Rak vrata maternice i HPV

hpv + cin1

Sretna

Cijenjena doktorice,

imam hpv i cin 1. Koristim Albothly i Betadin vaginalete i zanima me smijem li imati spolne odnose? Pitala sam svoga ginekologa, medjutim on kaze da smijem, naravno sa kondomom, s tim da mi je napomenuo da sta se toga tice, doktori nisu suglasni o tome smije li se ili ne.

Nadam se da cete mi napisati svoje misljenje.

Unaprijed se iskreno zahvaljujem.

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, pretpostavljam da ste učinili genotipizaciju na HPV te, kao što kažete i da Vam je virus dokazan. Pretpostavljam da ste učinili i briseve vrata maternice na bakterije, te liječili upalu i VI i Vaš partner ako je postojala. Što se tiče HPV-a, prenosi se spolnim putem. Preporučuje se zaštita kondomom, mada niti kondom ne štiti 100 %-tno. Odnosi nikako nisu zabranjeni, apstinencija kao terapija ne postoji. Ne preporučuje se često mijenjanje partnera. Vama savjetujem da uzimate i neki od preparata za jačanje imuniteta, kako bi se Vaš organizam bolje borio protiv HPV-a. I naravno, redovite kontrole PAPA testova.