Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Alopecia areata

Lili

Poštovani
Prije otprilike dva mjeseca primjetila sam omanji gubitak kose na razdjeljku. Uspaničila sam se i otišla liječniku opće prakse. Izvadila sam nalaze, sve je bilo uredno, osim što mi je željezo bilo ispod normale. Liječnica dermatolog mi je dala tablete željeza i Belosalic losion.
Nakon mjesec dana sam bila na pregledu kod kutologa, koji mi je mikrokamerom snimio i ustanovio gljivice po cijelom tjemenu. Dobila sam pripravke švicarske firme KUTH, čisteću pjenu, losion poslije pranja i losion za ujutro i naveče za dio bez kose. Evo, prošlo je već skoro mjesec dana i od toda, koristim terapiju, no sada mi je se Alopecija areata povećala, a i ostala kosa mi pojačano ispada.
Imam 32 godine i djecu od 4,5 i 2 godine. Što da radim?

dr. Krešimir Kostović

Alopecia areata je gubitak kose nepoznatog uzroka, a manifestira se baš kao kod Vas. Prognoza ponovnog porasta kose je nepredvidiva, ali kod oko trećine bolesnika kosa poraste unutar 6 mjeseci, kod trećine nakon godine dana, a kod trećine je prisutna i nakon godine dana. I nakon porasta kosa može ponovo ispasti na tom, kao i na drugom mjestu. Savjetovao bih Vam da nastavite uzimati željezo, te da koristite kortikosteroidne pripravke (jedan od njih je i Belosalic losion).
Ovo s kutologom je totalna glupost. Kod osobe od 32 godine gljive ne mogu uzrokovati bolest vlasišta. To je moguće samo kod djece. Pjene, losioni prije i poslije pranja imaju svrhu da Vam zaokupe pažnju i da potrošite novce.

tanja-1987

Poštovani,

da li pokvareni zub(i) mogu biti okidac za pojavu alopecie ili vitiliga?

Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za vitiligo ne. Za alopeciju se nekada smatralo da može, ali je danas ta teorija odbačena.