Rak dojke

Rak dojke i limfna drenaža ruke

Jana

Imaju li pacijentice koje su operirale rak dojke pravo na limfnu drenažu preko socijalnog? Ako imaju, gdje se to može obaviti?

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Bolesnice koje su operirale rak dojke imaju pravo na limfnu drenažu, ručnu ili pomoću aparata, na račun HZZO-a. Indikaciju postavlja specijalist fizijatar. Moguće ju je obaviti u svakoj ustanovi za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju koja je opremljena aparatima za limfnu drenažu ili u svom sastavu imaju fizioterapeute izučene za ručnu limfnu drenažu. Preporučam vam da najprije obavite pregled fizijatra koji će utvrditi opeseg/stupanj limfedema ruke koji kod vas postoji i odrediti potrebno liječenje. Limfna drenaža se rijetko prepisuje sama, kao jednini način liječenja, već se najčešće primjenjuje u kombinaciji s drugim postupcima liječenja prije svega vježbama i elastičnim rukavima. Uz to se često primjenjuju i medikamentozne mjera kao što su antikoagulantno liječenje i dituretici, lijekovi koji potiču izmokravanje tekućine.