Rak pluća

Carcinoma planocellulare

DaliborK

Poštovani!
Moj otac je u proteklih mjesec dana napravio slijedeće pretrage, te trenutno ima slijedeće nalaze:
17.02.2009.g. - UZV. VRATA
Uzv. pregledom vrata nađe se uredan nalaz štitne žlijezde koja je primjerenih dimenzija i homogena.
Sa desne strane vrata pri bazi vrata uz velike krvne žile kuglasto oblikovan dobro prokrvljen hipoehogeni čvor dimenzija 11 x 15 mm.
Manji angularni reaktivni limfni čvorovi obostrano.
10.03.2009.g. - CT PLUĆA
Učinjeni ct presjeci od gornje torakalne aperture do kupola ošita.
Bez znakova svježih infiltrativnih i zastojnih promjena na plućima i bez nalaza žarišnih lezija.
Fibrozne stare specifične promjene u gornjem i srednjem režnju i desno.
Nema pleuralnog niti perikardijalnog izljeva.
Intratorakalni dio aorte urednog promjera lumena.
Bez nalaza uvećanih hilarnih i medijastinalnih limfnih čvorova.
ZAKLJUČAK
Fibrozne stare specifične promjene desno
16.03.2009.g.
Datum uzimanja materijala: 11.03.2009.g.
Citološki nalaz: Punktata pod kontrolom UZV-a:
- hipoehogene lezije 15x11 mm desno pri bazi vrata uz prednji rub mSCM
Mikroskopski izgled: U razmazima punktata uz E nađu se malobrojni tračci slabo diferenciranih te bešto disociranih srednje diferenciranih atipičnih stanica pločastog epitela, neke polimorfnijih i multinuklearnih jezgra, dosta anuklearnih skvama, nešto makrofaga, malobrojni limfociti, obilan nekrotični detritis.
- Očuvani elementi I.čvora nisu dobiveni.
Mišljenje: Carcinome planocellulare

Otac je rođen 1950. godine i dugogodišnji je pušač, pa bih želio pojašnjenje tih dijagnoza, a budući da živimo u Bjelovaru, volio bih znati kome bih se mogao obratiti u Zagrebu u vezi tretiranja bolesti, te daljnjeg što žurnijeg liječenja. Naime danas mu je rečeno da bi trebao tražiti uputnicu za bronhoskopiju u bolnici "Jordanovac" u Zagrebu.
Unaprijed Vam se zahvaljujem.

Nabil Chalfe , dr. med.

Kod vašeg oca ultrazvukom nađen je uvečan limfni čvor na vratu te je izvršena citološka punkcija tog čvora. Prema navedenom nalazu citologa u tom punktatu su nađene stanice pločastog karcinoma. Radi se dakle o presadnici tumorskih stanica iz primarnog tumora nepoznatog sjela. Primarno sjelo tumora može biti u plućima ali dolaze u obzir i drugi organi (npr, gornji dišni trakt ili gornji pobavni trakt). Prema opisu CT snimanja nađene su promjene na plućima koje odgovaraju ožiljcima. Bez obzira na nalaz CT-a potrebno je prvenstveno učiniti bronhoskopiju. Termin za bronhoskopiju kao i detaljne upute o pripremi dobit ćete telefonskim putem kada ćete nazvati Kabinet za bronhoskopiju Klinike za plućne bolesti «Jordanovac».