Rak pluća

metaplastične stanice

radoznalost

Lijepi pozdrav!
Bivši sam pušač te zbog kašlja sam se javio liječniku. Napravio sam RTG, te je uočena sjena na plućima. U sputumu uz makrofage i pločaste stanice nalaze se i metaplastične stanice. Zanima me što znači ako sputum sadrži i metaplastične stanice?
Što se tiče RTG, treba ga ponoviti nakon 3 tjedna...
Unaprijed zahvaljujem!

Nabil Chalfe , dr. med.

Metaplastične stanice bronha su najčešće posljedica dugotrajnog kroničnog podražaja dišnog puta. Najčešći razlog je duhanski dim. Obzirom da je kod vas na RTG pluća uočena i sjena potrebno je svakako konzultirati pulmologa te učiniti bronhoskopiju kojom će se utvrditi priroda opisane sjene i ev. izvor metaplastičnih stanica.