Rak dojke

Punkcija pa biopsija-vaše mišljenje

vd

Poštovani,
imam 34 god., na sistematskom pregledu (20.11.2012.) obavila sam ultrazvuk dojki i dobila sljedeći nalaz:

Obje dojke uredne eho strukture kože i potkožnog masnog tkiva. Žljezdani parenhim održan, fibrocistično promijenjen, uz blažu masnu iniltraciju. Na granici med. kv. lijeve dojke prikaže se hipoehogena, nešto nepravilnija struktura, promjera 6,5mm. Cooperovi ligamenti i pektoralni mišići uredni. Aksilarni limfni čvorovi su uredne veličine i eho strukture. Preporuča se učiniti citološku punkciju strukture u lijevoj dojci.

18.12.2012. obavila sam citološku punkciju i dobila sljedeći nalaz:

Mikroskopski pregled: Obilno celularan uzorak, nalaze se manje nakupine lošije očuvanih, krupnijih žlijezdanih stanica, vidljivo je gomilanje jezgri i izdvajanje stanica. U pozadini ekstracelularna mast i gusta mrvičasta bazofilna tvar.
Zaključak: Proliferacija epitela s jakom atipijom epitela. Suspektno. Učiniti iglenu biopsiju i PHD.

Zanima me Vaše tumačenje nalaza punkcije.

Meni su samo rekli da će mi to morati vadit i da dođem na biopsiju 18.01.2013. Ne znam čemu biopsija ako će mi to i ovako i onako vadit. Zbog čega se biopsija radi?
U obitelji nitko nije imao problema s dojkama. Ja sam rodila 2 djece, međutim nisam nikako mogla dojit pa su mi dali bromergon. Ne znam je li to moglo utjecati? I također pijem kontracepcijske tablete. Ne znam trebam li ih prestat piti? I kakvu onda kontracepciju koristit?

Ispričavam se zbog puno teksta i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
tvorba nađena ultrazvukom u lijevoj dojhci je bila sumnjiva te je učinjena punkcija i nađene su promijenjene stanice tkiva dojke. Iz nalaza punkcije nije bilo moguće utvrditi radi li se o malignim promjenama te liječnik, za svaku sigurnost, želi učiniti biopsiju kako bi se razjasnila priroda promjene i usmjerio daljnji tijek liječenja.
Mislim da bromergon nije imao utjecaja. Zasad nema potrebe da prekidate s kontracepcijskim tabletama. Po nalazu biopsije će se donijeti odluka o daljnjem liječenju,

vd

Hvala vam.
Evo dobila sam nalaz biopsije: Punkciono biopsijom dojke dobiveno je pet cilindara duljina 1, 0.8, 0.7, 0,6 cm. Vezivna i masna stroma dojke s invanzivnim duktalnim karcinomom u svim cilindrima tkiva dojke.

Danas sam bila kod kirurga na pregledu i narucio me je 6.02. na operaciju. Njegov nalaz je:
Utz-lezija I kv. lijeve dojke pr. 7,7mm
Core needle biopsija-invanzivni duktalni karcinom
Klinički nalaz nesiguran (otok nakon core needle biopsije).
U axilama mekani limfni čvorovi.
Uputiti na op.zahvat (pošteda-Utz markacija i SLNB)

Možete li mi nakon ovih podataka reći kakve izglede imam ?
Pretpostavljam da ćemo puno više znati nakon operacije ali me zanima vaše mišljenje.
Hvala vam

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u pravu ste, više ćemo znati nakon operacije.
Dobra je vijest da je promjena manja od centimetra te da UZV nije pokazao zahvaćenost limfnih čvorova pazuha tumorom.

vd

Konačno su stigli nalazi operacije. Kirurg mi je samo rekao da nije potrebna nova operacija i da se naručim onkologu. Sada čekam termin za onkologa.
Nalazi su sljedeći:
Tkivo dojke
Makroskopski opis:
Isječak tkiva lijeve dojke iz gornjeg unutarnjeg kvadranta, orijentiran na shemi, označen kiruškim koncima i markacijskom žicom, veličine 5.5x5x1cm s kožom veličine 4x1.5cm. Centralno straga se nalazi tumorski čvor najvećeg promjera 0.9cm.
Mikroskopski opis:
Histološki tip invanzivnog karcinoma: nije specijalni tip (NST), BDO
histološki gradus: 2+3+2, G2
Histološki tip in situ karcinoma: duktalni, kribriformni
nuklearni gradus: 2
opseg: oko 30%
veličina cjelokupnog tumora: 0.9cm
proširenost invanzivnog karcinoma: oko 0.7cm
Nekroza:
u invanzivnoj komponenti: ne
u in situ karcinomu: da
Kalcifikati:
u invanzivnoj komponenti: ne
u in situ karcinomu: ne
Limfovaskularna invazija: da, peritumoralno
Perineuralna invazija: da
Zahvaćenost kože: ne
Zahvaćenost fascije: ne
Rubovi resekcije: najbliži rub: invanzivni duktalni karcinom 4mm od stražnjeg ruba resekcije; DCIS: 4mm od stražnjeg ruba resekcije
Okolina tumora: benigne lezije: mikrociste, fibroza

