Rak dojke

fameda

Postovani
Molim za objasnjenje otpusnog pisma moje prijateljice

PHD Ca lobulare invasivum gradus III
Meta lymph axillae VIII/XIV

ER poz u 70% PR poz u 90%

Her2 score 2+ CISH bez amplifikcije

pT 22 mm

fameda

Postovani
Molim za objasnjenje otpusnog pisma moje prijateljice

PHD Ca lobulare invasivum gradus III
Meta lymph axillae VIII/XIV

ER poz u 70% PR poz u 90%

Her2 score 2+ CISH bez amplifikcije

pT 22 mm
dojka je odstranjena kao i limfni cvorovi ispod axile.
1.Koje terapije biste Vi preporučili ?
2.Kakve su prognoze za mogući recidiv i nakon koliko vremena se ,eventualno,može pojaviti?
3.Kakve izglede ima za izlječenje i preživljavanje?

Zahvaljujem na odgovoru i želim Vam svako dobro.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o prilično uznapredovalom tumoru, kliničkog stadija IIIA. Prosječno 5-godišnje preživljenje u tom stadiju je 50%-55%. Svakako je potrebno provesti kemoterapiju koja sadržava antracikline i nakon toga potrbna je i hormonoterapija u trajanju od najmanje 5 godina.Recidiv se najčešće pojavljuje u prve 3 godine nakon operacije, ali se može pojaviti i 15-20 godina nakon operacije. Također je potrebno provesti i zračenje ležišta tumora/dojke i okolnih limfnih čvorova da bi se spriječio nastanak lokalnog recidiva.

fameda

Postovani
Molim za objasnjenje otpusnog pisma moje prijateljice

PHD Ca lobulare invasivum gradus III
Meta lymph axillae VIII/XIV

ER poz u 70% PR poz u 90%

Her2 score 2+ CISH bez amplifikcije

pT 22 mm
dojka je odstranjena kao i limfni cvorovi ispod axile.

Na prvom nalazu (koji je rađen na isječku pri samoj operaciji - tumorske stanice većim dijelom pokazuju jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te više od 10 patoloških mitotskih figura u 10 HPF. Pokazuje negativnu reakciju na E-cadherin.
Više od 10% jezgara tumorskih stanica je pozitivno na estrogen (70%), više od 10% jezgara je pozitivno na progesteron (90%), a HER-2 je 2+.

Na tkivu dojke koja je odstranjena, nakon operacije je nađen još sivožuti, zrnati, neoštro ograničeni tumor 47 x 42 mm. Stanice pokazuju jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te više od 20 patoloških mitotskih figura u 10 HPF. Žarišno je pozitivno na E-cadherin. Radi se o miješanom tipu lobularnog (više od 50% tumorske mase) i duktalnog (manje od 50%) invazivnog karcinoma.
Izolirano je 14 limfnih čvorova od 1 do 2,5 cm. U 13 se nalaze nakupine atipičnih epitelnih stanica. U 10 lč invadiraju i probijaju kapsulu lč te difuzno infiltriraju vezivno i masno tkivo aksile. U preostalom jednom lč vidi se slika sinus histiocitoze.
Kemoterapija 6 ciklusa zavrsena kao i zracenje 30 puta.

1.Koje terapije biste Vi preporučili ?

2.Kakve su prognoze za mogući recidiv i nakon koliko vremena se ,eventualno,može pojaviti?
3.Kakve izglede ima za izlječenje i preživljavanje?

Zahvaljujem na odgovoru i želim Vam svako dobro.

fameda

Re: Rak dojke

Postovani
Molim za objasnjenje otpusnog pisma moje prijateljice

PHD Ca lobulare invasivum gradus III
Meta lymph axillae VIII/XIV

ER poz u 70% PR poz u 90%

Her2 score 2+ CISH bez amplifikcije

pT 22 mm
dojka je odstranjena kao i limfni cvorovi ispod axile.

