Rak dojke

Sumnja

milifm

Poštovana,
imam 37 god., nisam rađala, u porodici nisam imala nikoga sa problemima karcinoma dojke,
dosad nisam imala nikakvih zdravstvenih problema.
Kontolni uz dojki radim od 2009 god. zbog uvučene bradavice lijeve dojke,a sumnja je počela nakon ovogodišnjeg kontrolnog UZ.
Navešću Vam hronološki sve nalaze te Vas molim za mišljenje pošto sam jako zabrinuta a željela bih da zatrudnim što mi ova situacija ne dozvoljava.
18.04.2017 god. Kontrolni UZ
Dojke žljezdane građe.U desnoj dojci u GK mikrociste i ciste promjera do 5 mm,u GMK 3 blisko položene ciste pojedinačnog promjera 5 mm. U GLK hipoehogena formacija promjera 7 mm. Desno u DMK areal glanduralnog parenhima promera oko 16 mm prožet hiperehogenim tačkastim formacijama, dif.dg.kalcifikacije.
U lijevoj dojci u GMK cista promjera 5 mm, u spoju MK areal nehomogenog promjera 15 mm,dif.dg. displazne promjene.
Retromamilarno obostrano nalaz uredan.
U aksilama se ne vide patološki izmjenjeni limfonodi. BIRADS 0.
27.04.2017 nativna mamografija.
Dojke su najvećim dijelom korpusa intermedijarnog tipa (ACR 3 tip).
Desno, u DSK se vidi veći broj mikrokacifikata, okruglih i štapićastih, bez vidljivog izdvajanja suspektne tumorske sjenke.
Lijevo se vidi nekoliko mikrokalcifikata koji radiološki djeluju benigno, a suspektna tumorska sjenke se ne mogu dokazati.
BIRADS 0
Predlaže se NMR dojki.
04.05.2017 god. MR obje dojke.
Pregled rađen po standardnom protokolu za MR dojki uz aplikaciju paramagnetnog kontrastnog sredstva.
Dojke građe po tipu ACR D. U desnoj dojci cistična promjena na spoju svih kvadranta prema spoju LK dvije najveće promjera do 4 mm, uredne debljine zida, a preostale mikrociste. U lijevoj dojci u DLK paraareolarno fibrozni plak promjera 10x8 mm, postkontrasno
prebojen po tipu uzlazne krivulje,najvjerovatnije FA.
U GLK desne dojke intramamarni limfatik promjera 6x4 mm, a u DMK lijeve dojke intramamarni limfatik 4 mm.
Na postkontrasnim sekvencama dolazi do značajnog prebojavanja GLK desne dojke u odnosu na lijevu, bez jasnig izdvajanja tumorskih promjena.
Koža i potkožno tkivo uredni.
U aksilama limfatici očuvanog lipomatoznog centra do 1 cm, nisu suspektni.
BIRADS 4a DD
BIRADS 3 LD.
Napominjem da mi je MR rađen za vrijeme plodnih dana.
17.05.2017 hirurg spec. UZ pregled.
Klinički dojke hipovoluminozne sa predominirajućom glandularnom i fibroznom komponentom. Jasnog izdvajanja patoloških rezistencija ne nalazim. Palpatorno u levoj aksili jedan nodus veličine 1 cm,klinički benignih karakteristika, pokretan. Desna aksila slobodna. Supra i infraklavikularna regija uredna. Mišljenje: Zakazati se u Zavodu za kliničku radiologiju za procenu iglene (FNA i CNB) biopsije promena u desnoj dojci GLK klasifikovanoj na NMR sa BIRADS 4a. Kontrola hirurga sa nalazom radiologa. Sa hirurške strane promene u GLK desne dojke imponuje benignih karakteristika.
15.06.2017 god. Ciljani UZ desne dojke.
Ciljanim UZ pregledom GLK DD područja koje se jače postkontrasno prebojava u odnosu na GLK LD na MR pregledu od 05.2017 g.,vidi se fibroadenomatozno izmjenjen parenhim sa hipoehogenom jasno ograničenom promjenom
površno pod kožom dijametra oko 8 mm koja je na MR pregledu karakterisana kao intermamarni lgl, UZ karakteristika benignog solidnog nodusa.
Retroareolarno desno se vidi fibrocistično izmjenjen parenhim i multipli uniformni krupniji mikrokalcifikati po
tipu adenoze.
S obzirom da se u GLK DD ne izdvaja promjena suspektnih UZ karaktrristika core biopsija nije urađena.
Uraditi kontrolni UZ dojki za 3 mjeseca, po nalazu eventualno kontrolni MR pregled. ( ukoliko je moguće naručiti pacijenticu u povoljnijem stadijumu ciklusa-u u prvih 15 dans ciklusa)

Šta raditi? Čekati i dalje?
Napominjem da su to sve nalazi različitih doktora koje sam slijedila po njihovom prijedlogu.
Izvinjavam se zbog duźine ali nisam znala kako drugačije!
Hvala unaprijed!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nalaz nije sasvim jasan, ne može se sa sigurnošću reći da je sve u redu ali ništa jasno ne ukazuje na malignost. Kako Vam je i predloženo, ponovite UZV za 3 mjeseca