Rak dojke

Serom

Maike

Poštovana
Bila sam kod kirurga zbog tvoje koja se napravila u lijevoj dojci i on mi je rekao da sr najvjerojatnije radi o seromu. Da li je moguće da se serom pojavi nakon 2 godine od operacije i u samo 3mjeseca .
Hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
serom je nakupina tekućine koja se javlja na mjestu operativnog zahvata radi otežanog otjecanja tekućine uzrokovanog operacijom. Sukladno tomu, javlja se nakon operacije. Tekućinu iz seroma se može izvući injekcijom ukoliko radi smetnje ali bolja opcija je pustiti da tekućina nađe svoj put te da se serom sam isprazni. Malo je vjerojatno da bi serom nastao 2 godine nakon operacije ako ga ranije nije bilo te Vam svakako preporučujem UZV dojki da se ustanovi o čemu je riječ

Maike

Poštovana
Na uzv je vidljiv hipoehogeni odjek pravilnog oblika bel.13x6mi to je bilo 22.3.2016.,a isti nije bio vidljiv 29.12.2015.. A što se tiče prve snimke i povijesti bolesti od 27.2.2014 na temelju kojeg mi je diagnosticiran karcinom imala sam hipoehogeni odjek pravilnog oblika vel.20x18mi koji je imao dorzalnu sjenu. Brine me što doktor nije predložio biopsiju ili operaciju da vidi šta je to posto je u roku od 3mjeseca naraslo 13x6mm nego je rekao da je to setom te da dođem za 6mjeseci na ponovljeni uzv kod njega. Da li da brinem ili ne,što da napravim da li da čekam ili da idem na neke druge pretrage. Prvi tumor mi je bio hormonski pozitivan,her2 pozitivan i ki67 je bio 50%.
Hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
razumijem Vašu zabrinutost. Najbolje bi bilo da razjasnite situaciju sa svojim liječnikom, da Vam objasni zbog čega smatra da u ovom trenu nije potrebna druga dijagnostika. Ukoliko ne budete zadovoljni objašnjenjem te i dalje budete zabrinuti, svakako potražite drugo mišljenje. Potreban je klinički pregled i uvid u cjelokupnu medicinsku dokumentaciju