Rak dojke

Rak dojke - pojašnjenje dijagnoze

diana zg

Poštovani doktore,

mojoj baki (82 godine) odstranjena je lijeva dojka i nalaz je sljedeći:
Dg/ Ca. mammae I. sin
Op/ Biopsio probatoria,
Ablatio mammae et dissectio axillae I. sin f. 05.07.2010.

PHD/Carcinoma ductale invasivum partim mucinosum mammae gr. II
Carcinoma metastaticum ly. axillae (II/XIII)
pT2pN1M0

pT 2,2 cm

ER 100% tumorskih stanica jakog inteziteta
PR 0
HER-2 score = 1+
Ki 67% 25,9%

CA 15-3 22,3

Prepisano joj je zračenje u rujnu i Armotraz 1 mg 1 tbl/dan

Najljepše Vas molim tumačenje nalaza i mišljenje o propisanoj terapiji.

Hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše bake radi se o srednje zloćudnom, hormonski ovisnom tumoru stadija IIB. Prosječno petgodišnje preživljenje bolesnica s tim stadijem bolesti je 68%, ali kod starijih žena, kao što je vaša baka to može biti i duže. Obzirom na visoku dob, nije joj, kao dodatno liječenje, preporučena kemoterapija koja se u starijoj dobi vrlo loše podnosi, nego samo hormonoterapija Armotrazom. Zračenje je potrebno da bi se spriječio lokalni recidiv. Preporučeno liječenje je potpuno u skladu s najnovijim medicinskim spznajama.

diana zg

Hvala Vam najljepša na pojašnjenju.

Svako dobro!

ivnamama

Poštovana molim pojašnjenje dijagnoze i mišljenje za liječenje. Radi se o gospođi staroj 56 godina. Rađena joj je biopsija dojke i aksile.
PHD Carcinima invasivum mammae (NST. luminal A) ER90% PR25% HER1+(negativan) Ki67-11.8% E cadherin neg
Meta axillae lat dex PHD Ca metastaticum lymphonodi ER100% PR30% HER-2 3+ pozitivan
Tijek liječenja indicirana neoadjuvantno kemobiološko liječenje po protokolu ACx4 potom 12x tjedni paklitaksel uz trastuzumab.

Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o hormonski i Her2 pozitivnom malignom tumoru dojke koji se proširio na pazuh te je ordinirana jedna od uobičajenih metoda liječenja: prvo kemoterapija (AC i paklitasel) s antiHer2 terapijom (trastuzumab) a potom će uslijediti operativni zahvat. Prognoza ovisi o odgovoru na kemoterapiju ali kako se ipak radi o lokoregionalnoj bolesti (dojka + pazuh) koja se nije proširila u druge organe i moći će se potpuno odstraniti operativnim zahvatom, dobre su šanse za potpuno izlječenje.