Na prvom nalazu (koji je rađen na isječku pri samoj operaciji - tumorske stanice većim dijelom pokazuju jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te više od 10 patoloških mitotskih figura u 10 HPF. Pokazuje negativnu reakciju na E-cadherin.
Više od 10% jezgara tumorskih stanica je pozitivno na estrogen (70%), više od 10% jezgara je pozitivno na progesteron (90%), a HER-2 je 2+.

Na tkivu dojke koja je odstranjena, nakon operacije je nađen još sivožuti, zrnati, neoštro ograničeni tumor 47 x 42 mm. Stanice pokazuju jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te više od 20 patoloških mitotskih figura u 10 HPF. Žarišno je pozitivno na E-cadherin. Radi se o miješanom tipu lobularnog (više od 50% tumorske mase) i duktalnog (manje od 50%) invazivnog karcinoma.
Izolirano je 14 limfnih čvorova od 1 do 2,5 cm. U 13 se nalaze nakupine atipičnih epitelnih stanica. U 10 lč invadiraju i probijaju kapsulu lč te difuzno infiltriraju vezivno i masno tkivo aksile. U preostalom jednom lč vidi se slika sinus histiocitoze.
Kemoterapija 6 ciklusa zavrsena kao i zracenje 30 puta.

1.Koje terapije biste Vi preporučili ?

2.Kakve su prognoze za mogući recidiv i nakon koliko vremena se ,eventualno,može pojaviti?
3.Kakve izglede ima za izlječenje i preživljavanje?

Zahvaljujem na odgovoru i želim Vam svako dobro.

fameda

Postovani
Molim za objasnjenje otpusnog pisma moje prijateljice

PHD Ca lobulare invasivum gradus III
Meta lymph axillae VIII/XIV

ER poz u 70% PR poz u 90%

Her2 score 2+ CISH bez amplifikcije

pT 22 mm
dojka je odstranjena kao i limfni cvorovi ispod axile.

Na prvom nalazu (koji je rađen na isječku pri samoj operaciji - tumorske stanice većim dijelom pokazuju jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te više od 10 patoloških mitotskih figura u 10 HPF. Pokazuje negativnu reakciju na E-cadherin.
Više od 10% jezgara tumorskih stanica je pozitivno na estrogen (70%), više od 10% jezgara je pozitivno na progesteron (90%), a HER-2 je 2+.

Na tkivu dojke koja je odstranjena, nakon operacije je nađen još sivožuti, zrnati, neoštro ograničeni tumor 47 x 42 mm. Stanice pokazuju jaki polimorfizam i hiperkromaziju jezgara te više od 20 patoloških mitotskih figura u 10 HPF. Žarišno je pozitivno na E-cadherin. Radi se o miješanom tipu lobularnog (više od 50% tumorske mase) i duktalnog (manje od 50%) invazivnog karcinoma.
Izolirano je 14 limfnih čvorova od 1 do 2,5 cm. U 13 se nalaze nakupine atipičnih epitelnih stanica. U 10 lč invadiraju i probijaju kapsulu lč te difuzno infiltriraju vezivno i masno tkivo aksile. U preostalom jednom lč vidi se slika sinus histiocitoze.
Kemoterapija 6 ciklusa zavrsena kao i zracenje 30 puta.

1.Koje terapije biste Vi preporučili ?

2.Kakve su prognoze za mogući recidiv i nakon koliko vremena se ,eventualno,može pojaviti?
3.Kakve izglede ima za izlječenje i preživljavanje?

Zahvaljujem na odgovoru i želim Vam svako dobro.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući se radi o hormonoovisnom tumoru, liječenje svakako treba nastaviti adjuvantnom, dodatnom hormonoterapijom. Međutim kojom i na koji način to ovisi o dobi/godinama i menstruacijskom statusu vaše prijateljice, a to niste naveli u pitanju. To je bitno i za prognozu.