Rak dojke

Rak dojke - tumacenje dijagnoze

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radilo o više malignih tumora koji se nisu proširili izvan dojke. Tumori su odstranjeni i provedeno je dodatno liječenje- kemoterapija i zračenje a hormonsko liječenje je i dalje u tijeku i plan je da traje barem 5 godina.
S obzirom na navedeno prognoza jest dobra ali potrebno je da se redovno kontrolirate kod svog onkologa kako bi se eventualni povrat bolesti uočio na vrijeme.

smesko123

puno Vam hvala na odgovoru

Noaa

Poštovana, Katarina Antunac

Moja supruga stara 48 godina, 22.09.2015 operirala je rak ljeve dojke, pri čemu se radilo o poštednom zahvatu, te je uklonjen samo tumor.

Postovana doktorice, molim Vas da mi protumačite dijagnozu i Vaše mišljenje kakvo bi trebalo usljedit lječenje.

Dg: Ca mammae sin.
Op: Biopsio prob.
Segment. Mammae sin. et SLNB axillae sin.
Hitni : Ca mucinosum mammae (gradus I, luminal A)
Sine meta. lymph. sentinel 0/1
T1N0M0 pT – 12 mm
ER 100%
PR 100%
HER-2 0
Ki67 6,5%

Unaprijed zahvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
kod Vaše supruge se radilo o hormonski ovisnom tumoru koji se nije proširio izvan dojke na limfne čvorove pazuha, Tumor je hormonski pozitivan, Her2 negativan i niskog proliferacijskog indeksa što su sve povoljni čimbenici. Mišljenja sam da bi trebalo provesti zračenje samo dojke te započeti s hormonskom terapijom, najvjerojatnije inhibitororm aromataze u trajanju od 5 godina. Radi se o terapiji koja je učinkovita a u pravilu se dobro podnosi. Svakako treba provoditi redovite kontrole, sukladno dogovoru s Vašim onkologom.

Nadin 7

Postovani,
molim Vas za tumacenje histoloske dijagnoze, prognozu, kao i Vase misljenje da li je HT neophodna i zasto mi nije prepisan Herceptin.

1. 8121/15 (GSK): Carcinoma Apokrine invasivum gl mammae G3, NG3(makroskopski opisane tumorske mase promera 51x45x15mm, cini intraduktalni apokrini karcinom (g3 mikrokalcifikati + prisutna kancerizacija lobulusa) sa dva invazivna fokusa promera 8x7 mm i 2x2mm). Radjena histo(PAS, PAS-dijastaza) i imunohistohemijska (GCDFP - 15, CEA, bcl-2) analiza.
ER: 0, PR: 0, HER2: 3+(40%), Ki 67: 50%
2. 8143/15 (leva dojka): TU 1: Imunohistohemijski profil: CK 5/6+, p63+, Calponin+
"Apokrine ductal carcinoma in situ" glandulae mammae (intraduktalni apokrini karcinom, Ng: III)
Prisutna kancerizacija lobulusa Tu promera 10x10x10mm
TU2?: Hyperplasia fibroadenomatoides glandulae mammae Tu2 promera 5x5x4mm.
U jos tri analizirana isecka iz gornjeg i donjeg spoljnog kvadranta tkiva dojke se nalaze fokusi apokrinog duktalnog in situ karcinoma, Ng:III

U nalazu takodje stoji i lgl ili cgl, ne mogu tacno da procitam jer je rukom dopisano, 0/18, mislim da se odnosi na limfne cvorove.

Odluka:
Da se promeni adj. HT po AC protokolu IV ciklusa.

Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

tramsek

13.5.2010 operirala sam desnu dojku dijagnoza :zločudna novotvorina dojke i SLNB jednostavna mastektomija -1 strana naprevljena mi je kemoterapija i nakon toga zraćenje, sada još uzimam do 12 mj 2015 armotraz kao lijek a koristim ga več 5 godina ,sada me zanima dali se nakon prekida terapije može ponovo vratiti i pošto je to hormonalno može li se pojaviti negdje drugdje npr jajnici ,maternica,druga dojka , jako sam uplašena pa Vas molim objašnjenje ako je moguče
lp katarina iz umaga

