Rak dojke

Zloćudni tumor desne dojke

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se o invazivnom karcinomu dojke koji nije pronađen u limfnim čvorovima pazuha te je hormonski pozitivan.
Tek kad budete imali nalaz SISH-a moći će se više reći o nastavku liječenje i o prognozi.

Venter

Poštovani, molio bih za mišljenje i procjenu težine bolesti:

Dob: 70 god

Mikroskopski opis:
Distribucija lezije: solitarna
Histološki tip invazivnog karcinoma: nije specijalni tip,
histološki gradus: 3+2+1, G2
Veličina invazivnog karcinoma: 2.6 cm
Limfovaskularna invazija: ne nalazi se
Perineuralna invazija: da
Zahvaćenost kože: invazivni tumor infiltrira retikularni dermis
Zahvaćenost bradavice: ne
Zahvaćenost fascije: ne
Rubovi resekcije: negativni

ER (granična vrijednost 1%): 79%
PR (granična vrijednost 20%): 60%
HER-2: negativan (zamjetno nekompletno membransko bojanje u više od 10% tumorskih stanica)
Ki67 (granična vrijednost 20%): 16%
Podtip raka dojke: luminalni A

Okolina tumora :

benigne lezije, hijalinizacija strome, mikrociste i mikrokalcifikati

MKB10:

C 50.8 Preklapajuća lezija dojke
M8500/3 Infiltrirajući duktalni karcinom
N60.1 Difuzna cistična mastopatija

Napravljena je kompletna mastektomija s vađenjem jednog sentinel limfnog čvora koji je bio negativan.

Onkolog preporučio da se zbog "radikaliteta" zahvata ne provodi radioterapija, već propisuje Anastrozol - molim za mišljenje oko ovoga posljednjeg.

Unaprijed hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
pretpostavljam da se radi o muškoj osobi i, uz ogradu da Vas ipak nisam pregledala već se samo vodim nalazom kojim ste mi postali, moje mišljenje je sljedeće:
1.) s obzirom da je po patohistološkom nalazu tumor nađen u jednom dijelu kože, svakako bih preporučila zračenje;
2) kod muškarca terapija anastrozolom nije dovoljna, uz inhibitor aromataze (anastrozol pripada toj skupini lijekova) kod muškaraca uvijek treba ordinirati i lijek iz skupine LHRH inhibitora ili se radije odlučiti samo za tamoksifen (Nolvadex) kao hormonsku terapiju. Ukoliko se radi o ženi u dobi od 70 godina, ananstrozol je dovoljan.
Savjetujem Vam da porazgovarate još jednom sa svojim onkologom ili potražite drugo mišljenje. Ponavljam, uz ogradu jer nisam vidjela ni Vas ni kompletnu medicinsku dokumentaciju, mišljenje temeljim samo na dostupnom mi prijepisu patohistološkog nalaza.

Ivi1231

poštovani sestri 1973 godište dijagnosticiran je zloćudni rak dojke
dijagnoza i patohistološki i citološki nalaz:
npl.mammaeI.dex(prema MRu veličine 2,7X1,8)
st.post CORE biopsiam f. 20.04.2017(kzt)
PHD/Ca invasivum mammae ( NST,gr.3,luminal tip b,HER2pozitivan)
VELIČINA LEZIJE (slikovnom metodom) 2,5x2 cm
ER:0 PR:5% HER2 3+ pozitivan Ki-67:45%
Meta axillae I.dex
povjest bolesti big-smileana 20.4.2017. učinjena i core biopsija tvorbe u desnoj dojcina 4-5h oko 5 cm od mamile
plan lječenja:neoadjuvantno/adjuvantno lječenje po protokolu ACx4 plus paklitaksel x 12 plus trastuzumabx 17
učiniti markaciju tumora
voljela bih da mi pojasnite nalaz te vaše cjenjeno mišljenje o daljnjoj prognozi i lječenju . hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
Kod Vaše sestre se radi o Her2 pozitivnom raku desne dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha. Jedan od oblika liječenja je ovaj koji je predložen: neaodjuvantna kemoterapija uz antiHer2 terapiju (trastuzumab odnosno Herceptin). Tijekom kemoterapije prati se što se događa s tumorom i ukoliko tumor reagira na liječenje provede se propisanih 4 + 12 kemoterapija. Potom slijedi operativni zahvat, nastavak terapije trastuzumabom do ukupno godinu dana te evantualno zračenje.
Ukoliko je provedena dijagnostička obrada isključila prisustvo bolesti u drugim dijelovima tijela, postoje dobre šanse za potpuno izlječenje.

anny1317

Poštovana,

Mama je 1961. godište, možete li mi protumačiti nalaze molim vas:

UZV nalaz:
Učnjenaje rtg mamografija u screening programu, opisana je benigna tvorba desno, benigna i neodređena tvorba lijevo, žarišno poremećenaarhitektonika i asimetrična struktura lijevo BI-RADS 4, preporučen je UZV pregled i citološka punkcija pod kontrolom UZV suspektne promjene u lijevoj dojci.
Kod UZV pregleda desno je nalaz uredan.
Lijevo na granici gornjih kvadranata prikaže se nepravilna neoštro ograničena tvorba heterogene strukture veličine 25x20x15 mm, sa karakteristikama neoprocesa. L.čvorovi u lijevoj aksili nisu uvećani.

