Rak dojke

pomozite

Imam 45 godina.
Dijagnoza:
Dg: ca mammae I.sin.
Op: Segmentectomia mammae I. sin et evac axillae (g. 29.12.2010.)
PHD: CDI et CLI gr II (miješani tip)
pT: 18 mm
Meta axillae VI/XXII
ER: 100% PR: 100%
HER-2:0
Ki67: 19%

Indicirana je adjuvantna kemoterapija pd FAC protokolu i zračenje.

Molim Vaše mišljenje, hvala unaprijed.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vas se radi o srednje zloćudnom, visoko proliferativnom i hormonski visoko ovisnom tumoru, ali u uznapredovalom stadiju. Stadij je IIIA. Prosječno 5-godišnje i dulje preživljenje u tom stadiju je oko 67%. Uz adjuvantnu kemoterapiju koja sadržava antracikline, a koja je i vama preporučena izgledi se mogu povećati za daljnjih 10-15%. Obzirom da se radi o visoko hormonski ovisnom tumoru, nakon kemoterapije potrebno je nastaviti liječenje adjuvantnom hormonoterapijom u trajanju od 5 godina, u početku s tamoksifenom, a kasnije s eksemestanom. Adjuvantna hormonoterapija će izglede povećati za dodatnih 10-12%. Također je potrebno provesti zračenje dojke i ležišta limfnih čvorova da bi se sprječio lokoregionalni recidiv.

anjas123

Poštovani/a,

nastavno na ovaj e-mail od 31.01.2011. i odgovora od 22.02.2011.

Sada imam 50 godina.
Dg: Ca mammae I. sin
St post segmentectomiam mammae sin (12/2010)
PHD: Ca lobullare et invasivum GII. Ca metast. lypmh. axillae VI/XXII
St post chemotherapiam (VI x FAC), et irrad adj., zadnji cy. 23.05.2011
St. post hormonoth. (tamoxifen, pa Arimidex do 09/2014, potom Aromasin)
Meta. ossei 05/2014
St. post hormonoth. exemestan od 05/2014
St post irrad. paliat.

Effusio pleurae bil., Lymphangiosis pulmonum cum meta pulmonum.
St. post chemoth. docetaksel + kapecitabin, x6 cy. zadnji u 3.mj.2015.
St. post kapecitabin u monoterapiji x3 (do 5.mj.2015.)
Progressio morbi (kosti, 5.mj.2015.)

Iz anamneze: bolesnica je radi karcinoma lijeve dojke operirana dana 29.12.2010. Nakon toga je adjuvantno primala kemoterapiju po FAC protokolu, 6 ciklusa i provedeno je adjuvantno lokoregionalno zračenje. Liječenje je nastavljeno tamoksifenom, a od 11.mj.2012. kad je utvrđena menopauza tamoksifen je zamijenjen anastrozolom. Od 5.mj.2014. u bolesnice se prati metastatska bolest u kostima (litična lezija desnog ramena), a u terapiju je uveden exemestan i provedeno je palijativno zračenje desnog ramena i torakalne kralježnice (Th8-Th12). Kontrolnom obradomu 10.mj.2014. prema PET/CT-u (06.10.2014.): pat. nakupljanje aktivnosti u infiltratu donjeg režnja desnog pluća, limfnom čvoru infraklavikularno desno, brojnim osteolitičkim lezijama kralježnice, najintenzivnije u Th2, Th10, L3 i L5. Također patološko nakupljanje u brojnim rebrima i sternumu, desna klavikula, desna skapula, te desni humerus, kosti zdjelice te u oba femura i mišićima ramenog obruča desno. Prisutan izljev u desnom i lijevom prsištu.
RTG pluća (05.11.2014.): intersticijski plućni crtež obostrano od apeksa do baza može ići u prilog karcinomatozne limfangioze. Homogeno zasjenjenje u projekciji srednjeg i donjeg plućnog polja – opsežni izljev pleure koji se prati do visine 4 rebra desno. U parenhimu pluća neoštro ograničeno intenzivnije zasjenjenje na arealu veličine 5,5 cm, moguće meta promjene. Odlukom Konzilija za antineoplastično liječenje 23.10.2014. indicirano je kemoterapijsko liječenje po protokolu docetaksel + kapecitabin liječenje je nastavljeno kapecitabinom u monoterapiji još 3 ciklusa.
Na kontrolnoj obradi u 5.mj.2015.: CT toraksa (05.05.2015.): u 3. segmentu desno te u 8. seg. lijevo zone promjera 3 mm, dif. dg. krvna žila ili žarišna lezija otv. etiologije. Nema medijastinalne limfadenopatije niti izljeva. CEA 40.4 (N do 5) – porast, CA 15-3: 1470 (N do 25) – porast od 29.04.2015.
RTG kostiju: multipla sijela mješovitih meta promjena (kalota, trupovi C3-C5, Th9-10, L1-2, zdjelica, desna nadlaktica).
Bolesnica subjektivno dobro, ali navodi kontinuirane bolove u kostima, najintenzivnije u području LS prijelaza, desnog ramenog obruča. Bez grubih neuroloških ispada. ECOG O.
Odlukom Konzilija za sistemno antineoplastično liječenje od dana 19.05.2015. u bolesnice je obzirom na progresiju bolesti induciran nastavak liječenja fulvestrantom a 500 mg.
Bolesnica je na 1. aplikaciju fulvestranta naručena u dnevnu bolnicu dana 09.06.2015.
07.07.2015.g. bolsnica dolazi na 3. aplikaciju fulvestranta, iz odobrenja od 5. Bolesnica se dobro osjeća, ne navodi akutnih tegoba. 26.06.2015. pala, ozljedila desni skočni zglob, pregledana u bolnici, Dg: Distorsio art. TC I. dex., Th: analgetika po potrebi. Objetivno ECOG 0-1. TM 88 kg.

