Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Eritematozna promjena

gcvrtila

Postovani,

Molim Vas misljenje vezano za slijedeci dermatoloski status: eritematozna promjena vel. 1mm prozeta teleangijektazijama. Doktorica nije mogla u potpunosti utvrditi o cemu se radi te je predlozila kauterizaciju. Zanima me koja je metoda (kirurski, kremama, kauterzacija) i u kojem slucaju primjenjiva? Doktorica je rekla da je "to" u nastajanju i mogu biti 2 stvari...jedna je basalioma incipians. Napominjem da sam u 5 mjesecu ove god bila na dermatoloskom pregledu. Imam i sliku ali vidim da nemogu poslati.
L.p.
G.C.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kauterizacija je uklanjanje tvorbe električnom strujom. Primjenjiva je kod benignih tvorbi, a može i kod početnih bazalioma (basalioma incipiens). Bazaliom je najčešći maligni tumor kože. Nešto više je teško napamet komentirati.

gcvrtila

Poštovani, hvala na odgovoru. Ukoliko je bio bazaliom, da li je (po Vama) bilo bolje kirurski uklonit i poslati na analizu iz razloga da se moze vidjeti da li je uklonjeni uzorak sa zdravim rubovima? Prestrasila me ta dijagnoza, pa naravno razmisljam jel je kautarizacija bila dobar odabir.

L.p.

G.C.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

U principu, uvijek je najbolje kirurški ukloniti tvorbu i poslati na patohistološku analizu. Iako, ako je tvorba tako mala, dolaze u obzir i druge metode.