Ukupna ocjena BI-RADS 5

PUNKCIJA nalaz:
CP tvorbe u lijevoj dojci, na granici gornjih kvadranata, pod kontrolom UZV-a
U razmazima se vide brojne uglavnom raspršene stanice sa laganom anizonuklozom, vakuoliziranih citoplazmi - u prvom redu dobro diferencirane tm stanice.
Za op. i PHD

Hvala!!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke je citološka analiza pokazala sumnju da se radi o zloćudnom procesu. Za potvrdu je nužan pregled kirurga te biopsija tvorbe, a nastavak liječenja ovisi o nalazu.

Medo5

Poštovani,
Ljubazno Vas molim tumačenje sljedećeg nalaza:

Spol: Ž
Dob: 50
Na intraoperativnu analizu primi se isječak dojke veličine 11x10x4 cm, s kožom na površini veličine 6,5x4cm, gdje se na prerezu, gotovo na donjem rubu nađe tumorska tvorba duljeg promjera 1,5 cm uz odvojenu tumorsku tvorbu od ostalog tkiva dojke duljeg promjera 2 cm.
Histološkim pregledom vidi se tumorsko tkivo građeno od atipičnih žljezdanih formacija, većim dijelom organiziranih u tračke atipičnih pločastih stanica krupnih hiperkromatskih do vezikularnih jezgara. Okolna stroma je dezmoplastična. Tumorsko tkivo dopire na manje od 1mm od donjeg resekcijskog ruba.

Histološki tip: Invazivni NOS;
Histološki gradus: žljezdane strukture (3) + polimorfizam stanica (3) + broj mitoza (3) = 9;
In situ komponenta: Ne nalazi se;
Vaskularna invazija: Ne nalazi se;
Koža iznad tumora: Bez patoloških promjena;
Estrogenski receptori: Negativni uz pozitivnu unutrašnju kontrolu;
Progesteronski receptori: Negativni uz pozitivnu unutrašnju kontrolu
Proliferacijski indeks: (KI67): 80%.
HER2/neu: negativan;
Imunofenotip tumora: Trostruko negativan.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
iz navedenog mogu reći da se radi o invazivnom tumoru dojke negativnih hormonskih receptora te Her2 negativnom. To znači da bolesnica ne bi bila kandidat za hormosnku niti anti Her2 terapiju.
Za bilo kakvo detaljnije pojašnjenje potreban je uvid u intraoperativni nalaz, kompletni patohistološki nalaz, pregled bolesnice te nalazi eventualno ranije učinjene dijagnostičke obrade.

Grga1954

Poštovani,

moja žena, 65 godina, redovito je odlazila na pregled dojki, te unatoč brojnim cistama u lijevoj dojci, do sada nije bilo značajnijih problema (otkrivene beningni sadržaj koji nije imao potrebu za operacijskim zahvatom, uz povremena punktiranja), te je prije 2 mjeseca bilo sve oke i naručio njezin doktor (kirurg) novi pregled za 7 mjeseci. Međutim, na sreću, dobila je besplatni pregled mamografije i nalazi nisu bili bajni.

Zatim je na pregledu ultrazvukom zatraženo citopunktiranje lijeve dojke uz pojašnjenje: Uzv se vidi mješoviti parenhim u d. dojci održane arhitektonike uz FC promjene. U lijevoj dojci iza mamile u širem području vidi se niz cističnih struktura vel 5-7 mm prosječno od kojih su neke gušćeg sadržaja. Vidljivi kalcifikati. Arhitektonika cijelog područja dijelom promijenjena. U aksilama se ne vidi inf l,č.

Citološki nalaz sljedećeg opisa: pod kontrolom UZ-a punktirana je tvorba retroareolarno u lijevoj dojci. U razmazu punktata nađena je gusta difuzna bazolna tvar, brojni pigmentofagi, srdenje obilna nakupine atipičnih epitelnih stanica izražene anizomakronukleoze, grube strukture kromatina i srednje obilnih eozinofilnih citoplazmi. Pod kontrolom UZ-a punktirana je tvorba u istoj dojci nešto lateralnije. U razmazu punktata nađena je gusta bazofilna tvar, fagi i manje nakupine atipičnih stanica gore opisanih.
1. Neo mal. mammae lat.sin.
2. Neo mal. mammae lat.sin.

