Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

alergija na sunce

slulic

Zanima me da li ikako mogu izbjeći ili ublažiti alergjiu na sunce koja me čeka ovo ljeto na moru uzimanjem kakvih preparata ili posebnom kremom za sunčanje? Rinolan tablete pijem svakodnevno jer nisam alergična samo na sunce. Unaprijed hvala!

Dinko Kaliterna, dr. med.

Potrebno je postupno izlaganje suncu oko 17 h te svaki dan malo produžiti boravak na suncu i kojih 30 minuta započeti ranije izlaganje suncu. Koristiti tamnu odjeću kao zaštitu, pogotovo dekolte. Pijte astkasantin od 4 mg i kremu sa spf 50+ ( 100 spf po novom ).

tiikii

Dva dana za redom tijekom suncanja pojavila mi se alergija na sunce, na hitnoj sam dobila rinolan i skroz mi je nestalo, vidjela sam od eucerina kreme za lice i tijelo prije i poslije suncanja kreme 50 faktor, zanima me dali je potrebno to kupovati i koliko cu dugo morati koristiti te iste kreme protiv alergije? Te dali smijem u solarij? (Ovo mi je prvi put da sam dobila alergiju, imam 19 godina i blago osjetljivu kozu) hvala unaprijed.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Morate koristiti kreme sa zaštitnim faktorom 50+ kada se izlažete suncu. Druga terapija Vam nije potrebna ako su se promjene povukle. Solarij Vam nikako nije preporučljiv.