Rak dojke

rak - metastaze

Katarina Antunac, dr. med.

Postovani,
operacijom su izvadjena 2 tumora iz dojke koji nisu veliki, radi se o T1 bolesti. Medjutim, tumor se prosirio na limfne cvorove pazuha, izvadjeno je 29 limfnih cvorova i svi su bili zahvaceni tumorom sto je los prognosticki pokazatelj. Lose je i sto je tumor visokog stupnja malignosti: III. Dobar prognosticki cimbenik je ER 50%, tumor je, dakle hormonski ovisan te ce nakon kemoterapije uslijediti hormonska terapija. Ordinirana je adekvatna kemoterapija: 4 ciklusa kemoterapije AC, u razmaku od 3 tjedna a potom 4 ili 12 aplikacija paklitaksela (ili 4 svaka 3 tjedna ili 12 svaki tjedan, prema dogovoru s onkologom). Po zavrsetku kemoterapije bit ce potrebno provesti zracenje prsne stijenke te regija u kojima su nadjeni limfni cvorovi zahvaceni tumorom: to su pazuh i podrucje oko kljucne kosti. Vjerujem da je prije operacije ucinjena opsezna obrada koja je iskljucila postojanje udaljene bolesti te da je osoba inace dobrog opceg stanja i moze izdrzati propisanu terapiju.
Prognoza nije najbolja ali dok god se tumor nije prosirio izvan dojke te podrucja limfne drenaze, postoji mogucnost izlijecenja.

MarinaNe

Poštovana,

moja majka ima 56 godina i prije 9 i pol godina je operirala karcinom na lijevoj dojci. Nakon operacije išla je na kemoterapije, primala injekcije kako bi prisilno ušla u menopauzu, te prestala dobivati menstruaciju. Svih ovih godina nalazi su bili u redu, pa čak i posljednjio nalaz ultrazvuka i mamografije koji je nedavno rađen. No, prošle je godine na lijevoj ruci počela dobivati limfedem, s obzirom na to da je nakon oboljenja i operacije raka išla na rekostrukciju lijeve dojke. Ruka joj je počela nenormalno naoticati i otkrili smo da je limfedem u pitanju. Nalazi ultrazvuka su bili uredni, ali su joj zbok otekline odlučili napraviti pukciju i lijeve i desne strane ( točnije područje pazuha). Nalaz punkcije je rekao kako su u desnoj strani postoji limfni čvor koji je zahvatio rak. Jednako tako nalaz tumorskih markera pokazao je da su joj markeri CA 15-3 177.4, a dopuštena je granica ispod 25. Sad mi nikako nije jasno samo to da se rak pojavio na desnoj strani, iako, ako ćemo realno gledati, lijeva je po tom pitanju ugroženija zbog otekline i prijašnje bolesti? Isto tako me zanima kako je moguće da se ni na UZV, ni na mamografiji nije moglo doći do toga da postoji čvor koji je zahvatio rak? Da li postoji mogućnost da su i nalaz punkcije i markeri netočni, odnosno da se pogriješi ili možda zamijene nalazi?

POzdrav,

Marina

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
uvijek postoji mogućnost zamjene nalaza ali, s obzirom da dva nalaza koja stižu iz različitih izvora (citologija i laboratorij) govore u prilog aktivnosti bolesti mislim da to ovdje nije slučaj. Iz podatka da je majka primala hormonske injekcije za prestanak menstruacije zaključujem da se radilo o hormonski pozitivnom tumoru a takvi tumori se mogu povratiti i 20-ak godina po završetku liječenja. Mamografijom se snima dojka. Iako na snimci bude vidljiv i dio pazuha, to nije metoda kojom bi se otkrili tumorom zahvaćeni limfni čvorovi pazuha. UZV-om pazuha bi se, međutim, trebali prikazati. Kako je rađena rekonstrukcija dojke, navedene dijagnostičke metode su manje pouzdane u otkrivanju povrata bolesti. Tumorom zahvaćen čvor u desnom pazuhu može značiti da se radi o metastazi ranijeg tumora lijeve dojke (u prilog tomu govori visoka vrijednost markera) ali isto tako u pitanju može biti i drugi primarni tumor desne dojke što bi svavako bilo prognostički povoljnjije. Vaš onkolog će provesti dijagnostiku koja će razjasniti o čemu se točno radi te da li drugdje u tijelu postoji znakova bolesti i, ovisno o nalazima, usmjeriti daljnje liječenje.

belmabo

postovanje,molim dr.da mi objasni sta znaci povecan tumor market CEA 2700,rak dojke operisan prij 3 god.kemo i zracenje prosla,unazade 9 mj,bolovi u kicmi ,nova dg.metastaze na kicmi i karlici,ponovo zracenje i zometa svakih mj.dana,.prije 3 mj.radila markere CEA 1400 A SADA 2700.Molim da mi dr.objasni sta je moguci razlog povecanja Cea,nolvadex kao horm.terapiju pije .