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Nadin7,
nalaz jest malo nejasan. Koliko sam shvatila, jedan tumor jest veličine 51 mm ali je većim dijelom neinvazivan (in situ, dakle onaj koji ne metastazira, ne širi se u druge dijelove tijela) a unutar njega su pronađena 2 manja žarišta invazivnog tumora (8 i 2mm, koji mogu dati metastaze). Također se opisuje još jedan neinvazivni tumor od 10mm. Tumor se nije proširio izvan dojke na limfne čvorove pazuha (0/18). Tumor je hormonski negativan tako da nije potrebna hormonska terapija. S obzirom na to te na visok Ki67 od 50%, ordinirana Vam je kemoterapija (4xAC). Tumor jest Her2 3+. Zašto nije planirana terapija Herceptinom, razjasnite sa svojim onkologom, vjerojatno zato jer je ova invazivna komponenta tumora manja od 10 mm (8mm) ili je možda učinjen još jedan test na preparatu koji je negativan ali ovdje nije naveden njegov rezultat.
Prognoza je dobra.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Tramsek,
Kod Vas je prošlo više od 5 godina od operacije, bolesti nema i to je izvrsno, velike su šanse da tako i ostane.
Nažalost, kod hormonski pozitivnih tumora uvijek postoji mogućnost povrata bolesti, pa i 20 godina od postavljanja dijagnoze. Isto tako, kad se tumor javi u jednoj dojci, raste rizik i pojave tumora u drugoj dojci. Također, bolesnice s tumorom dojke imaju i veći rizik pojave tumora maternice, s obzirom na slične faktore rizika koji utječu na nastanak tih tumora. Kod jedne vrste tumora dojke veći je rizik i od nastanka tumora jajnika.
Sve ovo što sam navela je samo statistika i radi se o malim brojevima. Vaš onkolog to sigurno zna i sukladno tomu će planirati kontrole, pretrage i eventualnu terapiju. Bitno je da ste Vi već 5 godina bez bolesti i da nastavite s redovnim kontrolama, sukladno preporuci Vašeg onkologa.

Nadin 7

Postovana Dr Antunac,
veliko hvala na odgovoru!
Molila bih jos samo da mi razjasnite zasto se Herceptin daje kod HER2+ tumora tek ako dostignu velicnu od 10mm?

zmalesev

Postovana doktorice Katarina Antunac
Imam 56 godina. 24.09.2015 godine dijagnosticiran mi je rak na desnoj dojci.Zivim u Americi I moj nalaz sa biopsije je na engleskom.
MOlim Vas da mi protumacite dijagnozu, koliko je napredovao, koliko je opasno, koja vrsta terapije treba da se sprovede I koliki je rizik po zivot. Zakazana postedna operacija za 10 dana.
Hvala.
Right breast mass at 7:00 Biopsy:
INFILTRATING DUCTAL CARCINOMA GRADE II WITH FOCAL MICROPAPILLARY FEATURES
Specimen dimensions: 1,2 x 0,5 cm in aggregarte

PROGNOSTIC TESTING:
ER 80% Moderate Positive
PgR 90% Strong Positive
Ki-67 5% Strong Favorable (Povoljno)
HER2 1+ N/A Negative

FISH reference range:
< 2.0 (ratio) <4.0 (gene copy) Negative
< 2.0 > or = 4.0 and < 6.0 Equivocal
 Or = 2.0 > or = 4.0 Positive
 Or = 2.0 < 4.0 Positive
< 2.0 > or = 6.0 Positive

ER/PR reference range:
Absence or less than 1% Negative
Greater than or equal to 1% Positive

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Nadin 7,
nema jasnog odgovora. U prvim studijama s Herceptinom davan je samo kod bolesnica s tumorima većim od 10mm, kasnije je u nekim studijama pokazana dobrobit Herceptina i kod tumora manjih od 10mm tako da je odluka jednim dijelom na liječniku koji ga daje. Liječnik također uzima u obzir i smjernice zemlje u kojoj radi kao i smjernice osiguravatelja koji pokriva troškove liječenja.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
biopsijom je nađen invazivni, dakle maligni tumor. Iz ovog nalaza biopsije on je povoljnih bioloških karakteristika, hormonski pozitivan i Her2 negativan, Više će se moći reći nakon operativnog zahvata kad bude dostupan kompletan patohistološki nalaz, uključujući i nalaz limfnih čvorova pazuha. Ono što Vam sad mogu reći jest da ćete po učinjenoj operaciji primati hormonsku terapiju. Svakako se javite s nalazom operacije i nalazima ostalih učinjenih pretraga.

zmalesev

dr Katarina Antunac, hvala Vam na odgovoru. Javicu se svakako poslije operacije.

zmalesev

Postovana dr. Antunac
Uradila sam i CT scan i desne i lijeve dojke, pri cemu nije nadjeno nista vise osim onoga sto sam vec gore napisala, dakle ta kvrzica od 1,2 x 0,5 cm u desnoj dojci. Takodje je uradjen i CT pazusnih limfnih cvorova, gdje takodje nema nista. MOlim Vas da mi pojasnite neke detalje koje bi trebala znati prije operacije, a vezane za operaciju kao i postoperativno lijecenje, jer se plasim da ne budem uvucena u nesto sto meni obzirom na moj stage mozda i nije potrebno:
1. da li je moguce da se samo jednom operacijom zauvijek ukloni maligno tkivo ?
2.Da li ce u toku same operacije, biti uradjena radijacija
3. Da li poslije ovakve operacije gdje nije pronadjeno nista vise sto bi ukazivalo na sirenje maligniteta ima potrebe za radijacijom i ako ima koliko tretmana?
Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
jednom operacijom je moguće ukloniti svo maligno tkivo. Zračenje se može obaviti tijekom operacije ali i poslije, ovisno o karakteristikama tumora i bolesnice, opremi kojom ustanova raspolaže te smjernicama liječenja kojima se pojedina ustanova koristi. O navedenome ovisi i broj i vrsta zračenja.
Svakako sve nejasnoće raspravite sa svojim liječnikom.

