Rak dojke

Rak dojke - tumacenje dijagnoze

loreleyK2M

Zaprimljena u bolnicu i 1.06.2017 operirana segmentectomia cum SLNB (Patent blue).Drugi dan puštena kući,postop.tijek uredan,drenovi ex.Na kontroli kod kirurga za tjedan dana došao i phd nalaz tkiva dojke koji glasi:
Patološka dijagnoza:
1.Carcinoma invasivum mammae(NST,luminalni tip B,Her-2 negativan pT 1c
2.Sine metastasibus lymphonodi sentinel (0/III).sn pN 0
Opis nalaza biopsije:
1.Uzorak:isječak tkiva dojke
Veličina uzorka:7,5×6×2cm
Orijentacija:da,sa tri konca
Fokalnost tumora:jedan tumor
Veličina tumora:1,3×1×0,8cm
Makroskopska i mikroskopska udaljenost tumora od ruba:0,5cm od prednjeg ruba;1cm od gornjeg ruba;1,5cm od stražnjeg ruba;1,7cm od donjeg ruba;2,5cm od lateralnog ruba;3cm od medijalnog ruba resekcije
Histološki gradus:II (31mitoza/10HPF)
Gradus jezgre:Ii
EIK:55% (DCIS gradus II komedo i mikropapilarni tip)
Vaskularna i perineuralna invazija:ne
Mikrokalcifikati:da
ER:100% pozitivnih tumorskih stanica jakog inteziteta
PR:40% pozitivnih tumorskih stanica srednjeg inteziteta
Her-2sad1+) negativan
Proliferacijski indeks Ki67:33%
2.Uzorak:sentinel disektat aksile
Veličina:4×3×1,5cm
Izolirana su tri limfna čvora promjera 1-2cm koji svi histološki pokazuju samo sinus histiocitozu i depleciju limfocita.U njima nije nađeno tumorsko tkivo.Molim vas za vaše mišljenje i tumačenje nalaza?Koji je sad to stadij,kakve su prognoze za recidiv i nakon kojeg vremena se može pojaviti,izgledi za izlječenje?Koje bi vi daljnje liječenje preporučili kemo,zračenje,hormonalna terapija?
Znala sam da bude ovaj nalaz lošiji od nalaza core biopsije zbog veličine tkiva ali baš s luminalnog A na luminalni B,i proliferacijski s 5% na 33% nisam očekivala.Kakav je sad taj luminalni B?Ovaj Ki67 znači da je 33% šansa da se vrati ili?
Malo mi sve objasnite da budem spremna za konzilij jer na zadnjem kad su me šokirali ja se izgubim,neznam postaviti pitanje ni ništa od straha!Ja sam osoba koja želi sve znati i da mi se objasni kaj se sa menom radi i koje su opcije a niko mi ništa me objašnjava jer vele kud bi došli da svakom objašnjavaju sve!Zanima me dal da skinem cijelu dojku dal bi postotak recidiva bio manji?Dal genetski testovi i koji, mogu pokazati postotak recidiva i dal kemoterapija pomaze u mom tumoru?Ja bi to privatno platila ako nema kod nas preko hzzo!
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
Vaš tumor je u potpunosti odstranjen i nije se proširio izvan dojke u limfne čvorove pazuha. Dakle, bolesti sada nema, a šanse za izlječenje su velike uz primjenu adjuvantnog liječenja. To je kod Vas zračenje dojke, nema potrebe za odstranjenjem dojke, zračenje je dovoljno, te svakako hormonska terapija. Vrsta hormonske terapije ovisi o Vašoj dobi i menopauzalnom statusu a primjenjuje se u trajanju od 5-10 godina.
Luminal B znači da je Ki67 tumora veći od 20%, da je manji od 20% bio bi Luminal A i to je otprilike to, ništa što bi Vas trebalo zabrinjavati. Taj broj nikako ne znači postotak recidiva. Do promjene očitane vrijednosti Ki67 je došlo jer je uzorak biopsije mali a uzorak operacije veliki (cijeli tumor) pa patolog ima više materijala za analizu i može dati točniji rezultat. Vrijednosti Ki67 biopsije i operacije se često ne podudaraju, bitna je ova od operacije. To što je veći od 20% znači da bi kod Vas kemoterapija imala učinka te će Vam ju vjerojatno i propisati. To međutim ovisi i o Vašem općem stanju i o drugim bolestima od kojih eventualno bolujete pa ćete morati raspraviti s onkologom.
Postoji nekoliko testova koji mogu pomoći odgovoriti ima li smisla davati kemoterapiju ili ne. Ne rade se kod nas i ne pokriva ih HZZO ali je moguće organizirati njihovu izradu u inozemstvu. Da bi se test napravio potrebno je poslati u laboratorij uzorak tumorskog tkiva. To, naravno, dogovara Vaš onkolog. Savjetujem Vam da za Konzilij pripremite listu pitanja i ne dajte se otpustiti prije nego što dobijete sve odgovore.

