Rak dojke

Tumor markeri

zmalesev

Postovana dr. Antunac
U prilogu vam radi podsjecanja saljem moju dijagnozu I molim Vas da mi odgovorite koji test krvi bih trebala uraditi radi provjere da se cancer nije vratio: tumor marker-- cancer antigen 15-3 (CA 15-3), cancer antigen 27.29 (CA 27.29), ili carcinoembryonic antigen (CEA) ili mozda neki drugi test?

Proslo je 14 mjeseci od operacije (lumpectomy) moj prvi MRI (08/2016) a nakon toga I ultrazvuk (11/2016g.) ukazuje da nema evidencije maligniteta.
Hvala na odgovoru.

IMPRESSION: BENIGN
Interval right breast conservation therapy changes.
No evidence of malignancy.
Bilateral fibrocystic changes.
Moja dijagnoza:
FINAL MICROSCOPIC DIAGNOSIS:
ONE LYMPH NODE, POSITIVE FOR METASTATIC CARCINOMA (1/1).
B. RIGHT AXILLARY NON-SENTINEL LYMPH NODE, EXCISION:
ONE LYMPH NODE, NEGATIVE FOR MALIGNANCY (0/1).
C. RIGHT BREAST, NEEDLE LOCALIZATION LUMPECTOMY:
1. INFILTRATING DUCTAL CARCINOMA, GRADE II, 2.3 CM.
2. INKED MARGINS FREE OF TUMOR INVOLVEMENT.
3. AJCC STAGE IIB: pT2N1a.

INFILTRATING DUCTAL CARCINOMA GRADE II WITH FOCAL MICROPAPILLARY FEATURES
Specimen dimensions: 1,2 x 0,5 cm in aggregarte

PROGNOSTIC TESTING:
ER 80% Moderate Positive
PgR 90% Strong Positive
Ki-67 5% Strong Favorable (Povoljno)
HER2 1+ N/A Negative

FISH reference range:
< 2.0 (ratio) <4.0 (gene copy) Negative
< 2.0 > or = 4.0 and < 6.0 Equivocal
 Or = 2.0 > or = 4.0 Positive
 Or = 2.0 < 4.0 Positive
< 2.0 > or = 6.0 Positive

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod praćenja bolesnica s tumorom dojke najčešće se u krvi određuje tumorski marker Ca 15-3, međutim vrijednost pretrage je ograničena te ju treba uvijek interpretirati u sklopu cjelokupne kliničke slike a neki liječnici ga i ne određuju.
Vi svakako odredite one tumorske markere koje Vam je savjetovao Vaš onkolog.