Doktor iz bolnice je ukazao da postoji tumor, no nije alarmantno, te da se javi svome kirurgu-doktoru.

Molim Vas pojašenjenje i Vaše mišljenje ovih nalaza,

Unaprijed vam zahvaljujem, s poštovanjem,.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
citopunkcijom su dobivene maligne stanice, dakle radi se o tumoru i zasad se ne može temeljem ovog nalaza ništa više reći.
Kao što Vam je i sugerirano, javite se kirurgu radi daljnje dijagnostičke obrade i dogovora o nastavku liječenja.

Loredana 1

Poštovani molim Vas za objašnjenje nalaza sestre 35 godina
Patološka dijagnoza carcinoma invazijum mamame (NST, luminalni tip B, Her-2 neg.,B5b)
Izgled lezije : infiltrativna lezija promjera 7 cm
Gradus jezgre II /III
ER: 70% pozitivnih tumorskih stanica srednjeg intenziteta
PR sad0) neg.
HER - 2sad1+)neg.
Prol. Indeks ki 67:39.7%
Tumorske stanice se E-cadherin pozitivan. Tumorsko tkivo u sva tri cilindra
Liječenje po protokolu AC dose dense x4 uz filgrastim + paklitaksel 12x
Hvala Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iz navedenih podataka nije jasno da li je rađen operativni zahvat (i koji) ili samo biopsija pa je prvo planirana kemoterapija a potom operacija.
U svakom slučaju radi se o velikom hormonski pozitivnom a Her2 negativnom tumoru tako da će u jednoj fazi liječenja bolesnica primati hormonsku terapiju a neće primati anti Her2 terapiju.
Također nedostaju podaci u statusu limfnih čvorova pazuha kao i druga dijagnostička obrada kojom se procjenjuje proširenost bolesti izvan dojke.
U svakom slučaju, ordinirana kemoterapija je uobičajena za ovaj tip tumora.

VeljkoVŽ

Poštovani,

molim Vas objašnjenje sljedećeg nalaza, žena je prošla 2 operacije zločudnog tumora lijeve dojke, gdje je joj tek na drugom uklonjena cijela dojka + izvadio se sentinel limfnog čvora, doktor potvrdio da nije dalje metastaziralo i proširilo se, ali nismo dobili konkretno tumačenje nalaza: U prijašnjoj operaciji učinjena lumpektomija radi phd nalaza Ca in situ no n adotnim phd pretragama dokazano je i mikroinvazivno žarište te se odlučuje na masektomiju sa biopsijom limfnog čvora čuvara. Rani kao i kasni postop tijek prošao uredno.

C50 Zloćudna novotvorina dojke, neo mammae, carcinoma ductale invasium mammae cum carcinoma microinvasium
Nuklearni gradus: III
ER: 80%
PR: negativan
Ki-67: 50%
Orijentacija: ne
Markiranje tumora: ne
Veličina uzorka: 3,4x4,0x2,0 cm
Veličina tumora: 3,0 x 2,0 cm

Operacijski nalaz: Nakon što je došao nalaz in situ karcinoma no naknadno se našlo i invazivno žarište u neposrednoj blizini, te se odlučuje na op. zahvat - masektomiji sa vađenjem sentinel limfnog čvora našto je učinjen gore op zahvat rana se po postavljanu redon drenaža sašije po slojevima. Terapija: analgetika pp

Hvala puno, lp.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
naknadnim zahvatom je odstranjen još jedan invazivni tumor veličine 3 cm koji je hormonski ovisan. Međutim, nedostaje PHD nalaz izvađenog sentinel limfnog čvora tako da Vam iz navedenog ne mogu reći da li se tumor proširio na limfne čvorove pazuha ili ne, ukoliko Vam je kirurg rekao da nije, pretpostavljam da je nalaz negativan ali svakako tražite pojašnjenje. U svakom slučaju, bolesnica će biti upućena onkologu sa svom medicinskom dokumentacijom radi odluke o daljnjem liječenju.

Bubi74

Postovani,
molim Vas za objesnjenje nalaza. Radi se o zeni 1974. godiste,postedna operacija napravljena 06.02.2018., a phd nalaz glasi :
ca ductale invasivum, gradus II, pT1c, Carcinoma metastaticum lymphonodorum (II/VI) axillae pN1b.
Velicina tumora 10x12x10 mm. Mikroskopski, tumorska lezija nadjena u tkivu dojke je gradjena od umnozene fokalno upalno infiltrirane dezmoplasticne strome u kojoj se nalaze manje solidne nakupnine i tijesno zbijeni infiltrativni trečci. U jednom vidnom polju se nalazi perivaskularno sirenje karcinomskih stanica bez evidentnog nagrizanja zida krvnog suda karcinomskim stanicama. Nakupnine karcinomskih stanica se ne nalaze u resekcionim rubovima, niti je evidentna infiltracija epidermisa karcinomskim stanicama,pa smo misljenja da je tumorska lezija odstranjena u cijelosti. U dva od sest limfnih cvorova nadjenih u masnom tkivu aksile se nalaze metastatske nakupine gore opisanih karcinomskih stanics u najvecem.promjeru od 4mm, dok proboj kapsula cvorova nije evidentan. Preostali.limfni cvorovi pokazuju znake sinus histiocitoze.
Molim vas za prognoze i daljnje lijecenje.
Unaprijed hvala!

