Rak dojke

objasnjenje nalaza

goga43

Danas sam dobila nalaz biopsije
Er:100%pozitivnih,tumorskih stanica srednjeg inteziteta
Pr:100%poz.tumorskih stanica jakog inteziteta
Her2 neg
Ki 67 35%
Imunofenotip luminalni tip b,her 2 neg
Odstranjena mi je ljeva dojka i 14limf.cvorova,u limf.cvorovima nije pronaden rak,,pise da tumora nema narubu resekcije i limfovaskularnim podrucjima,scalf bloom,richardson score 6(2+2+2),molim pojasnjenje,ljecenje i prognoze,hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o hormonski pozitivnom Her2 negativnom tumoru koji je u potpunosti odstranjen te se nije proširio na limfne čvorove pazuha. Bolesti, dakle, sada nema ali je nužno provesti dodatno (adjuvantno) liječenje kako bi se smanjio rizik povrata bolesti. To svakako uključuje hormonsku terapiju u trajanju od minimalno 5 godina, a onkolog će Vam vjerojatno, nakon kliničkog pregleda te uvida u cjelokupnu medicinsku dokumentaciju kao i u druge bolesti od kojih eventualno bolujete, ordinirati i kemoterapiju.
Kad god se tumor odstrani u cjelosti kao što je kod Vas slučaj, uz primjenu navedene terapije, postoje dobre šanse za potpuno izlječenje.

goga43

Hvala na odgovoru,danas sam bila kod onkologa i on mi je ponudio da doslovno biram zelim li kemoterapiju i tablete ili samo tablete,na moje pitanje dali mi treba kemoterapija odgovorio je da sama odlucim sta zelim s obzirom na nuspojave kemoterapije,sta bi mi vi preporucili,dali je dovoljno samo ljecenje tabletama,hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nažalost, temeljem dostupnih podataka ne mogu Vam dati preporuku za koji vid terapije biste se trebali odlučiti. Mislim da bi bilo dobro da potražite savjet još jednog onkologa koji bi trebao pregledati i Vas i svu Vašu medicinsku dokumentaciju te dati svoje mišljenje o nastavku liječenja. Jedna od opcija je i genska analiza tumora dojke. Postupak je nešto kompliciran jer se kod nas ne izvodi, uzorak tumora je potrebno poslati u laboratorij u inozemstvu a sve skupa i košta te nije pokriveno od strane HZZO-a. Naravno, sve to mora predložiti i organizirati Vaš onkolog.

goga43

Postovana,ordinirana mi je kemoterapija po protokolu AC 4puta,zanima me dali smijem kod stomatologa brusiti zub radi izrade u postavljanja mosta,prva terapija je bila 18.10,hvala

goga43

Zaboravila sam reci da bi se brusio samo jedan zub,i da se most radi ne zbog "ljepote'vec sto mi nedostatak zuba pravi probleme kod jela,i ttenutno stanje posto je prije stavljen štift u korjen dosta nelagodno i smeta,popravak je poceo prije dijagnoze u sad je na cekanju,u slucaju da to smijem radit,smijem li primiti uobicajenu anestezijo,hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
mislim da bi bilo najbolje da se posavjetujete sa svojim onkologom.

Ljubicica988

Postovani,
Moja mama je radila nalaz mamografije (mama je 1956 godiste), te nalaz glasi ovako:
Obostrano prevalira sitnozrnasta galndulo fbrozna struktura dojki pretezito u gornjim vanjskim segmentima. Sigurnih izolovanih area u smislu maligniteta niti patt mikrokalcifikata danas se ne vidi. Aksile bez danas vidljivih uvecanja limfonoda. Po ARC skali BI Rads L3/D3.
I kada se javila svom porodicnom ljekaru, s nalazima mamografije uputula je hitno na ultra zvuk s naznakom BI RADS 3.
Molim Vas mozete li mi rec da li je nesto opasno u pitanju ?
Hvala unaprijed.
LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iz navedenog mislim da se ne radi ni o čem opasnom ali svakako napravite predloženi UZV pregled.