Nektar

Postovana doktorice,

Da Vas podsjetim: Carcinoma ductale, NST, invasivum glandulae mammae NG2, gradus II, pT1cN0M0, Ca tubulolobulare invasivum mammae, NG1, pT1b(m)N0, ER +, PR+, HER +. Uradjena mastektomija. Prosli ciklusi hemoterapije. Trenutno ide Herceptin i Anastrozol. U medjuvremenu je na licni zahtjev odstranjena i druga dojka, ph nalaz uredan.

Lab. nalazi u aprilu: ALP 127 (42-98), AST i ALT uredni.
Lab. nalazi august: ALP 147, AST 33.8 (0-31), ALT 53 (0-31), Holesterol 6.65, SE 31 (4-12) i 58 u drugom satu (12-24).

Sta bi moglo biti uzrok povisenih nalaza, mene brine Alkalna fosfataza. UZ abdomena je uredan. Scintigrafija kostiju ce mozda biti zakazana u februaru, ovisi od broja pacijenata, a MR nije ni dosla u obzir. Da li bi samoinicijativno trebali odraditi jos neke pretrage? Finansijski nije problem, samo zelimo znati u kojem smjeru da idemo.

Lijep pozdrav

Nektar

Da dodam, CA-15-3 je 33.3 (0.0-31.3), a CEA 2.9. Pacijentica je trenutno u procesu punjenja ekspandera, prije nekih dva-tri mjeseca odstranila je i drugu dojku na vlastiti zahtjev, ugradila ekspandere i ide na redovito punjenje.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
uzroci porasta alkalne fosfataze mogu biti razni, znam da Vas brine eventualno širenje tumora u kosti.
Nužan je pregled bolesnice, uvid u sve simptome, druge bolesti od kojih eventualno boluje, lijekove koje uzima itd. prije nego se donese zaključak o daljnjim pretragama.
Međutim, iz ovih oskudnih podataka koje imam a bez pregleda, preporučila bih scintigrafiju kostiju, kako Vam je i predloženo.

Nektar

Postovana dr,

Hvala Vam na odgovoru. Osim anastrozola, pacijentica je jos trenutno i na Flonidanu, alergicna je na ambroziju, te otprilike svake godine u ovo doba, uzima Flonidan, nekih mjesec dana. Sacekat cemo svakako do pregleda u septembru, a onda cemo vidjeti.

Ukoliko alkalna fosfataza u ovom momentu, hipotetski, pokazuje sirenje tumora u kosti, da li bi nam pomoglo da to sto prije saznamo, da li je kasno cekati februar i scintigrafiju koja bi se eventualno tada odradila? Ukoliko postoji metastatska bolest, cini li nam znacajnu razliku ovih pola godine?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iako je alkalna fosfataza dosta nespecifična pretraga, svakako bi trebalo čim prije ustanoviti da li se radi o metastatskoj bolesti kako bi se mogao prilagoditi plan liječenja.

