Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

glikolna kiselina

Ena

Zbog dugogodisnjih problema s aknama dermatolog mi je predlozio tretmane glikolnom kiselinom. Zanima me koliko je to ucinkovito i ostavlja li posljedice na kozu? Hvala

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Svakodnevno aplikacije nižih postotaka glikolne kiseline pospješuje nestanak komedona. Naime navedeni prepart ima "peeling" učinak (ljušti površinske stanice), a na taj način smanjuje hiperprodukciju sebacealnih (lojnih) žlijezda koje pospješuju stvaranje akne.
Rezultati učinkovitosti su različiti. U koliko se pažljvo primjenjuje (prema uputama koje ste dobili od Vašeg dermatologa) nema štetne učinke na kožu. Možete očekivati osjećaj peckanja, blagog crvenila lice, te kroz nekoliko dana prašinasto, bjelkasto ljuskanje. To su očekivane nuspojave glikolne kiseline. Izbjegavajete nanošenje preparata oko očiju u oko ruba usnica jer tamo su ti simptomi najčešće izraženi! Nakon nekoliko tjedana primjenjivanja Vaša koža bi trebala biti mekana i glatka, a nastajanje akne smanjeno.