Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

dermatitis perioralis

Maza302

poštovani,
već se punih godinu dana mučim sa simptomima dermatitisa perioralis (rosaceiformis) gradus laevioris - cenrtocafijalno eritem i diskretne teleangiektazije.
kao terapiju sam koristila belobazu, kremu diroseal, oralno minocin, a poslije toleriane riche kremu.
iako me dermatolog uporno uvjerava da je izgled lica "odličan", tragovi dermatitisa perioralis se i dalje vide, pogotovo nakon tuširanja tj. boravka u toploj pari.
da stvar bude gore, zahvaćeno se područje šiti i lagano "seli" po licu.
mogu li se simptomi ikada u potpunosti izliječiti?
alergološki test je bio pozitivan na grinje.
trebam li drugačiju terapiju?
trebam li mijenjati prehranu?
hvala unaprijed!

Maja Ceković, dr. med.

Stanje će se tijekom vremena postepeno poboljšavati. Bilo bi dobro da učinite test na H. pylori, u hrani izbjegavati suhomesnate proizvode, ugljikohidrate, alkohol te jake začine

Barbara05

Poštovani,
Prije otprilike 4 mjeseca (oko nove godine) javila mi se crvena mrljica na bradi koja se ubrzo proširila na većem području. Nakon što je zahvatila cijelu bradu na svoju ruku stavljala sam na to triderm kremu nakon čega se povuklo, ali ubrzo vratilo. Posjetila sam dermatologa koji nije uvidio moj problem i prepisao mi njemu lica od firme La Roche Posay (kreme za noć i dan te gel za pranje) međutim meni se to ponovno vratilo ali sam ovaj put ja odlučila proguglati i naišla sam na perioralni dermatitis. Po slikama sve odgovara jer se sad proširio ispod nosnica oko usta i na bradi, srvenilo s bijelim pikicama. Više volim koristiti prirodne stvari i ja i moja obitelj smo protiv antibiotika jer nisu sretno rješenje pogotovo u tako dugim razdobljima. Sada pijem 3x dnevno citrofit (ekstrakt sjemenki grejpa) jer on navodno djeluje kao prirodni antibiotik, zatim spricam koloidno srebro na lice, izbjegavam sapune i sminku skidam s micelarnom otopinom, a na lice se bojim ista mazat osim npr bepanderma (namjenjena je bas za crvenila) i prirodnih kremi od propolisa. Zanima me dali sa takvom terapijom mogu išta postići ili ću morati piti antibiotike jer ovo mi se stalno vraća na licu, a nije ugodno imati crvenilo na licu.
Hvala. Lp

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome kako ste opisali promjene, kao i podatak da ste koristili kremu koja ima jaki kortikosteroid , govori u prilog perioralnom dermatitisu. Ako već ne želite koristiti tetracikline na uste, stavljajte samo obloge fiziološke otopine i Bepanthen kremu. Ostalo što ste naveli, nemojte upotrebljavati. Hoće li to biti dovoljno, pokazat će vrijeme. Ako ne bude, ipak ćete morati koristiti antibiotike.

veljko00

Bok ljudi ,imam 15godina isao sam kod koznog lječnika i rekao mi je da imam dermatitis perioralis oblast akni ili tackica oko brade i blizu nausnica. Prepisao mi je dovicin i probiotil pijem već nedelju dana i ne vidim bas neki napretak. Posavetujte me sta da radimm i kako najbrzee da ih sklonim sa lica.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nastavite s terapijom. Jos je prerano za poboljšanje. Ako nakon nekoliko tjedana ne bude bolje, javite se kod dermatologa na kontrolu zbog promjene terapije.