljezdanog tkiva. Svakako napravite preporučeni MR kako bi se isključila svaka sumnja.

Bllu

Uradila sam MRI
Evo nalaza:
Pregled je nacinjen T2W sekvencom u asijalnom ravni,debljina presjeka 3mm,kao 3D FLASH svekvencom u istoj ravni prije i postkontrasno,debljina presjeka 3mm sa pracenjem kinetike kontrasta 10minuta od i.v aplokacije(TA oko 2 min).
Jacina magnetnog polja je 1 T.
Dojke su glandurilane gradje ,lijeva dojka je voluminoznija od desne.Grandularno tkivo ispunjava korpus dojke skoro u cjelini,pretezno je hipointezno na prekontrasnim snimcima,fibroadenomatozno i djelom mikrocisticno izmjenjeno.
Dysplasia fibromicrocystica et adenomatosa mammae bil.
BI RADS DD2 LD2

Molim vas da mi objasnite nalaz
iskreno ja sam zabrinuta zbog bilo kakvih promjena jer sam prosle godine u devetom i ove godine u trecem mjesecu operisala melanom.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
MR je pokazao određene benigne promjene u obje dojke (dakle dobroćudne) te zasad, što se dojki tiče nemate razloga za brigu. Redovno se kontrolirajte sukladno preporuci Vašeg liječnika.
Operirani melanom također nema veze s nađenim promjenama u dojkama ali svakako nastavite s preporučenim kontrolama.