Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

dermatofibroma

slavica

Prije svega vas pozdravljam.Molila bi vas da mi pobliže objasnite i ujedno savjetujete šta trebam napraviti.Bila sam kod dermatologa radi žlijezda koje su mi se pojavile več prije nekoliko godina na leđima lijeve lopatice riječ je o tri žlijezde koje su bile prvo boja kože a svremenom su potamnile u smeđe do crne boje.Godinama na njih nisam obračala pažnju dok se s vremenom nisu po tijelu pojavile i nove i sad ih je sve ukupno jedanaest.Doktorica je dijagnosticirala da je riječ o Dermatofibromata corporis također me je poslala u drugi grad da potvrdi svoju sumnju i tamo su mi to isto rekli i napravili biopsiju.Nalaz je stigao i glasi ovako.Ortokeratoza i blago akantotičan epidermis s hiperpigmentacijom bazalnih keratinocita.Uprikazanom koriju nalazimo intersticijske infiltrate fibrohistiocita s umnoženim kolagenim vlaknima koja teku u različitim smjerovima. dg.DERMATOFIBROMA. Ja bi vas molila da mi kažete da li je to išta zabrinjavajuče i dali ču to morati ostraniti i šta mi vi savjetujete da bi trebala napraviti.Unaprijed hvala.

dr. Dinko Kaliterna

Promjena je skorz bezopasna i nemojte je nikako operirati jer zaostaju veliki ožiljci. Isključivo se može smanjiti sa krioterapijom.

Nika1995

Dobar dan ! Nedavno sam napravila biopsiju koze sa prsa te je nalaz dosao.. On glasi ovako : Debela hiperkeratoza te blago i nepravilno akantotičan epidermis u čijem bazalnom sloju nalazimo znake vakuolarne degeneracije bazalnih keratinocita.Subepidermalno zapažaju se perivaskularni i periadneksalni srednje gusti pretežno limfocitarni infiltrati.Krvne žile dilatiranih su lumenauz izraženu endoteliozu a kolagena vlakna lagano razmaknuta edemom.... Jeli mozete mi rec jeli ovo ista opasno??
Unaprijed hvala !

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Morali bi pročitati zaključak (koji sigurno postoji). Ovako je pitanje za patologa.

Nika1995

Zaključak : U pregledanim rezovima nalazimo nedvojbeno znake autoimunskog zbivanja.Savjetuje se nadopuniti obradu direktnom imunofluorescencijom. Molim Vas vase misljenje! happy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Trebate nadopupinit obradu DIF pretragom tj. još jednom biopsijom koja će se poslati na dodatnu analizu. Možda bi se kod Vas moglo raditi o nekoj vrsti lupusa. S ovim nalazom se morate javiti liječniku koji je tražio biopsiju s ciljem postavljanja dijagnoze.