Rak dojke

Rast markera nakon 6 godina

pink

Poštovana dr. Antunac,
2010.g . mi je dijagnosticiran triple negative invazivni karcinom dojke (1,8 cm, gradus 3, 0/10 limfinih čvorova).
Primila sam kemoterapiju 4AC i 4taxola, te 25 zračenja.

Od tada se kontroliram svakih 6 mjeseci, i nalazi u su bili uredni. Osim markera Ca-15-3, koji je uvijek bio iznad normalnih vrijednosti.. Oko 30.. Referntna vrijednost u laboratoriju je 0-25kIU.

No zadnji nalaz pokazuje skok. Ca 15-3 je sada 45 u odnosu na prije 4 mjeseca kada je bio 29.
Strah me da markeri pokazuju progresiju bolesti.
Iako je prošlo 6 godina od dijagnoze triple negativa.

Da li se susreli s ovakvim skokom u rastu markera a da nije bilo riječ o relapsu?
Molim mišljenje.
Hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
sam rast markera ne znači apsolutno ništa, pogotovo ako su vrijednosti nešto iznad normale. Tisuću je razloga zbog kojih može biti povišen. Marker u praćenju bolesnica s rakom dojke služi samo za orijentaciju i eventualno usmjeravanje drugih pretraga, najvažnija je klinička slika te simptomi bolesnice. Upravo zbog toga neki liječnici ga ni ne koriste u praćenju.
Trostruko negativni tumori, ukoliko se vrate, vrate se uglavnom unutar prve dvije godine od započinjanja liječenja ali vi svejedno ponovite nalaz markera te se javite svom onkologu radi dogovora o nastavku praćenja.

pink

Zahvaljujem na odgovoru.
U medjuvremenu sam napravila uzv dojki i abdomena, te standardne krvne pretrage. Nalazi uredni.
No ginekološki uzv pokazuje endometrijski polip. Preporuča se histeroskopija i kiretaža te phd.
Nakon operacije ću ponoviti marker. Pa ako treba i dodatne pretrage. Da li polip može biti uzrokom?
Čitam da se povišene vrijednosti mogu povezati s rakom endometrija, ali ne nalazim ništa o benignim tvorevinama.

Srdačan pozdrav i hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
polip endometrija može i ne mora biti uzrokom porasta markera. Vi ga svakako odstranite, po naputku ginekologa.