Rak dojke

uzv dojki

enibadi

poštovani,
danas sam bila na redovnoj godišnjoj kontroli. zadnja kontrola bila je 2011. godine, nalaz je bio BI-RADS 2. Nađene su dvije ciste, axile uredno.
Današnji nalaz je sljedeći:
Dojke intermedijarnog tipa sa dosta održanog žljezdastog parenhima. Nema UZV znakova suspektivnih solidnih lezija. U DD vidljiva ovalna hiperehogena zona veličine 4x3 mm ddg.lipom.
U lijevoj aksili vidljiv ovalno oblikovan limfni čvor, dužeg dijametra 11 mm sa mjestimičnom hiperplaastičnim.
U desnoj aksili vidljiv je kronično reaktivan izmjenjeni čvor ovalno oblikovan, dužeg dijametra 10 mm.
Zakjljučak: BI-RADS 2. Preporuča se učiniti redovita godišnja UZV kontrola te kontrolni UZV aksila za 3-6 mjeseci.

Imam 39 godina, dojila sam do prije 10 mjeseci, ne pijem hormone.
osjećam se dobro, mučim se sa ešerihijom već mjesecima, pila sam antibiotike.
Nema nekih bolova.

Šta vi mislite? Jako sam zabrinuta
Puno hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
po pitanju nalaza na dojkama, nema razloga za brigu.
Što se tiče čvora u lijevom pazuhu dio nalaza nedostaje pa ga ne mogu komentirati, ali da postoji sumnja, vjerujem da bi radiolog već organizirao punkciju.
Dakle, sukladno preporuci, kontrolni UZV aksila za 3-6 mjeseci.

lili86j

Poštovani

Imam 28 godina i nedavno sam odkrila kvrzicu na dojci. Išla sam na uzv potom su mi napravili punkciju. Nalaz punkcije: u razmacima punktata nađeni mali i transformirani limfociti, centrociti, centroblasti, imunoblasti, plazma stanice, stanice endotela krvnih kapila, epiteloidne stanice, po koji makrofag i stanice retikuluma. Misljenje- granulomska upala u limfnom čvoru. Molila bi za obrazloženje nalaza odnosno šta me očekuje dalje? kako se to liječi? najljepša hvala za vaš odgovor

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas se radi o kroničnom upalnom procesu u limfnom čvoru unutar dojke, dakle nije u pitanju maligna bolest.
Predlažem Vam da se po pitanju daljnjeg liječenja obratite kirurgu koji se bavi bolestima dojke ili infektologu.

Ivydx

Bila bih Vam veoma zahvalna kada biste protumacili ovaj nalaz.

"Na dobijenim MRM sekvencama se vidi da su dojke mijesanog tipa. U lijevoj dojci centralno posteriorno na 8 cm od mamile prepektoralno se diferencira prsustvo patoloskog substrata. Verificirana promjena je pretezno ovalne forme, inhomogena, i u T2 IR sekvenci pretezno u hipersignalu, u T2TSE pretezno u hiposignalu. Ista se na postkontrastnim subtrahovanim sekvencama slabije inhomogeno opacificira vise rubno, netipicno. U desnoj dojci na 10 sati se diferencira areal promjera 15 mm koji se postkontrastno opacificira po tipu fibrocisticne promjene. U T2 IR sekvenci u zljezdanom parenhimu prisutni znaci fibrocisticnih promjena. MRM nalaz desno odgovara BI-RADS 3, lijevo BI-RADS 3/4. Predlaze se uciniti core biopsija pod kontrolom UZ verificirane promjene u lijevoj dojci."

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vas je MR u lijevoj dojci pokazao promjenu koja je sumnjiva na malignitet te se svakako čim prije javite liječniku radi predložene biopsije kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi.
Prikazanu promjenu u desnoj dojci zasad treba pratiti.