Rak dojke

Rtg nalazi

Maike

Liječim se od raka dojke. Trenutno sam na herceptinu. Radi žučnih kamenaca trebam na operaciju, pa sam trebala napraviti rtg koji kaže:
Na sumac.snimci torak.organa PA i LP vidljivo inhomogeno zasjenjenje karakt.infiltrata apikalno lijevo.

Maike

Onkologica me poslala na hitno vađenje markera I CT.
Markeri ca15-3 je 27.1 I označeni su oznakom H I crp je 5.7 I isto je označen oznakom H. Nalazi od Ct-a bit će gotovi za 2 tjedna.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
pretpostavljam da primate Herceptin kao adjuvantnu terapiju, nakon operacije i kemoterapije te da zasad kod Vas nije dokazan povrat bolesti? RTG pluća je rađen u sklopu prijeoperativne obrade radi žučnih kamenaca.
Marker 27 je označen sa H jer je vrijednost viša od referentne vrijednosti metode laboratorija u kojem ste ga određivali ali vrijednost zbilja nije visoka, sama po sebi ne znači ništa i treba je promatrati u odnosu na ranije vrijednosti te sveukupnu kliničku sliku. Isto vrijedi i za CRP 5,7.
CT-om treba razjasniti prirodu promjene koja se na RTG-u pluća vidi kao inhomogeno zasjenjenje karaktera infiltrata apikalno lijevo. Ona može i ne mora značiti povrat bolesti. Potrebno je analizirati njenu veličinu, lokalizaciju, rubove, promjene u odnosu na ranije snimke... Svakako treba pričekati nalaz CT-a prije bilo kakvih zaključaka.

Maike

Hvala Vam na odgovoru
Što se tiče nalaza ca 15-3 on mi je bio 23 dakle ispod granice , a CRP mi je u 1mjesecu bio 20.3 u 4mjesecu 6.3, 15.5.2015 mi je opet porasao na 16.6 da bi 30.5 pao na 4.3 I sad mi je opet počeo rasti. Zanima me da li bi to mogla biti upala pluća? Još me zanina da li RTG- om mogu eliminirati rak i upalu pluća?
Hvala na brzom odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
porast CRP-a najčešće jest znak upalnog procesa ali treba ga promatrati u sklopu kliničke slike a ne samo pratiti njegovu vrijednost.
RTG-om pluća se svakako koristi u dijagnostici upale pluća. Za prikaz maligne bolesti u plućima CT je svakako bolja metoda.

Maike

Poštovana
Dobila sam nalaz CT-a i on glasi.
Lijevo apikalno u nekoliko slojeva prati se infiltrat u arealu 35x65mm, dif.dg.se može raditi o postiradiacijskim promjenama, upalni infiltrat, a manje vjerojatno druga etiologija. Subpleuralno u anteriornom segmentu lijevog plućnog krila vidi se sličan infiltrat na arealu od oko 20mm. U medijastinumu se vidi nekoliko manjih limfnih čvorova. U girnjem prednjem medijastinumuvidi se izodenzna zona primjera 20x25mm koja se prati u više slojeva, dif.dg.se može raditi o timusu, druga etiologija? Ostalo sve je u redu.
Molim Vas da li je ovo dobar nalaz ili postoje sumnje da je rak metastazirao svi drugi nalazi osim malo povišenih markera i CRP-a su b.o.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prema mišljenju radiologa koji je očitavao nalaz, vjerojatno se ne radi o metastazama. Ukoliko je od Vas provedeno zračenje lijeve dojke/prsne stijenke i limfne drenaže (područje iznad i ispod ključne kosti lijevo), opisane promjene mogu biti i posljedica zračenja.
Svakako se konzultirajte sa svojim onkologom

Maike

Poštovana
Hvala Vam na odgovoru, još Vas molim da mi objasnite što znači izodenzna zona.
Hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
izodenzna zona znači da je to područje (zona) iste radiološke gustoće kao i područje kojeg je radiolog uzeo kao referentno za usporedbu gustoće. Dakle, podatak koji Vama ne znači baš ništa, to je jezik kojim radiolozi međusobno komuniciraju.