ER(Allred skor/0-8/5+2): 7 (6-8 se smatra snažno pozitivnim)
PR(Allred skor/0-8/5+3): 8 (6-8 se smatra snažno pozitivnim)
Ki67: 23% (16%-30% se smatra umjereno proliferativnom aktivnosti)
HER-2: pozitivan (snažno pozitivno kontinuirano membransko bojenje (+++) u 100% tumorskih stanica)
Podtip raka dojke: Luminalni B (HER2 pozitivan)
DG: carcinoma ductale invasivum mammae sinistrae (pT1b)
MKB-10
C50.2 gornji unutrašnji četverokut dojke
M8500/3 infiltrirajući duktalni karcinom (C50.-)
N60.1 difuzna cistična mastopatija

SLN lijeve aksile
Makroskopski opis: Kao IOB primljen je materijal označen "1 SLN lijeve aksile" u vidu čvora veličine 1.8x1x0.8cm. Čvor se longitudinalno prereže. Otisci polovica se pregledaju citološki intraoperativno dok se histološki pregleda parfinskim rezovima.
Mikroskopski opis: Histološki se u serijskim rezovima limfnog čvora koji se po protokolu za sentinel kod karcinom dojke oboji na HE i imunohistokemijski s panCK (AE1/AE3)nalazi samo u jednom rezu subkapsularni klaster od 6-7 stanica koje su panCK pozitivne.
Limfni čvor: limfni čvor čuvar: 0/1
DG. sentinel lynphonodi sine metastasibus (pN0i+)

Nalaze uopće ne razumijem, samo sam sve prepisala, pa vas molim za vaše mišljenje i prognozu.
Hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana, radi se o tumoru veličine 9 mm umjereno diferenciranom (gradusa 2), pozitivnih hormonskih receptora, Her2 pozitivnom te umjerenog proliferacijskog indeksa. U izvađenom limnom čvoru nađeno je nekoliko tumorskih stanica.
Svakako ćete trebati zračenje i hormonsku terapiju a onkolog će vjerojatno po uvidu u Vaše opće stanje ordinirati i kemoterapiju, eventualno i terapiju Herceptinom. Prognoza nije loša ali svakako se što prije javite onkologu da se započne s liječenjem.

vd

Poštovana,
bila sam kod onkologa i odredio mi je sljedeću terapiju: kemoterapija po FAC protokolu-6 ciklusa u trotjednim razmacima, potom radioterapija i hormonalna supresija te liječenje Herceptinom.

Možete li mi reći svoje mišljenje o terapiji i da li prognoze dodatno rastu nakon ove terapije?
Ono što mi nije jasno je što to znači kemoterapija po FAC protokolu i koje nuspojave mogu očekivati?

Najljepše se zahvaljujem

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
određena kemoterapija je uobičajena za tip i stadij bolesti kojeg Vi imate. Ona svakako poboljšava prognozu, smanjuje rizik povrata bolesti te poboljšava preživljenje.
FAC protokol znači da ćete primati 3 citostatika: doksorubicin, ciklofosfamid i 5 florouracil. Od nuspojava možete očekivati mučninu i povraćanja, svakako ćete uz kemoterapiju primati lijekove protiv mučnine i povraćanja koji će te smetnje ublažiti. Nažalost, velika je vjerojatnost da će Vam otpasti kosa ali dobra je vijest da će po završetku kemoterapije ponovo narasti. Mogu se javiti i proljevi te upala u usnoj šupljini, pad vrijednosti leukocita (bijelih krvnih stanica) što može povećati rizik nastanka infekcija. Uz kemoterapiju onkolog će Vam svakako propisati i dodatnu potpornu terapiju te Vas redovno kontrolirati kako bi se moguće nuspojave io njihove posljedice smanjile na minimum.
Zračenje i hormonska terapija koju ćete primati u nastavku liječenja se puno lakše podnose i imaju puno manje nuspojava.

vd

Poštovana,
odradila sam kemoterapije, koje sam prilično dobro podnosila, trenutno idem na zračenje-ostalo mi još 4 puta i to isto tako dobro podnosim, nema crvenila kože niti ikakvih smetnji. Započela sam sa zoladexom (primila ga 2 puta) i nolvadexom i od nuspojava imam samo povremeno, najčešće navečer, napade vrućine, ali isto tako sve je to podnošljivo i nije strašno.
Sljedeći tjedan ću prvi puta primiti herceptin i zapravo njega se nekako najviše bojim. Zanima me kakve nuspojave mogu očekivati?
Napominjem da su trenutno nalazi krvi i ultrazvuk srca bili uredni.
Hvala.
Pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nuspojave Herceptina se mogu javiti tijekom same aplikacije lijeka a uključuju zimicu, vrućicu te simptome nalik gripi. Rjeđe se javi mučnina, smetnje disanja, porast tlaka, preskakanje srca ili osip. Budite bez brige, tijekom primjene Herceptina liječnik i sestra će Vas pratiti tako da odmah mogu reagirati ukoliko se jave neke od opisanih smetnji. Nakon primjene može se javiti slabost, osip, bol u zglobovima i mišićima, navale vrućine, omaglica. Dugoročno može doći do slabljenja srčane funkcije, zbog toga će Vam liječnik redovno kontrolirati srce. Ukoliko i dođe do poremećaja rada srca, te su promjene najčešće prolazne i prestankom uzimanja Herceptina te primjenom odgovarajuće terapije za srce prestaju.
Bez obzira na sve navedeno, Herceptin se najčešće dobro podnosi. Poznat mu je profil nuspojava i terapija istih. Bolesnice su vrlo pažljivo monitoriorane od strane svojih liječnika kako bi se svaka nuspojava uočila što je ranije moguće te kako bi se provela odgovarajuća terapija.