Rak dojke

Prekid terapije

angelina21

Poštovana,
Imam 62 godina. U svibnju 2011. operirala sam karcinom dojke sa slijedećom povijesti bolesti:
Dg/Ca.mammae I.sin
Op/24.05.2011.Biopsio probatoria, ablatio mammae et dissectio axillae
PHD/ Carcinoma lobulare invasivum mammae gradus II (solidni tip)
pT2, l.č. 0/12
ER 100%, PR 10%
HER-2 0, Ki67 37%
Nije mi određena niti kemoterapija niti zračenje.
Internista onkolog propisao mi je 1 tabletu Arimidexa dnevno, kontrolu svakih 6 mjeseci sa nalazom CA 15-3, CEA, DXA skeleta uz povremeno ultrazvuk i mamografiju.
Kako je prošlo 5 godina od operacije u dogovoru s onkologom prestala sam s terapijom prije 5 mjeseci.
Inače nikakve posebne nuspojave od navedene terapije nisam osjećala osim povećanog kolesterola.
Zadnji nalaz mamografije prije dva mjeseca je u redu, a markeri su prije dva mjeseca bili CEA 3,9 I CA 15-3 23,5.
Iako u granicama normale markeri su mi u stalnom porastu zadnjih 5 godina.
U međuvremenu sam saznala (ne sa Interneta jer nastojim normalno živjeti i ne baviti se uopće svojom dijagnozom) da su istraživanja pokazala kako je hormonalnu terapija u liječenju raka dojke potrebno prolongirati sa 5 na 7 godina.
Da li je to točno i ako je što mogu sad napraviti nakon 5mjesečnog prekida uzimanja lijeka?
Unaprijed zahvaljujem i želim svako dobro u Novoj godini,

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
hormonska terapija se može uzimati i dulje od 5 godina, ukupno do 10 godina a istražuje se i primjena do 15 godina po postavljanju dijagnoze. Dobrobit takve produljene terapije je posebno pokazana kod bolesnica s pozitivnim limfnim čvorovima (što kod Vas nije bio slučaj).
Za odluku o produljenju hormonske terapije na dulje od 5 godina treba uzeti u obzir i karakteristike tumora, stadij bolesti, opće stanje bolesnice kao i druge bolesti od kojih eventualno boluje te s obzirom na navedeno precizno odvagati odluku nastaviti s hormonom ili ne. Svakako se posavjetujte sa svojim onkologom koji ima širi uvid u Vaše stanje.

Iris2005

Poštovana,

Molim za vaše stručno mišljenje.
Imam 37 godina. Dijagnosticiran mi je i operiran karcinom dojke u kolovozu 2011. godine.
Dg/ Ca mammae l. sin.
PHD/ Ca ductale invasivum mammae lateris sinistri
Nottingham histološki score 7 (gradus2)
pT1cNoMx,R0
Ductal Carcinoma in Situ (solidni tip,NG2/3 sa fokalnom komedonekrozom, bez mikrokalcifikata)
Nema sigurnih znakova limfovaskularne invazije(LVI-)
Er 50%, PgR 25%
Her-2/neu protein :negativan
Urađena je poštedna operacija dojke, kemoterapija 3xFec, 3xTaxotere(planirano je 6 Fec ali zbog toksičnost na jetru promijenjeno je na gore navedeno)
i hormonska terapija 3 godine zoladex+tamoxifen, posljednje 2 godine Lucrin+exemestan koje još uzimam do februara ove godine.
Tamoxifen je uzrokovao zadebljanje endometrija pa je internista onkolog predložio prelazak na exemestan. Na posljednjoj kontroli je bilo riječi o eventualnom produženju terapije na 10 godina i onkolog je napomenuo da nije siguran da li nastaviti dalje s tamoxifenom jer može biti više štete nego koristi s obzirom na endometrij koji je tada dok sam uzimala tamoxifen bio i do 14mm, sada je 12mm debljine. Da li je prevelik rizik ostati na tih 5 godina terapije i eventualno planirati trudnoću. Koje su druge mogućnosti za nastavak terapije.
Unaprijed zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
mogućnosti su, dakle, nastaviti s hormonskom terapijom ili ju prekinuti. S obzirom da je kod Vas rizik povrata bolesti mali, možete, u dogovoru s onkologom, i prekinuti hormonsku terapiju kad se napuni 5 godina od početka iste te planirati trudnoću.