Katarina Antunac, dr. med.

poštovana,
porast marker CEA u sklopu metastatske bolesti dojke najvjerojatnije znači da je bolest aktivna te da će trebati mijenjati terapiju, ovisno o dostupnim terapijskim mogućnostima a u sklopu općeg stanja bolesnice.
Marker CEA je povišen i kod malignih oboljenja probavnog trakta. Vjerujem da onkolog koji je tražio pretragu zna zbog čega ju je tražio te da će sukladno tomu definirati daljnje postupke.

thewolf3006

Postovani doktore,

meni jedijagnostifikovan fibroadenom na desnoj dojci sa leve strane odmah do bradavice ...on je velicine 14x9mm. Pratim ga vec sest meseci, a pre dva meseca mi je iskocila jedna limfnz zlezda iznad kljucne kosti koja je velicine 7mm. Posto ji li mogucnost da dijagnoza nije Tacna I da je to metastaza? nije radjena biopsija jer me niko nije uputio...inace imam 25 godina...

Molim za odgovor I savet sta bih mogla da uradim

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
mogućnosti su razne: od toga da nije u pitanju fibroadenom, da postoji druga neovisna tvorba u dojci a dolazi u obzir i promjena primarno nastala u uvećanom čvoru koja nema veze s promjenama dojke i ne mora nužno biti maligna.
Morate se javiti liječniku da se ustanovi o čemu se zapravo radi.

ddolic

Poštovani,

1.4. zatražila sam od Vas pojašnjenje za sljedeći nalaz.

Dg/ Ca mammae I. sin. multic.
Op/Ablatio mammae I. sin. cum diss. axillae
PHD/ Carcinoma invasivum multicentricum mammae (NST, gradus III, luminal tip B, Her-2 neg.)
ca. met. lymph. axillae XXIX/XXIX
pT 1,8 cm; 0.4 cm
ER 50% PR 10% Her-2 1+ Ki 67 27%

Propisana kemoterapija (prvu primila) po shemi AC + Taxolo

Osoba je u međuvremenu primila 4 ACa i 9 taxola. Od četvrtog taxol pa do devetog imala je ozbiljne nuspojave i planira odustati - boji se primiti preostale tri.
Nuspojave su od trajno prisutne nemoći, oduzetost i slabost u nogama, zaboravljanje, usporenost u povezivanju i iznošenju informacija, mučnina (bez povraćanja), bol u želucu, bol u mišićima (manifestira se kao da neka zvjer trga na momente tkivo i zna potrajati određeni vremenski period; bol i trnci u rukama; pod pazuhom imam osjećaj kao da ima neku lopticu, oteklina... Gubitak apetita je također prisutan iako u nekim danima dobro jede, ali ne dobiva na težini.
Zanima me je li, možda, već riječ o metastazama ili? Kakve su prognoze?
Bolest s gore navedenim nalazom dijagnosticirana je početkom veljače 2014.

Srdačno pozdravljam i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

thewolf3006

Hvala vam veliko na odgovoru,

ja sam u medjuvremenu bila opet na uz I promena koja je okrakterisana kao fibroadenom nije menjala svoju velicinu ni osobine. Sto se limfne zlezde tice doktorka mi je rekla da je reaktivna na osnovu osobina koje pokazuje pod kolor doplerom I elastografijom. Je li to dovoljno da se smirim ili bih trebala jos neke analize uraditi? Pronadjeni su mi I mikrokoloidni nodusi na stitnoj zlezdi nekoliko njih po 4mm. MOze li to biti razlog uvecane limfne zlezde? Verujem da vas pitam gluposti, ali je li moguce da promena u dojci te velicine metastazira vec na limfnu zlezdu iznad kljucne kosti, narocito ako ima osobine fibroadenoma, tj ako je pokretna, oblika kuglice?

Veliko vam hvala na odgovoru,

Danica

ddolic

Poštovani,

1.4. zatražila sam od Vas pojašnjenje za sljedeći nalaz.

