Rak štitne žlijezde

Imam li rak štitnjače?

maya75

Prije 2 tjedna mi se pojavila kvžica na vratu, u predjelu gdje se nalazi štitnjača, bojim se da nemam rak štitnjače, naime moja baka je isto imala rak štitnjače. Kolika je vjerojatnost da ga i ja imam. Molim vas kome da se obratim za pregled, endokrinologu ili otorinolaringologu?

Mr. sc. Sanja Kusačić Kuna, dr. med.

Ukoliko se pojavila kvržica na vratu najbolji način je da se obratite u neku od ambulanti za bolesti štitnjače gdje će Vas liječnik specijalist nuklearne medicine ili endokrinolog uputiti na ultrazvučni pregled vrata i eventualnu ciljanu citološku punkciju tvorbe. Najveći broj čvorova u štitnjači je dobroćudne prirode, i vjerojatnost da se radi o karcinomu štitnjače je mala (ali postoji), te je stoga svaku novonastalu kvržicu potrebno obraditi.