Rak dojke

Prognoza

Smederevo

Poštovani, mojoj sestri u Švedskoj (1968. godište) dijagnosticiran invanzivni duktalni karcinom dojke. Nakon odstranjivanja dojke je slijedeći nalaz:
Metastatski karcinom dojke (lijeva aksila 6+/12, pN2a). U pregledanim isječcima se nađe 12 limfnih čvorova od kojih se u 6 nađu metastatski depoziti karcinoma. Najveći metastatski čvor je 9 mm i preko 90%parenhima je replasirano tumorskim stanicama. U par fokusa vidljiva invazija kapsule limfnih čvorova i početna diseminacija u okolno masno tkivo aksile. LVI prisutna, Nottingham histološki score 5, grade 1.

Dijagnoza: Invazivni mamarni karcinom (duktalni, NST)
pT1cN2a (6+12)Mx
ER: 90%tumorskih stanica pozitivno slabim i umjerenim intenzitetom
PR: 90% tumorskih stanica pozitivno umjerenim i jakim intenzitetom
HE-2/neu: score 1+ (neg)
Preporučeno: hemoterapija, zračenje i hormonalna terapije.
Molim vaše mišljenje i prognozu

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše sestre se radi o tumoru dojke koji se proširio i na limfne čvorove pazuha. Tumor je hormonski pozitivan a Her2 negativan što su dobri prognostički pokazatelji. S obzirom na opseg bolesti u limfnim čvorovima pazuha, pretpostavljam da je učinjena i dodatna obrada kojom je isključena proširenost bolesti u druge organe.
Ukoliko je tumor ograničen na dojku i limfne čvorove, bolest je izlječiva te se preporučenom terapijom može znatno smanjiti rizik njena povrata.

Smederevo

Poštovana,
Zahvaljujem na odgovoru. Moje pitanje je ako sve prodje kako treba i dodje do izlijecenja , ukoliko se bolest vrati, kada se to obično desi? Nadam se ne tako brzo. I još da napomenem da su se sestri nakon 4 ciklusa hemoterapije pojavile ciste na jetri I da je jetra uvecana. Da li je to normalno?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kada i hoće li se bolest vratiti je vrlo individualno. Najčešće je to unutar prve dvije godine od početka liječenja, međutim, bolest se može aktivirati i nakon 30 godina.
Po pitanju cisti i uvećanja jetre, ukoliko smatra potrebnim, Vaš onkolog će svakako provesti daljnju dijagnostičku obradu kako bi se ustanovilo o čemu se točno radi.

Edrien

Postovana,

Imam 31 godinu i pre 2 god sam operisala duktalni karcinom in situ u desnoj dojci. Uradjena je nipple-sparing mastectomia bill et reconstructio cum prosthesis. Nije presao na limfne zlezde. Ove godine mi je dijagnostikovan invazivni karcinom Carcinoma ductale invasivum et in situ mammae u istoj dojci velicine 14 x 10 mm. Operisana sam, tumor je izvadjen u potpunosti, sve limfne zlezde su povadjene i sve su zdrave.

C50.2

Lipomatosis et sinus histocytosis lymphogladulandis sine metastasibus (0/10) -pN0
Carcinoma intraductalis (seu DCIS) glandulae mammae multifocalis high grade type.

Makroskopski se stice utisak da su registrovane promene odstranjene u celini.

ER, 95% jako, allred score 8, izrazito pozitivna reakcija
PR, 25% pretezno jako, allred score 6, izrazito pozitivna reakcija
Her-2, 2+ , intenzivno bojenje nekompletne membrane u >10% tumorskih celija
Ki-67, 25-30%

Velicina tumora 14x10mm
minimalni resekcioni rub 1,5 mm
limfovaskularna invazija nije nadjena

tubuli 3 mitoze 2 pleomorfija 3 Nottingham score 8

Definitivni nalaz: Carcinoma ductale invasivum et in situ mammae G3, pT1c. Microcalcificationes.

Molim vase misljenje i prognozu. Koje ce terapije, prema vasem misljenju, biti preporucene? Ako bude hemoterapija, koliko ce da traje? Kolika je sansa izlecenja?

Zahvaljujem unapred.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod prve operacije radilo se o duktalnom karcinomu in situ, tumoru koji ne metastazira ali se zna vraćati unutar dojke, što se kod Vas i desilo. Sad je, međutim, nađena i invazivna komponenta. Tumor je odstranjen u potpunosti, i nije se proširio na limfne čvorove pazuha. Svakako će Vam biti ordinirana hormonska terapija a onkolog će se možda odlučiti i za kemoterapiju ovisno o Vašem općem stanju te drugim bolestima od kojih eventualno bolujete.
Kad god se tumor odstrani u cijelosti postoje dobre šanse za potpuno izlječenje.