Nektar

Dobili smo nalaz scintigrama: Na scintigrafiji cijelog tijela uradjenom 2h nakon aplikacije radiofarmaka u AP i PA projekciji prikazuje se difuzno pojacano nakupljanje radiofarmaka u podrucju pljosnatih kostiju glave, pojacano nakupljanje radiofarmaka okruglastog oblika simetricno u podrucju ramenog zgloba desno i pojacano nakupljanje radiofarmaka u podrucju oba koljenska zgloba i oba dorzuma stopala. Opisana podrucja pojacanog nakupljanja radiofarmaka MOGU odgovarati degenerativnim bolestima kostanog sistema.

Da li ovo znaci da nisu metastaze, promjena na ramenu desnom je zaista okrugla i pravilna, ali ipak. Vide se i neke tackice po rebrima. NIsam specijalista nuklearne medicine, ali mi zakljucak nalaza nije dovoljno jasan jer nije napisano jasno da su promjene degenerativne, nego samo da mogu biti degenerativne. A sta to jos mogu biti.

Srdacan pozdrav i hvala na pomoci

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
metastaze se uglavnom opisuju kao područja patološkog nakupljanja radiofarmaka (ne pojačanog) ali nalaz će Vam moći interpretirati samo liječnik koji ga je i tražio u sklopu cjelokupne kliničke slike

fish13

Poštovana dr. Antunac,

molim Vas za savjet i mišljenje.
Mami (1968. godište) je 1.8 dijagnosticiran rak lijeve dojke. Kemoterapija je u tijeku, primila je dva ciklusa..
Ovo su nalazi.

1.8.2017. Kontrolna obostrana mamografija:
Ekspanzivna tvorba kraniolateralno lijevo koja mjeri oko 4,5 x 3,5 cm, uz manji kalcifikat unutar iste. Dojke gustoće ACR C- Kutis, subkutis, aksile, su urednog izgleda.
BI Rads - 4a
UTZ DOJKI:
P:1
FA:0
HNL:0
U II kvadrantu lijeve dojke (jasno palpabilna) bilobulirana hipoehogena tvorba koja mjeri oko 3,5 x 3 cm, sa mikrokalcifikatom, visoko suspektna. U lijevoj aksili nekoliko reaktivnih limfonodula, jasnih suspektnih se ne diferencira.
S obzirom na promjene na desnoj potkoljenici (otok na desnoj potkoljenici i pojava crvenih fleka) i s obzirom na učinjene pretrage, učiniti hitni cd vena nogu! (U međuvremenu se oteklina povukla)

Biopsija je pokazala sljedeće:
Punkcijskom biopsijom dobivena su dva cilindična komadića tkiva duljine 1.1 i 1.0 cm.
Oba komadića tkiva prožeta su invazivnim karcinomom dojke bez drugih osobitosti, građenim od tračaka i nakupina atipčnih tumorskih stanica umjerenog nuklearnog gradusa. Uz tumor se nalazi nešto ekstracelularne bazofilne supstance nalik sluzi.
Imunohistokemijski status hormonskih receptora, HER-2 receptora i Ki-67 indeksa proliferacije:
ER (granična vrijednost 1%): 95%
PR (granična vrijednost 20%): 15%
HER-2: negativan (jedva zamjetno nekompletno membransko bojenje u više od 10% tumornskih stanica)
Ki67 (granična vrijednost 20%): 37%
Podtip raka dojke: luminalni B (HER-2 negativan)

Prvi pregled:
U II kvadrantu dojke tvorba koja mjesti oko 3x5x3 cm, u lijevoj axili nekoliko reaktivnih limfonodula.
Indicira se neoadj kemoterapija dana 22.8.2017 po AC protokolu SV 3 TJ 2 CIKLUSA pa nastavak 1x tjedni paclitaxel 12 ciklusa.
Dijagnoza i mišljenje: ca mammae lat sin, st post biopsiam

4.9.2017. MR DOJKI: MR dojki pokazuje infiltrativnu ekspanzivnu masu II. kvadranta lijeve dojke dimenzija 37x30x45 mm unutar koje je postavljen titanski marker. Pokazuje rubnu restrikciju difuzije. Patološke limfadenopatije se ne vidi.
6.9.2017. TM MARKERI: CA125 10.2 (KU/L), CEA 1.0 (ug/L), CA15-3 16.4 (KU/L)

Scinitigrafija skeleta i UTZ abdomena su se pokazali uredni.