Jadri

Poštovana,
Moja majka rođena 1941. oprerirala je desnu dojku koja je u potpunosti odstranjena. Molim tumaćenje otpusnog pisma
Dg/ Ca. mammae I. dex.
Op / Biopsio prob., abl. mammae cum diss. axillae dex. ( 29. 10. 2015.)

pT = mm. TNM0.
ER = %. PR = %
HER-2 = , Ki67= %
CA 15-3 = U/mL.

Prilikom vađenja konaca izvršena je i punkcija limfe ispod desne ruke, točnije u srijedu, a ponovljena je punkcija i u petak ( nakon dva dana ) zbog ponovnog nakupljanja. Još nije određene nikakva terapija.
Lijepo molim neko predviđanje obzirom na dijagnozu i njezine godine.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nažalost, ne mogu odgovoriti na Vaše pitanje jer u otpusnom pismu nema nijedan podatak o karakteristikama tumora, samo prazna špranca, dakle navedeni su milimetri, postotci ali bez ikakve vrijednosti ispred, moguće da u trenutku pisanja pisma nije bio gotov patohistološki nalaz. Kad operater popuni tražene podatke, svakako mi ih pošaljite kako bih Vam mogla razjasniti dijagnozu te odgovoriti na Vaša pitanja.
Što se tiče punkcije radi nakupljanja tekućine, treba pustiti vodu da sama nađe svoj put, nakon svake evakuacije, tekućina će se opet nakupljati. Kad se bolesnica oporavi i započne s fizikalnom terapijom tekućina će se dalje drenirati sama i neće biti potrebe za punktiranjima.

Jadri

Poštovana Katarina Antunac,
Ovo je sada nalaz koji ima vrijednosti. Nadam se da ćete mi moći pojasniti nalaze i odgovoriti što se može dalje očekivati. U prethodnom postu sam navela kako je mojoj majci ( 75 godina ) odstranjena kompletna desna dojka.
POVIJEST BOLESTI

Dg/Ca. mammae I. dex

Op/ Biopsio prob.

Ablatio mammae cum dissectione axillae Dex

PHD/ Ca invasium mammae ( NST gr III,HER-2 pozitivan) Ca invasium mammae ( multifikalni tip) Ca meta lymphonodorum II/X

pT1 = 14 mm pT2 = 15 mm pT3 = 17 mm

ER: 0 PR: 0 HER-2: 3+ Ki-67: 69%

Prvi pregled u ambulanti za internističku onkologiju 11.11.2015. 75 - godišnja bolesnica Komorbiditet: hiperlipidemija, arterijska hipertenzija oscilatorno. TH: Concor 1,25 , Lipex 1x Preoperativno. RTG pluča i UZV abdomena bez diseminacije

Kod pregleda bez tegoba. ECOG 0 KP komp.

Potreban pregled u ambulanti za kardiotoksičnost. Imati uputnicu za EKG i UZV srca

Naručena za Konzilij za antineoplastično liječenje 30.11.2015 s uputnicom za konzilij

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
Kod Vaše majke su nađena 3 tumora u odstranjenoj dojci, a sva 3 su manja od 2 centimetra te u se proširili na limfne čvorove pazuha. Tumori su hormonski negativni što znači da ne bi reagirali na hormonsku terapiju. Visokog su proliferacijskog indeksa- to je ovaj Ki67 od 69% te Her2 pozitivni što govori u prilog nastavka liječenja kemoterapijom i Herceptinom. RTG pluća i UZV abdomena nisu pokazali znakova širenja bolesti u pluća i organe trbuha. S obzirom na dob bolesnice te masnoće u krvi i povremeno visoki tlak, onkolog želi pregledati srce (EKG i UZV) kako bi se vidjelo hoće li majka moći podnijeti predloženu terapiju.
Po završetku kemoterapije (ili odmah ukoliko se od kemoterapije odustane), postoji opcija i zračenja prsne stijenke te limfnih čvorova smještenih oko ključne kosti.
Ono što je bitno jest da je tumor odstranjen te da se nije proširio u druge organe. Dakle, bolesti sada nema a treba donijeti odluku o provođenju dodatnog (adjuvantnog) liječenja- kemoterapija, Herceptin i zračenje kako bi se smanjio rizik da se bolest vrati.

Jadri

Puno hvala na odgovoru