Rak dojke

Objašnjenje PHD nalaza

Ana Matija

Poštovana, molim vas da mi objasnite nalaz i koju terapiju mogu očekivati (imam i dijabetes tipa ll i dvostruke faktore rizika za trombozu).
Dg/Ca mammae l. sin. multicentricum
St. post. core by.
PHD/DCIS
Op/Ablatio mammae cum SLNB axillae (PatentBlue)
PHD/Carcinoma invasivum mammae (NST, gradus l, luminal A)
DCIS gradus l (papilarni tip)
Sine metastasibus lymhonodorum sentinel (0/ll)
pT 1,5 cm
ER: 100% pozitivnih tumorskih stanica jakog intenziteta
PR: 100% pozitivnih tumorskih stanica jakog intenziteta
HER-2: 1+ (negativan)
Proliferacijski indeks Ki-67. 3%
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o hormonski ovisnom tumoru koji se nije proširio izvan dojke na limfne čvorove pazuha te je u potpunosti odstranjen. Tumor je HEr2 negativan te niskog proliferacijskog indeksa. Prognoza je izvrsna.
U daljnjem liječenju će vjerojatno biti ordinirana samo hormonska terapija a koja ovisi o Vašoj dobi, drugim bolestima od kojih eventualno bolujete te menstrualnom statusu. Zračenje nije potrebno.

Jelesma1

Dobar dan. Nova sam ovdje i jučer sam poslala već svoje pitanje ali nisam sigurna jesam li dobro i jeli to stiglo jer ja nigdje ne mogu naći pa evo ponavljam.
Ako je drugi put, ispričavam se. Dakle, moja je majka operirala dojku (poštedna op) i PHD nalaz je stigao te Vam ga prenosim u cijelosti i htjela bih čuti Vaše cijenjeno mišljenje. Čitam pitanja drugih i odgovore ali jasno mi je da je svatko slučaj za sebe pa eto kao što rekoh prenosim nalaz.

Dg. Tm mammae lat sin
St. post segmentectomio mammae lat sin et SLNB axillae sin. ( KzT 09.12.2016.)
PHD. Carcinoma lobulare invasivum mammae ( gradus ll, klasični tip, Luminal A)
pT 1x0,8x1cm
ER: 80% PR: 40% HER-2: (negativan) Ki-67: 11%
Komentar: opisane tumorske stanice imunohistokemijski su negativne na E-cadherin
Sine meta lymphonodorum (0// ll sn)

Obiteljska anamneza: teta po majci ca dojke (u 77.god)
Osobna anamneza: hipertenzija od 2000, hiperlipidemija.

Sadašnja bolest: na redovitom pregledu UZV pregledu dojki 10/2016: GMK lijeve dojke hipoehogena lezija s atenuacijom snopa 6-7 mm, učinjena punkcija: suspektne stanice žljezdanog epitela.
10/2016 UZV abdomena: uredan nalaz. Preop.RTG s/p: uredan nalaz, učinjen op. zahvat, PHD kao gore.

Subjektivno dobro, ECOG 0.
Apetit dobar,stolica i mokrenje uredni.
Reproduktivna anamneza: menarche 14, P1 AB 0, ZM 2011., OK/IUD: nihil.
TH: Coupet a 10mg, Atenolol a 0,25mg, Plendil a 5mg.

Molim prikaz na konziliju dana 16.01.2017. u 9sati.

Eto ga, to je cijeli nalaz. Za terapiju je određena hormonska terapija tabletama Arimidex na 5 godina i 16 zračenja.
Majka se inače osjeća jako dobro i tako reći i ne osjeća da je bolesna. Svake je godine redovito na sistematskom i nadam se da je to zaista na vrijeme uhvaćeno.
Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru i još jednom isprika ako sam 2 puta poslala pitanje.
Lijepi pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke se radi o hormonski ovisnom tumoru povoljnih bioloških karakteristika koji se nije proširio izvan dojke te je u potpunosti odstranjen, dakle, sve je na vrijeme.
Sad je još ordinirana dodatna (adjuvantnna) terapija- hormonska i zračenje kako bi se smanjio rizik povrata bolesti. Prognoza je dobra.

Jelesma1

Najljepša Vam hvala na odgovoru.
Lijepi pozdrav.