Rak dojke

Nalaz-terapija

paoloniko

Poštovana,
lijepo molimo pojašnjenje nalaza i preporučenu terapiju. Najljepša hvala i srdačan pozdrav, Dijana

SPOL:Ž, STAROST:60 god.

Dijagnoza: C50-Zloćudna novotvorina dojke

MAKROSKOPSKI OPIS:
Isječak tkiva lijeve dojke iz DMK, veličnie 7x7x2 cm, isječak kože veličine 6x4,5 cm. Centralno dolje i straga se nalazi neoštro ograničeno tumorsko tkivo najvećeg promjera 2 cm.

MIKROSKOPSKI OPIS
Distribucija lezije: solitarna promjena
Histološki tip invazivnog karcinoma: nije specijalni tip, duktalni, BDO
histološki gradus :2+2+1, G1
Histološki tip in situ karcinoma:duktalni, solidni
nuklearni gradus:2
proširenost:<5%
Proširenost cjelokupnog tumora (invazivni i in situ): 2cm
veličina invazivnog karcnimoma oko 2 cm
Nekroza:
u invazivnoj komponenti ne
u insitu karcinomu ne
Kalcifikati:
u invazivnoj komponenti da
u in situ karcinomu ne
Limfovaskularna invazija da
Perineuralna invazija nije moguće odrediti
Zahvaćenost kože subkutano masno tkivo
Zahvaćenost fascije ne
Rubovi resekcije negativni
okolina tumora:
benigne lezije: apokrilna metaplazija,mikrociste

ER granična vrijednost 1: 58%
PR granična vrijednost 20%: 75%
Ki67 granična vrijednost 20%: 8%
HER-2 negativan-slabo pozitivno diskontinuirano membransko bojenje(+) u manje od 10% tumorskih stanica
Podtip raka dojke: luminalni A

DG.CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM AMMMAE SINISTRAE (pT1c)
MKB-10
C50.3 Donji unutrašnji četverokut dojke
M8500/3 Infiltrirajući duktalni karcinom (C50.-)
N60.1 Difuzna cistična mastopatija
n60.8 Druge benigne displazije dojke

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana, kod bolesnice se radi o hormonski ovisnom tumoru dojke povoljnih bioloških karakteristika koji je u dojci operiran do u zdravo.
Međutim, za preporuku o nastavku liječenja nedostaje mi status limfnih čvorova u pazuhu. Ne znam da li je rađena operacija pazuha ili biopsija l. čvora stražara, zamolite operatera kompletnu medicinsku dokumentaciju te pojašnjenje statusa pazuha.

paoloniko

Poštovana doktorice,

hvala najljepša ne odgovoru.
Evo prepisujem tekst sa otpusnog pisma i prvog pregleda , na žalost ne znam što Vam točno treba. Zahvaljujem Vam unaprijed. Pozdrav, Dijana

Dijagnoza:
C50.3 Ca.mammaea I sin.
Z98.8 Stanje po operaciji ehinokoka jetre.
Operacija:
418/12.02.201/31500-00/30 335-00/30 336-00/
Quadrantectomia et SNB (+)
Dissectio axillae I sin
Nalaz
Bolesnica je primljena radi operativnog liječenja obradom dijagnosticiranog (CNB) invazivnog duktalnog karcinoma u donjem medijanom kvadrantu lijeve dojke.
Nakon prijeoperacijske pripreme dana 12.02. učini se u općoj anesteziji poštedna operacija/kvadrantektomija lijeve dojke široko oko tumora i biopsija limfnog čvora stražara istostrane pazušne jame.
Intraoperacijski nalaz otisne citologije limfnog čvora stražara je pozitivan te se stoga učini aksilarna disekcija lijevo.

Sadašnja bolest: Bolesnica je nakon amb. verificiranoga ca u donjem medijalnom kvadrantu lijeve dojke zaprimljena na Opću kirurgiju u Rijeku. 12.02. 2015. učini se op: Quadrantectomia et dissectio axillae sin.
PHD:Tm. oko 2 cm, CDI, GI, bez nekroze, +limfovask. invazija, zahvaćeno je subkutano masno tkivo, rubovi neg., ER 58%, Pr 75%, Ki 67 8%, Her-2 neg., podtip, LUMINAL A, pT1c
PHD: Sentinel: Infiltrat u veći od 3 mm, u disekatu og 9 l.čvorova 1 je pozitivan, infiltrat veći od 5 mm.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
tumor se ipak proširio na limfne čvorove pazuha, sveukupno je zahvaćeno 2 od 9 pregledanih limfnih čvorova.
Međutim, tumor je i dalje u potpunosti odstranjen (i u dojci i u pazuhu) i povoljnih je bioloških karakteristika- luminal A. Otkriven je dovoljno rano da je moguće postići potpuno izlječenje.
Nastavak liječenja je svakako hormonska terapija i zračenje. O potrebi za kemoterapijom ćete raspraviti sa svojim onkologom.

paoloniko

Poštovana dr.med Antunac,
hvala Vam najljepša na pojašnjenju i preporuci.
Hvala i srdačan pozdrav,
Dijana

anay987

Poštovana,

Mojoj mami je rađena totalna masektomija desne dojke nakon što joj je dijagnosticiran karcinom dojke.
Nakon hirurškog zahvata dijagnoza je slijedeća:
- inavzivni mamarni karcinom ( s neuroendokrinom difernecijascijom)
- AJCC: pT2N0 (0/12) Mx
Gradus 2
limfovaskularna invazija: se jasno ne uoči
RESEKCIONE MARGINE: slobodne od tumora, R0.
IN SITU KOMPONENTA: DCIS ( kribrioformni i solidni tip, NG2, 40% ukupnog volumnea tumora)
IMUNOHISTOHEMIJSKI PROFIL TUMORA:
ER: 100% stanica pozitivno umjerenim i jakim intezitetom
PR: više od 90% stanica pozitivno jakim i umjerenim intenzitetom
HER-2/neu-negativan

Ki 67: 10%

S obzirom da je analiza Ki 67 stigla naknadno najprije je konzilij odredio terapiju zračenja i hormonsku terapiju. Odluka o kemoterapija treba biti donsene nakon analize Ki 67. S obzirom da je Ki 67 10 % onkolog nije preporučio kemo odnosno nije rekao niti da je potrebna. Bukvalno je odluku ostavio mojoj mami.
Da li nam Vi možete dati mišljenje s obzirom da imamo namjeru potražiti svakako drugo mišljenje a kada je u pitanju kemoterapija..
Da li je ona na osnovu gore navedenih nalaza potrebna ili ne ?

S poštovanjem,

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prema europskim smjernicama koje su kod nas prihvaćene, granica Ki67 iznad koje se smatra opravdanim dati adjuvantnu (dodatnu) kemoterapiju je 20%, dakle, bolesnica ne bi bila kandidat za kemoterapiju. Smatra se da od kemoterapije ne bi imala dodatne koristi.
Američke smjernice, međutim, zasad vrijednost Ki67 uopće ne uzimaju u obzir prilikom donošenja odluke o nastavku liječenja.
Treba svakako razmotriti i ovu neuroendokrinu diferencijaciju kod donošenja odluke o kemoterapiji.
Tumor jest u potpunosti odstranjen, svakako treba nastaviti s hormonskom terapijom a ne bi bilo loše da po pitanju kemoterapije potražite i dugo mišljenje. Naime, prilikom donošenja odluke potrebno je pregledati bolesnicu te uzeti u obzir i sve druge bolesti od kojih eventualno boluje kako bi se mogao procijeniti omjer štete i eventualne koristi kemoterapije.