Dg/ Ca mammae I. sin. multic.
Op/Ablatio mammae I. sin. cum diss. axillae
PHD/ Carcinoma invasivum multicentricum mammae (NST, gradus III, luminal tip B, Her-2 neg.)
ca. met. lymph. axillae XXIX/XXIX
pT 1,8 cm; 0.4 cm
ER 50% PR 10% Her-2 1+ Ki 67 27%

Propisana kemoterapija (prvu primila) po shemi AC + Taxolo

Osoba je u međuvremenu primila 4 ACa i 9 taxola. Od četvrtog taxol pa do devetog imala je ozbiljne nuspojave i planira odustati - boji se primiti preostale tri.
Nuspojave su od trajno prisutne nemoći, oduzetost i slabost u nogama, zaboravljanje, usporenost u povezivanju i iznošenju informacija, mučnina (bez povraćanja), bol u želucu, bol u mišićima (manifestira se kao da neka zvjer trga na momente tkivo i zna potrajati određeni vremenski period; bol i trnci u rukama; pod pazuhom imam osjećaj kao da ima neku lopticu, oteklina... Gubitak apetita je također prisutan iako u nekim danima dobro jede, ali ne dobiva na težini.
Zanima me je li, možda, već riječ o metastazama ili? Kakve su prognoze?
Bolest s gore navedenim nalazom dijagnosticirana je početkom veljače 2014.

Srdačno pozdravljam i unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

MOLIM VAS AKO IKAKO MOŽETE, ODGOVORITE MI. HVALA PUNO.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
sve je moguće ali s obzirom da tvorba okarakterizirana kao fibroadenom ne mijenja veličinu ni osobine a UZV nalaz kaže da je limfni čvor reaktivan, mislim da nemate razloga za brigu.
Pratite dalje i te promjene kao i promjene na štitnjači, sukladno dogovoru sa svojim liječnicima.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
opisane smetnje mogu biti nuspojava kemoterapije ali s obzirom da se radilo o visoko rizičnom tumoru, moguće je i da se radi o širenju bolesti.
Svakako se javite onkologu, savjetovala bih dijagnostičku obradu a nastavak liječenja ovisit će o dobivenim nalazima.

ddolic

Hvala Vam puno na odgovoru.
Osoba je, nažalost, odustala od aplikacija taxola (trebala je primiti još 3). Mislite li da bi to moglo imati utjecaja na cjelokupno lječenje? Propisana joj je sada hormonska terapija tabletama i zračenje.
Onkolog, nažalost, nije "od prevelikih riječi" - gotovo ništa ne objašnjava ni na upit...
Kakve su prosječne prognoze s obzirom na njezin nalaz ? Imate li kakvog iskustva? Osoba je inače dosta lošeg općeg stanja (problemi s bubrezima, jetrom...)

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
uvijek je bolje provesti terapiju u cijelosti nego odustati ali treba i naći ravnotežu kako terapija ne bi uzrokovala više problema negoli sama bolest. Ukoliko je bolest zbilja ograničena na dojku i limfne čvorove još uvijek postoji šansa za izlječenje.

tanja222

Postovana,mozete li mi po vasim iskustvima probat odgonetnuti,mami se bolest vratila,(rak želudaca)od 2008 god,pa opet (Ispod jajnika) 2013,i vec godinu dana borimo se počevši od metastaza na kosti zdjelice,pa je nedavno otkrivena zarista na jetri,i sad na novo na plucima s obje strane,markeri su 18000 ,svega sam.svjesna ,stanje opce joj se pogoršalo unazad mjesec dana,doslovno mi ne trebaju nalazi,vidim sve gdje joj se desava,disanje,hod,sjednje,bolovi kraljeznice,neznam sta da vam.kazem,koristi flaster od 0'50,e sad,jos ju je pocelo boljeti iznad desnog oka,kao.migrena,to nikad nije unalae,molim vas dali mozete pretpostaviti dali je to išlo i na mozak,jer oni ce raditi ct za pet dana al samo zdjelice i toraksa,,,i molim.vas kako da ublažim sve moguce bolove koji ce nastupiti,ima li ista da je doslovno drogiram da nista ne osjeća..molim vas pomozite mi..svjesna sam.sta nas ceka,hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
najbolje savjete Vam može dati upravo Vaš onkolog uvidom u stanje bolesnice.
Savjetovala bih i pregled u ambulanti za bol radi uvođenja optimalne terapije protiv bolova.

