Upalne reumatske bolesti

Psorijazni Artritis

veki11

interesu je me da li je neko pio u kombinaciji ovu terapiju i kako se podnosi Methotrexat, Medrol, Sulfasalazin

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med.

U liječenju psorijatičnog artritisa, kao upalne reumatske bolesti, koriste se lijekovi koji usporavaju tijek bolesti. Među najčešće korištene lijekove te grupe spadaju sulfasalazin (u nas tvornička imena Sulfasalazin ili Salazopyrin EN) i metotreksat. Načelno, propisuje ih subspecijalist reumatolog, a uzimaju se dok djeluju ili dok se eventualno ne jave neke nuspojave koje bi zahtijevale prekid liječenja. Njihov učinak se očituje tek nakon 6-12 tjedana, zbog čega se nazivaju i sporodjelujući lijekovi. Medrol spada u grupu jakih protuupalnih, a u višim dozama i imunosupresivnih lijekova. U psorijatičnom artritisu se obično daje kraće vrijeme, kao "premosna" terapija, dok ne počnu djelovati sporodjelujući lijekovi. prilikom uzimanja navedenih lijekova preporuča se povremeno pratiti neke laboratorijske parametre, te na osnovi učinkovitosti i podnošljivosti donijeti odluku o njihovom daljnjem uzimanju, odnosno eventualnoj modifikaciji doze.