Bubi74

Ja se izvinjavam,zaboravila sam navesti da su radjeni tumor markeri prije operacije CEA=2,7 ; CA125=2,9 i CA15-3=10,9. Takodjer,prije 4 dana su odradjeni EHO srca i abdomena i oba nalaza su uredna kao i RTG pluca. Krvna slika isto dobra,kao i parametri za jetru i bubrege.
Zbunjena i uplasena cekam jos hormonske receptore,ali se nadam da mi mozete bar neke prognoze reci jer od svog onkologa dobijem odgovor :"NEMOJ ME PUNO.PITATI" i naravno da mi ubije svaku nadu za sve.
Lijep pozdrav!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
radi se, dakle, o zloćudnom tumoru dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha.
Tumor je u potpunosti odstranjen a ovisno o statusu hormonskih receptora, Her2 statusu, još nekim parametrima biologije tumora kao i o Vašem općem stanju te drugim bolestima od kojih eventualno bolujete bit će određena dodatna terapija kojom će se smanjiti rizik povrata bolesti.

Slađa

Poštovani, dobila sam nalaze biopsije.
Pataloška dijagnoza:
1Carcinoma invasivum mammae (NST, luminalni tip B, Her-2 negativan). B5b
Velicina uzorka: duzine 3mm, 3mm,7mm,1cm,1,5cm i 1,5 cm.
Lokalizacija: desna dojka, granica gornjih kvadranata
Velicina lezije: 6cm
Gradijus jezgre:II
ER: 100% pozitivnih tumorskih stanica jakog intenziteta
PR: 15% pozitivnih tumorskih stanica srednjeg intenziteta
HER-2: 0 (neg)
PROLIFERACIJSKI INDEKS Ki-67: 34%
Po MR nalazu u desnoj aksili vidljivi su umnozeni i pataloski uvecani linfni cvorovi dimenzija 30×17mm koji odgovaraju maligno promjenjenim linfnim cvorovima.
Zanima me kakva je to vrsta tumora, internistica mi je samo rekla da se siri.
Sto znaci Her-2 negativan, B5b?
ER i PR te prolireracijski indeks Ki-67?
Kompletna krvna slika mi je dobra, nema ni jedne vrijednosti van granice, ultrazvuk svih organa, rtg pluca i ginekoloski pregled je skroz u redu. Sve je cisto i uredno.
Internistica mi je rekla da ce mi dati kemoterapije od kojih cu izgubiti plodnost pa trebam otici na vadjenje jajnih stanica pa za 4-5 mj operaciju pa opet kemoterapiju.
Razmisljala sam i ne bi pristala na tu opciju.
Radije bi na ciljano zracenje i operaciju.
Bez obzira sto sam mlada i jaka kako je rekla internistica, ne zelim primati jaku kemoterapiju koja me bude oslabila, pogotovo sto se u 70% slucajeva vrate metastaze, dosta mokih prijatelja je izgubilo zivot i hodala sam na previse sprovoda. Zelim zivjeti, imam sincica 4godine i planirali smo drugo dijete.
Hvala vam unaprijed na odgovoru.

Engleska

Postovani
U 8.mj.prosle god.otkriven mi je karcinom desne dojke u ranom stadiju,Grade2,ER8 PR0,HER2 negativan,25mm.Operirana sam u listopadu i limfni cvorovi su bili cisti.S hormonalnom terapijom Tamoxifenom zapocela u prosincu.U veljaci zapocela i zavrsila 20 radio terapija(15+5(boost)).Sada se oporavljam od radio terapije ali sam uocila tvorevinu na lijevoj dojci pa me zanima mogucnost nastanka karcinoma u lijevoj dojci za vrijeme terapije.Na mamografiji u 8.mj. i UZ nije pronadeno nista na lijevoj dojci osim dosta cista.Sada cekam ponovni mamografski pregled lijeve dojke i zabrinuta sam jer ne znam da li je moguce da se stvori i u drugoj dojci karcinom u kratkom vremenu ili je to reakcija na terapiju i Tamoxifen,buduci da imam 50 god. i imala sam menstrualni ciklus.Sada je u veljaci prestao.
Unaprijed se zahvaljujem.