Rak dojke

nalaz UZV/citoloski ?

anja17

Molim Vas za savjet:
prosli tjedan bila sam na sistematskom i izmedju ostalog na uzv dojke gdje su mi pronasli "tvorbu" u desnoj dojci, nakon cega je odmah slijedila punkcija. Dobila sam slijedece nalaze:
UZV
Udesnoj dojci uz areolarni rub na 2 sata pratljiv hipoehogeni lokus bez dorzalnog pojacanja promjera 3.6mm, a ispod njega hipoehogenij, vjerojatno cisticni otocic koji mjeri 8 x 4.5 mm. Aksilarne regije uredne.

CITOLOSKI NALAZ
1. u razmazu punktata na 1-2 sata desne dojke nadjena je po koja stanica zljezdanog epitela bez atipije, eritrociti, skvame.
citolosko misljenje: tkivo dojke
2. u razmazu punkatata periferije desne dojke nadjeno je nesto masnih stanica, kapljice masti, eritrociti, skvame.
citolosko misljenje: mastopathia
kontrola za 3 mj.

Samo da jos napomenem da imam 33 god., da dojim vec 1.5 god. (trenutno jos samo jedan vecernji podoj) i da mi u obitelji nitko nije obolio od raka dojke.

Zanima me Vase misljenje o nalazu i zapravo, s obzirom da je nalaz punktata 1. tvorbe koja je bila "sumnjiva"-"tkivo dojke", da li bi trebala ponoviti punkciju i da li postoji vjerojatnost da uzorak nije precizno uzet. Naime, nekako mi je taj nalaz zazvucao kao da nije tocno pogodjena ta kvrzica nego okolno tkivo i da ga treba ponoviti za 3 mj. Mozda je to samo moja kriva interpretacija iz straha, al htjela bih biti sigurna.

Puno hvala na odgovoru!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Citološki nalaz nikada nije pouzdan. Jedino sigurno i definitivno mišljenje o bilo kojoj tvorbi, bilo gdje u tijelu, moguće je dati jedino na temelju patohistološkog nalaza. Za to je potrebna biopsija, to jest kiruški zahvat uzimanja uzorka sumnjivog tkiva.