Rak dojke

PROMJENA NA DOJCI

siouxi5

Poštovani, nakon UTZ DOJKI dobila sam sljedeći nalaz:
Uredan sonografski nalaz kože, potkožja i mamila dojki.
Adenozni tip dojki.
Gust stimuliran žlijezdani parenhim dojki promjenjen u smislu konfluentne i konglomeratne fibrocističe mastopatije.
Manje ciste u obje dojke 4 do 6 mm u gornjim i lateralnim kvadratima.
Palbabilni žlijezdani konglomerat uz areolu na granicama kvadranata lijeve dojke 15 do 20 mm.
Formiranih fokalnih lezija se na dojkama se ne vidi.
U lijevoj aksili manja reaktivno upalna limfna žlijezda.
Kontrolni utz dojki za 4 do 6 mj.

Da li bi mi mogli pojasniti šta je palbabilni žlijezdani konglomerat? Ja ga na lijevoj dojci mogu napipati, i javio mi se jedno dva tjedna unazad, i s tim da me boli lijeva dojka, Sad trenutno sam u menstrualnom ciklusu. Radilog mi je rekao da se ne trebam zabrinjavati, i da bi to kroz 2-3 ciklusa samo proći. i da dođem na kontrolu kroz 4 do 6 mjeseci. Da li ovakav nalaz traži možda još jedan utz dojki ili neku drugi pretragu da bi bili sigurni da je sve uredu? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
palpabilan žljezdani konglomerat znači nakupinu žljezdanog tkiva koju se može napipati, dakle to je ono što pipate. UZV-om nije nađeno nikakvih sumnjivih promjena koje bi zahtijevale daljnju dijagnostičku obtadu. Sukladno preporuci radiologa, pratite promjenu tijekom sljedeća 2-3 ciklusa. U slučaju da primijetite da raste, da postaje tvrđa, da izgleda upaljeno, odmah se javite liječniku. Ukoliko ne želite čekati te ste i dalje zabrinuti, dogovorite magnetnu rezonanciju dojki.