Rak dojke

sspisic3

Poštovani,
molim Vaše mišljenje u vezi daljnjeg liječenja. Operirala sam tumor dojke 11.03.2015. ali primarni tumor nije pronađen. Dg: Ca mammae I. dex. Meta axillae I. dex. St.post segmentectomiam mammae I.dex.et dissectio axillae I dex. (11.03.1.2015. Kzt) Phd/ Carcinoma metastaticum lxmph.intramammare II/II Carcinoma metastaticum lymph.axillae XVII/XX Er 100 % Pr 100% Her 2 0, Ki67 15 % St. post phlebothrombosim v.brachialis et axillae I. sin (06/2015) Chemoth. in tractu AC dose-densex4, paklitaksel x3. Bilo je pozitivno 17 limfnih čvorova. Završila sam kemoterapije, sada mi uvode hormonsku terapiju Nolvadexom i dodatno terapija Zoladex+egzemestan. Doktori mi preporučuju odstranjenje oba dvije dojke jer primarni tumor nije pronađen. Dali je bolje ako odstranim jajnike( imam 41 godinu) ili je dovoljna hormonska terapija ? Molim Vas da mi pojasnite moje šanse u liječenju.
Unaprijed Vam se zahvaljujem,
Sandra

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o tzv. "nijemoj dojci", dakle pronađene su metastaze tumora dojke u limfne čvorove pazuha ali primarni tumor u dojci nije nađen. Svakako bi trebalo provesti zračenje dojke te limfne drenaže te nastaviti s hormonskom terapijom. Zoladex ima isti učinak kao i kirurško odstranjenje jajnika s tom razlikom da je odstranjenje jajnika definitivna terapija dok Zoladex stavlja jajnike u mirovanje samo dok ga se uzima a učinak na kontrolu bolesti je isti. Kombinacija Zoladexa i egzemestana je optimalna terapija. Osobno nisam sklona ni operaciji jajnika ni operaciji dojki. Redovne kontrole, dakle mamografija i UZV, eventualno MR dojki s obzirom na Vašu dob, ukoliko nešto bude sumnjivo, uvijek se stigne operirati.