Rak dojke

Trudnoca nakon 100% ovisnog karcinoma dojke

Aneri975

Postovani,

Na pragu sam 40-te i do sada nisam radjala, a imam zelju postati mama. 2010.god dijagnosticiran mi je karcinom dojke, povijest bolesti je:

Dg. Ca mammae I.dex. (03.2010.)
St. post segmentectomiam lateralis mammae dex. et evacuationem axillae (f.07.04.2010.)
PHD: Ca ductale invasivum gradus II, Ca met. lymohonodorum axillae III/XII
pT1c (11mm)
ER 100%
PR 100%
Her-2 1+
Ki67 13.4%
St.post chemoth. adj. AC x 6
St.post radioth.adj.(25+5)
Hormonoth. cum tamoxifen in tractu Nolvadex.

Zanima me Vase misljenje koliko je riskantno ici na trudnocu obzirom da je karcinom bio 100% hormonski ovisan? Da li eventualna trudnoca povecava rizik od recidiva? Takodjer me zanima koliko tijelu treba da se ocisti od Nolvadexa, obzirom da ga pijem 5 godina, tj kada bi mogla pokusati zatrudnjeti?

Unaprijed hvala na odgovorima.

Lijepi pozdrav,

Irena

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
prvo morate razjasniti sa svojim onkologom da li smatra da je 5 godina terapije Nolvadexom dovoljno ili kod Vas planira nastavak hormonske terapije.
Ukoliko će hormonsko liječenje nakon 5 godina završiti, možete razmišljati o trudnoći.
Ne znam kakav je Vaš menstrualni status, tj. jesu li se menstruacije vratile tijekom liječenja Nolvadexom. Bilo bi dobro pričekati 3-6 mjeseci po prestanku uzimanja Nolvadexa te odrediti hormone FSH, LH i estradiol i kako bi ste saznali Vaš menopauzalni status te kakve su Vam šanse za trudnoću.
Nema dokaza da trudnoća povećava rizik nastanka recidiva. Međutim, ne biste se smjeli podvrgnuti metodama potpomognute oplodnje.
Dakle, ukoliko je hormonska terapija završena, pričekajte koji mjesec da se očistite od Nolvadexa te da se vaša hormonska os potpuno oporavi.