Rak dojke

Tumor dojke

dragana.srb

Poštovanje

Moja majka je pre godinu dana operisala tumor na dojci, tačnije odstranjena joj je dojka. Nije morala ići na hemoterapiju ali je dobila da pije Nolvadeks pet godina i da ide redovno na kontrole. Skoro je radila ultrazvuk abdomena i posle ultrazvuka šalju je na skener. Zanima me šta znači ovo: u desnom lobusu uz žučnu kesu a ispred hepatoholehodusa nepravilno lobulirana heperehogena formacija promera 2cm, hemangiom. Da li je u pitanju nešto opasno i da li je zato zatražen skener?

Unapred zahvalna na odgovoru

zlatasb

Imam 44 godine i bolujem od raka dojke.Oboljela sam od 2006 i rak je hormonski.Pijem nolvadex tablete.Nakon tri godine dobila sam menstruaciju,ali ne redovnu,traje tri dana,obilno.Od zadnjeg puta proslo je sest mjeseci,pa sam sada opet dobila.Bila sam kod ginekologa,papa test je u redui ultrazvuk također.Rekao mi je da dođem za godinu dana.Dr. u Zg. rekao mi je da sam na putu ka ozdravljenju,ali da mi menstruacija nije dobra za dojku.Napravila sam biopsiju i ona je negativna.Zanima me sto vi mislite o svemu tome?

Unaprijed zahvaljujem

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Odgovor za Dragana.srb: Hemangiom je dobroćudna tvorba, često smještena u jetri, koja se sastoji od konglomerata krvnih žila. Tijekom života se može povećavati, ali nikada ne prelazi u zloćudni tumor.

Odgovor za Zlatasb: Vi se sada nalazite u primenopauzalnom razdoblju to jest uskoro će kod vas prestati menstruacijska krvarenja. Točno je da je bolesnice s hormonski ovisnim tumorom dojke, a vaš je takav, povoljnije ako je bolesnica u postmenopauzi to jest ako više nema redovita menstracijska krvarenja. Žene u premenopauzi imaju u krvi višu razini hormona estrogena koji potiču tumor dojke na rast. Tamoksifen/Nolvadex je lijel koji blokira hormonske receptore u tumorskim stanicama i tako spriječava učinak estrogena na tumor. Vaši će menstruacijski ciklusi uskoro prestati te niste ugroženi zbog tih nekoliko preostalih dsfunkcijskih krvarenja. Uskoro ććete ući u postmenopauzalno razdoblje kada je razina estrogena u krvi značajno snižena, a time i mogući pogubni utjecaj na eventualno preostale stanice raka dojke u vašem organizmu. Preporučam vam da nastavite uzimati Nolvadex jer to je lijek koji je za vas u ovom trenutku najkorisniji.