Prvi komentar liječnika na mamografiji, kada je kvržica potvrđena, je bila da mora kroz mjesec dana van. Isto tako, tijekom narednih pretraga većina liječnika i sestri je imala isti komentar ili pitanje - je li se već izveo zahvat?
Razumijemo da se primjenom ovakve terapije pokušava utjecati na veličinu tumora i njegovu operabilnost, no pod dojmom komentara i posljedica koje kemoterapija učini organizmu i sami propitujemo ovu metodu liječenja - prvo kemoterapija, a zatim zahvat.

Unaprijed hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
u posljednje vrijeme sve se češće odlučuje na ovakav, neoadjuvantni pristup, prvo kemoterapija a potom operacija. Kako se već započelo s kemoterapijom, predlažem da se s istom i nastavi. Tijekom liječenja pratit će se što se događa s tumorom, i klinički i nekom od dijagnostičkih metoda- UZV ili MR. Ukoliko se tumor ne bi smanjivao na kemoterapiju, bolesnica će biti upućena na operativni zahvat i ranije.
Nema dokaza da je jedan pristup bolji od drugog: kemoterapija pa operacija ili operacija pa kemoterapija. Kad se radi o većim tumorima očekuje se smanjenje tumora na kemoterapiju što olakša izvođenje operativnog zahvata.

ljiljana17

Postovani
Dobila sam otpusno pismo sa dijagnozom:
Dg: Ca mammae sin. egzulc. cum infiltr. m. pectoralis maioris
Meta. axillae et reg. infracl. l. sin.
Op: Ablatio sanitaria mammae sin.cum resect. part. m. pectoralis maioris
PHD: Ca inv. mammae (NST, gradus III, luminal B)
pT -7 cm
ER 10 %
PR 0
HER-2 3+
Ki67 54%

Molim Vas ako biste mi pojasnili moju dijagnozu i sto dalje.
Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iz ovih oskudnih podataka mogu samo reći da se radi o lokalno proširenoj bolesti koja najvjerojatnije nije u potpunosti odstranjena učinjenom operacijom. Potrebno je napraviti druge pretrage po nahođenju onkologa (npr. CT toraksa i abdomena, scintigrafiju skeleta) kako bi se ustanovio stvaran opseg bolesti i započelo s liječenjem.

ljiljana17

Postovana doktorice!
Danas sam bila kod interniste - onkologa i dobila sam nalaz :
PHD: Ca inv. mammae (NST, gradus III, Luminal B)
pT -7 cm T4
Dodatno iz PHD:
Veličina tumoraa: 7:5:3 cm
Histološka slika: Tumorsko tkivo gradjeno je od atipičnihepiletnih stanica koje formiraju tubule (manje od 10 %) tračke i nakupine. Vidi se 15 mitoza na 10 vidnih polja velikog povećanja te žarišta nekroze tumorskog tkiva. Tumor ulcerira podležeći prugastu muskalaturu.

Iduci ponedjeljak imam zakazano na kemoterapijskom konziliju.
Hvala na pijasnjem odgovoru i lijep pozdrav

Zaratustra

Postovani,

zanima me Vase misljenje u tumacenju nalaza moje majke i daljne preporuke:
54 godine, tumor (duktalni invazivni) u lijevoj dojci, hormonski ovisan, ki67: 40% pT1c (12mm) pN1a (3/15) G2, L0 M0 Pn0.
Nakon postedne operacije primila je kemoterapiju: 4x epirubicin (svaka 3 tjedna) i 12 paxlitaxel (svakih tj dana). Nakon toga slijedi zracenje i hormonska terapija u trajanju 5 godina.
Kakvi su joj izgledi, da se potpuno oporavi i sto mislite o preporucenoj terapiji?

Unaprijed se zahvaljujem.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kad god se tumor u potpunosti odstrani kirurškim zahvatom uz propisanu kemoterapiju, hormonsku terapiju i zračenje dobre su šanse za potpuno izlječenje. Preporučena terapija je uobičajena za takav tip i stadij tumora.