Rak dojke

Uzv dojke- hipoehogeni nodus

barby

Postovani,
Molim Vas za misljenje nalaza moje majke.
Majka je stara 58 god, u 11mj 2013. odstranjen joj je tumor na lijevoj dojci, ucinjena je postedna operacija. Nakon toga slijedila je kemoterapija, godinu dana herceptina jer
je tumor Her pozitivan i 30 zracenja.
Ovaj mjesec je radila nove nalaze tumorskih markera Ca 15-3 koji su 27.
No uzv dojke je sljedeci:
Uzv dojke pokazuje intaktnu kozu i potkozje osim u dijelu postoperativnog oziljka periferno u GVK lijeve dojke.
Zljezdani je parenhim fibrozno promijenjen.
U GVK lijeve dojke na jedan sat oko 7 cm od mamile blize unutarnjeg kraja postoperativnog
oziljka vidljiv je hipoehogeni nodus velicine oko 8 mm sa cisticnom komponentom.
U GVK iste dojke naglaseni su i kanalici.
U desnoj dojci ne nalaze se fokalne lezije.
U aksilama, infa i supraklavikularnim jamama ne nalazi se uvecanih pat. Limfonoda.
Preporucuje se uciniti MR dojki.

Da li se radi o lokalnom recidivu tumora dojke ili o komplikacijama i upalnom procesu nakon radioterapije?
Unaprijed hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Postovana,
samo temeljem UZV-a nije moguće reći radi li se o recidivu ili posljedicama liječenja (prije operativnog zahvata nego zračenja) te je bolesnica upućena na MR kao superiorniju pretragu. Druga mogućnost bi bila učiniti citopunkciju sumnjive tvorbe pod kontrolom UZV-a