Rak dojke

prognoze i daljnji tijek liječenja

cabrio

Poštovana dr. Katarina,

molim Vas mišljenje u vezi terapije i prognozu za karcinom desne dojke koji mi je dijagnosticiran u lipnju prošle godine. U srpnju sam krenula na neoadjuvantnu kemoterapiju AC x4 i Paclitaxel x12 što sam završila u studenom prošle godine. U prosincu mi je rađena mastektomija sa rekonstrukcijom (proteza) desne dojke. Imam 36 godina i rodila sam dvoje djece.

PHD nalaz je sljedeći:
Carcinom ductale invasivum
HORMONSKI STATUS: ER 100%, PR 40%
Ki67: 30%
HER2: 2+
HER2 DUAL ISH:amplifikacija nije nađena; HER2/CEN-17< OD2;
MOLEKULARNI TIP KARCINOMA: LUMINALNI B

Izolirana su 2 limfna čvora, u većem koji mjeri 1,5 cm vidljiva je tumorska metastaza promjera 0,7 cm. Bez proboja kapsule čvora, u perikapsularnom vezivu vidljiv je tumorski tromb unutar dilatirane limfne žile
Konačna klasifikacija odgovora na liječenje :
RCB:3,095
RCBC: RCB-II, pPR

Daljna prepisana terapija je: 25 frakcija zračenja na rekonstruiranu dojku i supraklavikularnu regiju (koje trenutno obavljam), LETROZOL 5 godina i goserelin- jednom mjesečno narednih 5 godina.
Pitanje: Kakve su prognoze s obzirom na PHD? Te s obzirom na moju dob(36 god), da li je bolje odstraniti jajnike ili da narednih 5 god primam goserelin te da li da se odstrani i druga dojka u izvjesno vrijeme iako je ona na svim pregledima bila ok?

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas je došlo do djelomičnog odgovora na neoadjuvantnu kemoterapiju što je prognostički u redu. Prognoza bi bila bolja da je odgovor potpun.
Osobno nisam sklona operativnim zahvatima. Mislim da je ova kombinacija goserelina i inhibitora aromataze optimalna za Vas a ako bolest bude pod kontrolom za 5 godina postoji šansa da se Vaš hormonski sustav oporavi i da više ne budete u postmenopauzi što je dobro za sve druge organske sustave koji su sad zapostavljeni radi borbe s tumorom.
Po pitanju odstranjenja druge dojke savjetujem Vam genetsko testiranje. Ukoliko se ustanovi da ste nosilac gena za nastanak raka dojke i jajovoda, onda ima smisla odstraniti drugu dojku i jajovode, ukoliko ne, redovne kontrole su sasvim dovoljne da se tumor, ukoliko se uopće pojavi, otkrije u najranijem stadiju dok je još izlječiv.