Rak dojke

Rak dojke - prognoza, terapija?

q-project

Štovani,

Konstatiran mi je tumor desne dojke koji je prije 15-tak dana odstranjen kirurškim putem. Patohistološki nalaz Vam je sljedeći:

Patohistološka dijagnoza:
Carcinoma ductale invasivum mammae lateris dextri (miješana varijanta) TNM: pT2N1MxRo
Nottingham histološki grading je 6 (gradus 2)
Nottingham prognostic index (NPI): 4.4
Prisutna invazija krvnih i limfnih žila
Ukupna ekspresija estrogenskih receptora: Više od 75% stanica pozitivno intenzitetom 2+ = Score 7
Ukupna ekspresija progesteronskih receptora: 75% stanica pozitivno intenzitetom 3+ = Score 8
Membranska ekspresija Her2/neu proteina: Negativna (0)
Proliferativni Ki-67 index (MIB1 antibody): Pozitivan u 33% tumorskih stanica
MOLEKULARNI PROFIL: LUMINAL TYPE A
Ostali nalazi:
Atypical Lobular Hyperplasia (ALH)
Morbus fybrocisticus et adenosis sclerotisans mammae lateris dextri
Makroskopski nalaz: Primljeni bioptički materijal je resecirani gornji lateralni kvadrant desne dojke u kojem se nađe infiltrativan tumor promjera 1.7x1.3x2 cm (pT2), udaljen od bazalne hirurške margine jednim većim mastopatičnim plakom promjera 1.7 cm. Tumor je udaljen od površine kože do 1.2 cm. U K1-2 isječci karcinoma. Isječci iz mastopatičnog plaka u K3-6. Bočni ekscizijski rub prema gornjem dijelu segmenta se uloži u K7. Ukupno 7 kalupa.
Opis: Mikroskopski, vidi se slika invazivnog duktalnog karcinoma sa mikrokalcifikatima (E-cadherin pozitivan) dok je manjim dijelom prisutna slika lobularnog karcinoma sa pojedinačnim, sitnim tumorskim stanicama koje se redaju u "indian file" paternu rasta (gubitak pozitivnosti na E-cadherin). Tumor najvećim dijelom ima solidan i infiltrativan rast (score 3), umjereni pleomorfizam tumorskih stanica (score 2) te 4/10 hpf mitoza (score 1). Ukupan Nottingham histološki grading je 6 (gradus 2).
Tumorske stanice vrše invaziju krvnih i Iimfnih žila.
U jednom fokusu uoči se slika atipične lobularne hiperplazije (ALH).
U ostatku dojke prisutni znaci fibrocistične bolesti dojke i sklerozirajuće adenoze.
Nottingham Prognostic Index (NP I): 4.4
Ukupna ekspresija estrogenskih receptora: Više od 75% stanica pozitivno intenzitetom 2+ = Score 7
Ukupna ekspresija progesteronskih receptora: 75% stanica pozitivno intenzitetom 3+ = Score 8.
Membranska ekspresija Her2/neu proteina: Negativna (0)
Proliferativni Ki-67 index (MIB1 antibody): Pozitivan u 33% tumorskih stanica
MOLEKULARNI PROFIL: LUMINAL TYPE A

Molim za Vaše tumačenje prognoze, kao i mišljenje po pitanju daljnje terapije.

Hvala unaprijed.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Da bih vam mogao dati pouzdanu prognozu i preporuke za liječenje, osim navedenih podataka potrebni su još neki; Vaša dob (godine starosti), menstrualni status, opće stanje zdravlja, točan broj iz pazuha odstranjenih limfnih čvorova i točan broj limfnih čvorova zahvaćenih metastazama. Inače mogu vam navesti da tumor tipa LUMINL A prema molekularnom/genskom profilu ima najbolju prognozu od svih tipova i što se tiče pojave metastaza i što se tiče zkupne duljine preživljenja.

q-project

Poštovani,

Prije svega zahvaljujem na dobrim vijestima.

Dostavljam Vam također podatke koje u prvom obraćanju nisam navela. Imam 39 godina. Ciklus mi je uredan, a opće zdravstveno stanje dobro. Tijekom operacije odstranjeno mi je 19 limfonoda, a u jednom se nađe metastazirano tumorsko tkivo koje prodire i u sadržaj aksile. Lokalni nalaz na prsima je uredan, u desnoj aksili jedan mali, vjerovatno reaktivni, mobilan, dosta površno lociran limfonod.

Molim za prognozu, kao i Vaše mišljenje za terapiju.

Hvala unaprijed.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kao što sam već rekao kod vas se radi o bolesti s dobrom prognozom. Radi se o stadiju IIA ako je točno izmjerena najveća dimenzija tumora od 2 cm. Ako je tumor bio koji milimetar veći, tada se radi o stadiju IIB koji ima nešto manj dobru prognozu. Vaši su izgledi da preživite 10 godina oko 82% bez ikakvog daljnjeg liječenja. Ako kod vas bude provedena adjuvantna kemoterapija koja uključuje citostatike iz skupine antraciklina i taksana, a nakon toga i adjuvantna hormonoterapija vaši izgledi da preživite 10 godina rastu na oko 93%. Naravno, potrebno je provesti i lokoregionalno zračenje dojke i regionalnih limfnih čvorova da bi se spriječio lokalni recidiv u dojki i limfnim čvorovima.