Lanalaura

Postovani,
Moja majka je upravo zavrsila sa terapiom 17. Inj trastuzumaba.
Diagnoza je sljedeca
Velicina timora 3.5×3×2.5cm
Histoloski gr III (33mitoze/10%hpf)
Gr jezgre II/III
in situ tumorska komponenta 10%DCIS gradus II solidan tip
Vaskularna i perineuralna invazija NE
Mikroklacifikati NE
Er 90%poz tum. Stanica
Pr 0 neg
Her 2 (3+) pozitivan
Ki67 48.1%
Izolirano je 8 limf cvorova i u njima nije nadeno tumorsko tkivo.
Carcinom invasivum mammae gr III luminalni tip B her 2 poz
Sine metas. 0/VIII
zadnjima mamografija uredna te uzv vrata i dojke uredan bez uvecanih limf. Cv
Molim Vas ako mi mozete ikako objasniti nesto o njenom tipu te kakve su prognoze.
Naime sada je gotova sa trastuzumabom i ostaje na anastrazolu no u zadnjih 2 tjedna su joj noge otekle oko koljena te tesko hoda bojim se da se nije prosirilo a moramo cekati tek do 4 mj za pregled.
Unaprijed Vam zahvaljujem na bilokakvom pojasnjenju.
Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
kad god se odstrani tumor u cijelosti, kao što je kod Vas slučaj, postoje šanse za potpuno izlječenje uz propisanu terapiju.
Oteklina nogu vjerojatno nije uzrokovana tumorom ali se morate čim prije javiti liječniku.

Lanalaura

Postovani,

Hvaal Vam za odgovor.
Bili smo na pregledu te nam je receno da nije nista alarmantno te da se najvjerojatnije radi o posljedici terapije te u slucaju pogorsanja da se javimo na hitno te da bi sve to bilo od srca.
Eto jos jednom hvala te ste nam malo dali nade s obzirom da se radi o invasivnom raku.
Lp

marija_g

Postovana dr Katarina,

molim Vase misljenje u vezi terapije i prognozu za kancer leve dojke koji mi je nedavno dijagnosticiran. Radjena je postedna operacija, imam 38 godina.

PH nalaz : Carcinom ductale invasivum G2, NG3 . DCIS cini 70% tumora, komedo tip. Velicina Tu 26x19x15
status receptora: Er: 4 (3 %), P: 0, Her2: 3+ (80%) ki67 je 50 %.

aksila: ispitano 10 nodusa, svi su negativni bez elemenata maligniteta.
nema limfovaskularne invazije.

Prepisana terapija: 4 AC na 3 nedelje uz pocetak primene zoladexa, po zavrsetku AC usledice 12 Taxola u nedeljnom rezimu i Herceptin, po zavrsetku
Taxola nastavak Herceptina do godinu dana, Nolvadex i zracenje dojke.

S obzirom na slabu pozitivnost Er receptora da li hormonska terapija ima smisla kao i primena tamoxifena u kombinaciji sa herceptinom ? Da li se kod mladjih zena koje nisu postmenopauzne moze umesto tamoxifena koristiti drugi lek iz skupine hormonskih lekova ?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o Her2 pozitivnom tumoru koji se nije proširio izvan dojke na limfne čvorove pazuha. Kad god se bolest odstrani u potpunosti, kao što je kod Vas slučaj, uz adjuvantnu (dodatnu) terapiju lijekovima i zračenjem postoje dobre šanse za potpuno izlječenje.
Hormonska terapija ima smisla kad god su hormonski receptori pozitivni, bez obzira na postotak. S obzirom da se kod Vas planira aplikacija goserelina (Zoladexa), taj lijek će Vas uvesti u menopauzu pa se uz njega umjesto tamoksifena (Nolvadexa) može dati i neki lijek iz skupine inhibitora aromataze, najčešće egzemestan.
Kod premenopauzalnih žena koje neće biti uvedene u menopauzu goserelinom, tamoksifen je jedina opcija ali, važno je napomenuti, da se radi o izvrsnom vrlo učinkovitom lijeku.

Smederevo

Poštovana
Da li je po vašem mišljenju bolja opcija odstraniti jajnike i maternicu u odnosu na hormonsku terapiju?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
uz ogradu da nemam detaljan uvid u konkretan slučaj a ne mogu ga ni imati bez pregleda bolesnice i uvida u svu medicinsku dokumentaciju, načelno sam uvijek radije za hormonsku terapiju u odnosu na operativni zahvat. Međutim, postoje situacije u kojima je operativni zahvat bolja opcija.

Smederevo

Poštovana,
Operativni zahvat je ipak uradjen, neki ljekari su bili za a neki protiv. Mene i kao cijelu porodicu interesuje da li taj zahvat može spriječiti recidiv karcinoma dojke i metastaze na duži period jer ne vidimo neku opravdanost svega toga, oporavak poslije operacije je težak a za karcinom je utvrdjeno da nije genetski nasljedan.

Unaprijed zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
s obzirom da je operativni zahvat već učinjen, nema smisla razmišljati je li ga trebalo napraviti ili ne. U principu je jednako učinkovit kao i hormonska terapija ali lijekove bi ipak morali uzimati svaki dan a imaju i određene nuspojave.

Smederevo

Hvala na odgovoru. Ono što nas zanima je može li ova operacija koju je teško podnijela i od koje se teško oporavlja spriječiti ili bar smanjiti rizik od vraćanja bolesti ili metastaza. Jer mišljenja ljekara po tom pitanju su bila podijeljena što u konačnosti može zbuniti pacijenta. Zato nas zanima opravdanost zahtjeva budući da se sestra teško oporavlja.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana.
kastracija (dakle, zaustavljanje funkcije jajnika), bilo farmakološka, bilo kirurška, bilo radiološka, smanjuje rizik povrata bolesti kod bolesnica s hormonski pozitivnim rakom dojke.