Lavazza

Postovani ,mojoj majki je "nadjen" tumor dojke i odstranjena leva dojka 2008god .Nakon operacije i hemoterapije i Nolvadexa od 2009god i do zadnje kontrole svi nalazi bili u redu . U decembru 2018 god bolest se "vratila" i mnogo prosirila na nekoliko mesta na kostima i plucima . Danas joj je odredjena dalja terapija , i interesuje me sada koji je stadijum bolesti i koliko ima sanse za oporavak i produzenje zivota . Prepisujem vam dijagnozu i terapiju konzilijuma .Hvala unapred

Klinicka dij :Ca mamame sin St post mastectomiam rad. I. sin. 2008g. St.post. adj. FAC HT(VI).
Herceptin (tokom godinu dana ) et Nolvadex (od maja 2009god)
PD. Meta in ossibus cum osteolitica pelvis et pulmonum. Elevatio CA 15-3 :95

Histoloska dijagnoza : Ca invasivum gl.mammae (miksni tip sa poljima duktalne i lobularne diferencijacija) G2,LGL 0/15,ER-scor 6, PR-scor 7, HER2-3+

KOnzilijum predlaze da se u nastavku lecenja primeni sistemska HT sa Taxolom u nedeljnom rezimu,te da se nakon 4 ciklusa (12 aplikacije) nacini procena i pacijentkinja potom uputi konzilijumu radi odluke o daljem lecenju.Takodje indikovano je sprovesti palijativnu RT distalnog hemipelvisa , preko nadleznog RT centra Kladov

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iz navedenog zaključujem da se kod Vaše majke tumor proširio na pluća i na kosti te se planira provesti zračenje zahvaćenih kostiju i započeti s kemoterapijom.
Kad kod su u pitanju metastaze to je stadij IV bolesti. Prognoza ovisi o tome kako će majka reagirati na terapiju. Mogućnosti terapije kod ovog tipa bolesti su razne, ne znam što je sve na raspolaganju u centru u kojem se liječi. Uvjerena sam da će liječnik imajući u vidu ne samo stadij bolesti već i terapijske mogućnosti te opće stanje bolesnice donijeti ispravnu odluku o nastavku liječenja.

zagreb1520

Poštovana,

ljubazno molim Vaše mišljenje o daljnjem tijeku liječenja
sestra 1976 godište, od 11. mjeseca 2019 , početna dijagnoza
Ca mammae I.dex
PHD: 85b, ca mamame inv
ER: 90%, PgR: 90%, Ki67: do 85%
HER2/neu: pozitivan (IHC 3+)
Imunofenotip: luminalni B HER2 pozitivan
St post biops probatoria perctcut. axillae I. dex
tumorski proces 3,6x2,8
povećani limfni čvorovi do 3,5 cm
PHD: metstaza karcinoma dojke

upučena u daljnju obradu prije liječenja
(ct, scintigrafija)
Nakon učinjenih pretraga DG meta ossium (meta desnog SI zgloba, meta L2 i L4/L5 susp.)

Biochemotherapija (D-PH, 29.01.2020.) - docetaxel 150mg u inf. Perjeta 420mg, Herceptin 600, do danas primila 10 aplikacija

CT nalaz nako 3 primljene aplikacije, obavljen u 3 mjesecu ukazuje na dobar odgovor na primljenu terapiju, tvorba u dojci se smanjila ispod 2 cm, čvorovi nisu uvećani

nakon 10 ciklusa
nalazi iz 8 mjeseca
Radiološki nalaz:
kontrastna mamografija
Na kontrastnoj mamografiji se u GLK desne dojke vidi tkivni marker na mjestu PHD-om verificiranog tumorskog procesa.

zagreb1520

nastavak na prethodnu poruku

Nakon 10 aplikacija Biochemoterapie (docetaxel 150mg u inf., Perjeta 420 mg, Herceptin 600 mg)
Obavljenje pretrage u 8 mjesecu
Obavljena kontrastna mamografija – nalaz GLK desne dojke vidi se tkivni marker na mjestu PHD-om verificiranog tumorskog procesa. Ne nalazi se suspektnih tvorbi niti patološko postkontrastne imbibicije obostarno
Zaključak: BI-RADS 6 – nalaz prema RECIST kriterijima odgovara potpunom odgovoru na primljenu terapiju.
KKS
U granicama normale
CEA 1,6
CA 15-3 36,0
Scintigrafija,
Nalaz je uspoređen s prethodnim scintigramom skeletal iz 1/2020
I dalje se prati patološko nakupljanje radiofarmaka I dalje vidi se u desnom SI zglobu
Kralješnica je nehomogeno prikazana, a područje pojačanog nakupljanja radiofarmaka vidie se u prijelazu L4/L5 bez promjene u kontrolnom interval.
Patološko nakupljanje radiofarmaka slabijeg inteziteta vidi se u Th0, preporuča sertg.
Ranije opisivani focus pojačanog nakupljanja je u L2 lateralno lijevo na današnjem scintigramu se ne vidi.
Pojačano nakupljanje radiofarmaka I dalje se vidi u oba ramena, oba sternoklavikulasna zgloba, oba koksofemoralna zgloba, te u oba koljena, a najvejrojatnije odgovara degenerativnim promjenama.
Unaprijed zahvaljujem,
S poštovanjem,