Rak dojke

Rak dojke - Ca invasivum tubulolobulare

sandra80

Naime radi se o mojoj majci koja je stara 56god. telesne visine 180cm i telesne tezine 95kg. Ocuvanog kardiovaskularnog zdravlja.

1. Ca invasivum tubulolobulare gl,mammae HG i NG II, tumor promera 10x10x8mm.

2. Ca mammae meta lymphonodorum cum extensione extracapsullare 2/18

3. centralni kv.

4 Postmenopauza 10 godina

-----------------------------------------------------------------------------------------

ER sc.7
PR sc.6
HER2 3+

-----------------------------------------------------------------------------------------
Odluka:
Sprovesti postoperatiivnu zracnu terapiju ostatka leve dojke i reg. lgl CS i PS regije levo.
Za zracenje zakazati u dnevnoj bolnici radioteerrapije-
Da se sprovede VI ciklusa adj HT po FAC rezimu preko DB IORIS-a a potom lecenje nastaviti hormono terapiijom Nolvadex 20 mg dnevno.
Zracnu terapiju sprovesti nakon VI ciklusa hemio terapije.
------------------------------------------------------------------------------------------

Molim Vas da me malo uputite, u smislu koliko je ovo strasno? Kakve su prognoze? Da li je tacno da je u vecini slucajeva ovaj stadijum izleciv nakon 2 godine?... Hvala Vam najlepse!!!!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke radi se o stadiji IIIA. Njezini su izgledi 60%-65% da preživi 10 i više godina bez ikakvog liječenja. Ako se provede predloženo joj liječenje, izgledi se povećavaju na 72%-77%.

sandra80

Postovani Gospodine dr. Rudolf Tomek

Javljam vam se nakon sto je moja majka zavrsila sve cikluse lecenja koji su joj bili preporuceni na konzilijumu.
S obzirom da je stojicki izdrzala sve cikluse hemioterapije, hocu reci bez vecih problema i odlaganja ciklusa, kao i sve zracne terapije; na novom konzilijumu joj je preporuceno da prodje i krug herceptina u trajanju od godinu dana periodicno na svaki 21 dan.

Na poslednjoj kontroli , dobila je misljenje interniste koje glasi:

sprovedeno je VI ciklusa adj.HTH po FAC rezimu, a zatim lecenje nastavljeno Nolvadex-om.
Zavrsena postoperativna zracna TH.
Na danasnjem pregledu bez subjektivnih tegoba Kl 100%.
Lokalni nalaz uredan.
Leva dojka : parcijalno resekovana. Koza leve dojke, kao i koza supraklav. regije hiperpigmentovana, sa znacima kombustie gr.1.
Desna dojka: palp. b.o.
Fizikalni nalaz po sistemima : uredan.
Nema znakova postojanja osnovnog oboljenja.
UZ srca nakon VI c. HTH EF=68%, koliko je bio i inicijalno.

Molim vas za Vase cenjeno misljenje. I ocenu celokupne situacije. Unapred sam Vam zahvalna.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Svakako vam savjetujem da se majka podvrgne liječenju, imunoterapiju trastuzumab-om("Herceptin-om"blunk. To liječenje nema značajnijih nuspojava, a vrlo je korisno u slučaju vaše majke i značajno joj poboljšava izglede.

sandra80

Hvala Vam od srca gospodine dr. Rudolf Tomek...
Javljacu vam se i dalje...

sandra80

Postovani g-dine dr.Rudolf Tomek, javljam Vam se jer sam jako zabrinuta. Radi se o tome da je moja mama primila prvu terapiju herceptina, medjutim lekar iz dnevne bolnice je u dokumentaciji pronasao da se radi o her2 1+ tumoru, te da je u konzilijarnoj listi bila greska u kucanju. Molim Vas da mi sad objasnite o kakvom se tumoru radi i koje su prognoze, s' ozirom da ova cinjenica menja stvari u pogledu terapije herceptinom.

Hvala Vam Najlepse

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ako je HER-2 1+ to je tumor u kojem ne postoji amplifikacija HER-2 gena, dakle HER-2-negativni tumor. To je za vašu majku i bolje budući HER-2-negativni tumori imaju znatno bolju prognozu od HER2-pozitivnih(3+) tumora. Za HER-2 negativne tumore liječenje Herceptinom ne donosi nikakvu korist pa prema tome nije niti potrebo niti se prakticira. O svemu porazgovarajte sa liječnikom vaše majke i zatražite dodatno testiranje CISH metodom kojim će se sa sigurnošću utvrditi da li u tumoru vaše majke postoji amplifikacija HER-2 gena ili ne.

sandra80

G-dine dr.Rudolf Tomek, hvala Vam najlepse na odgovoru. Svakako cu se obratiti njenom lekaru u vezi tog testiranja. Ali ustanovljeno je da se zaista radi o tumoru koji je HER2 1+, to nam je objasnio nacelnik patologije i jos neki lekari i dali su nam original listu patoloskog nalaza na kome doslovce pise:

WHO patoloska dijagnoza:
Neoplasma malignum mammae(C50) ......sta ovo znaci?

Nalaz:

Makroskopski opis:
Status steroidnih receptora (ER<PR) i HER2 je odredjeni imunohistohemijskom metodom (IHH) sa parafinskog bloka tkiva br .....

Skala skora za ER i PR od 0 do 8
Skala skora za HER2 od 0 do 3+

Dobijene vrednosti:

ER scor 7 (oko 80% jedara selija tumora pokazuju umeren intenzitet IHH bojenja).
PR scor 6 (oko 50% jedara celija tumora pokazuju umeren intenzitet IHH bojenja).

Her2 1+

To je original izvestaj o histopatoloskoj analizi i verovatno se radi o pogrski daktilografa u prepisivanju HER2 nalaza zbog gore navedene skale od 0 do 3+.

Ja bih Vas zamolila, ukoliko vam to nije problem da mi samo kazete sa ovakvom trenutnom dijagnozom koju poseduje moja majka, kolike su sanse i koji su izgledi?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radi o prilično uznapredovalom tumoru, kliničkog stadija IIIA i njezini izgledi su onakvi kave sam vam naveo u prvom odgovoru. Budući da se ne radi o HER-2-pozitivnom tumoru ti su izgledi ipak oni na gornjij granici. Preporučio bih da vaša majka nakon kemoterapije liječenje nastavi uzimanjem hormonoterapije još 5 godina. Uz tako zaokruženo liječenje izgledi vaše majke biti će najviši mogući.

sandra80

G-dine dr. Rudolf Tomek, ja sam vam napisala da se radi o HER2 1+ negativnom tumoru, tako pise u patoloskoj listi.
Uparvo zato sam vas i pitala kakvi su izgledi sada kada je poznato da je napravljena greska u konzilijarnoj listi u vezi HER2 nalaza. SVe ostaje isto sem sto je her2 1+ -negativan.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Molim vas, pažljivo pročitajte moj posljednji odgovor. U njemu je sve objašnjeno.

lprendzova

Pocituvani
Se raboti za mlada 38 godisna pacientka koja pred dve nedeli i e dijagnosticiran Carcinom na dojka, invaziven ,loso diferenciran, duktalen tip so MS vo aksilarna jama. Histoptoloski klasifikaciona grupa V, klinicki stadium III C.
Napravena e radikalna na mamektomija no bez limfadenektomija. Preporacano e zracna terapija i hemoterapiija vo dogovor so onkolog. Ne e poznato dali e hormonski zavisen tumor. Ve molam za sovet. Odnapred blagodaram

makedonka

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ovo je forum na Hrvatskom jeziku. Molim pitanja na Hrvatskom.