Molim aplicirati 3. fulvestrant.
Faslodex 2 x 250mg i. m.
Slijedeća aplikacija lijeka 04.08.2015.
Planirati između 4. i 5. aplikacije kontrolnu dg obradu (krajem kolovoza) CT toraksa, RTG skeleta i tm biljege CEA, Ca15-3.

Dana 07.07.2015. vađeni su tm biljegi koji iznose CA 15-3: 3000 (N do 25), CEA: 61,4 (N do 5).

Molim pomozite što ovaj nalaz (povijest bolesti) govori o tijeku bolesti . Na nalazu je navedeno da bi trebala vaditi tm biljege između 4. i 5. aplikacije, a ja sam vadila i nakon 2. aplikacije i pokazalo mi je drastičan porast biljega od zadnjeg nalaza od 29.04.2015. koji su bili CA 15-3: 1470 i CEA: 40,4, a sada su dupli. Da li to znači da ova trepija fulvestranta ne djeluje ili treba proći nekoliko mjeseci ili nekoliko aplikacija da bi se vidjeli rezultati? Ako ne djeluje ova terapija koju bi mi iduću preporučili? Koji je životni vijek s mojom dijagnozom? Stvarno se borim i ne predajem se te Vas molim za pomoć i Vaše mišljenje. Unaprijed hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas je u pitanju proširena, metastatska bolest, bolest je zahvatila pluća i kosti, međutim, odgovor na provedenu kemoterapiju je dobar, bolest u plućima se povukla, Vi ste dobrog općeg stanja a od smetnji imate bolove u kostima. Zbog toga je odlučeno nastaviti liječenje hormonskom terapijom- fulvestrantom kao terapijom izbora za stadij bolesti koji Vi imate. Postoje algoritmi praćenja djelovanja terapije, zato su tražene određene pretrage, uključujući i marker, između 4. i 5.aplikacije a ne ranije tako da taj nalaz markera ne pokazuje baš ništa, osim da imate metastatsku bolest što smo znali i prije. Držite se ritma pretraga kojeg odredi Vaš onkolog. Kod praćenja proširene bolesti najvažniji je opći status, kako se Vi osjećate i koje smetnje imate, što onda usmjerava daljnju dijagnostiku i liječenje, marker je potpuno nebitan, osim orijentacijski.
Prognoze su uvijek nezahvalne, ali dok god je bolest prisutna samo u kostima, može se očekivati dulje preživljenje. Nastavak terapije će, ponavljam, ovisiti o odgovoru na fulvestrant, općem stanju te simptomima bolesti. Sada dolazi u obzir eventualno zračenje onih kostiju koje Vas bole a do sad nisu zračene, naročito ako Vam je ranije zračenje pomoglo. Također se u terapiju može uvesti neki od lijekova iz skupine bisfosfonata koji "pune" kosti oštećene tumorom. Ukoliko imate bolove, nemojte se ustručavati uzimati analgetike, nema smisla da Vas boli uz toliko lijekova protiv bolova na tržištu, ali svakako u dogovoru s onkologom ili anesteziologom iz ambulante za bol.
Borite se i dalje, kao i do sad.