Rak dojke

rak dojke-metastaze

hanka

Postovanje,

Moja mama (52 godine) 2003.god operisala dojku,tacnije dio dojke.Dg.a ductale et lobulare invasivum mammae dex.Ca ductale metastaticum lymphonoduli unius axillae dex.,terapija T2N1Mo,najprije KT CMF 6 ciklusa a potom lokoregionalno zracenje.

2010.god djelimicna operacija stitne zlijezde (obilno krvarenje),Dg. Carcinoma ductale metastaticum glandulae thyreoideae.Thyreoiditis lymphomatosa Hashimoto.
Patohistoloski nalaz: Mikroskopski u stitnjaci u kojoj je prisutna histoloska slika limfodoznog tireoiditisa (Hashimoto) prisutan metastatski tumor koga grade plaze atipicnih krupnih epitelnih stanica,eozinofilne citoplazme,okruglih jezgara,promonentnih nukleolusa,ucestalih patoloskih mitoza.Tumor vrsi limfovaskularnu invaziju,infilitrira parenhim stitnjace,a u centrima otocica koje grade vide se znaci komedonekroze.Tumor negativan na thyreoglobulin TTF-1 uz pozitivnu unutrasnju kontrolu (boji tireocite).Slabije pozitivan na mamoglobin i CKHMW.ER prisutan u 80% stanica umjerenim intezitetom,PgR prisutan 70% stanica heterogeno umjerenim intenzitetom,Her-0.Terapija:6ciklusa KT FEC (Endoxan 1000mg,Epirubicin 150 mg,5FU 1000 mg).Poslije KT ukljucen Letrox 50 1x1/2 i Femara 1x1.i Aminol ½+0+1/2.

Inace je i dijabeticar od 2005.god i pije Gluformin i Amaryl.

Sada,citoloski nalaz: lijevo suplavikularno nađu se celije periferne krvi,gola pleomorfna jedra,makrofagi,celije iregularnih jedara,anizonukleoza,narusenog N/C odnosa.Dg.-Maligno-Ca ductale.
Mamosonografija:U desnoj dojci (operisanoj)se uocava nekoliko kalcifikata promjera 7mm,a u lijevoj cista 4 mm.U lijevoj aksili 2-3limfonoda naj.promjera 17mm izmijenjen po rektivnom tipu.
CT vrata :nalaz ukazuje na prisustvo veceg br. Limfonoda ispod granicne velicine obostrano na vratu duz sternokleidomastoidnih misica,te submandibularno.velicine od 9 do 12,7mm.

Indicira se dalji nastavak terapije Taxoteraea 140 mg uz adekvatnu hidraciju i premedikaciju.Kemoterapija je zakazana tek za mjesec dana.

Molim vas mozete li mi poblize opisati mamino stanje i prognoze kao i o adekvatnosti terapija, i koliko je uopste opasno cekati toliko na kemoterapiju?

Unaprijed hvala.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se sada radi proširenom metastatskom raku dojke, dakle o najuznapredovalijem stadiju odnosno stadiju IV. U ovoj fazi je nažalost bolest neizlječiva. Samo ooko 50% bolesnica s rakom dojke u ovoj fazi preživi 2 godine i dulje, a samo 1oko 10-15% preživi 5 godina. U ovoj fazi jedino moguće liječenje je kemoterapija. Primjen kemoterapije nije hitna i nekoliko tjedana odgode ne ugrožava vašu majku više nego sama bolest. Taxotere je najučinkoviti citostatik za liječenje metastaskog raka dojke i u tome je liječenje određeno vašoj majci potpuno adekvatno i u skaldu s najmodernijim spoznajama medicine. Još bolji rezultati se postižu ako se Taxotere primijeni u kombinaciji s kapecitabin-om("Xeloda"blunk i zato bih preporučio da se i kod vaše majke primijeni liječenje kombinacijom Taxotere + Xeloda.